12 Օգոստոս 2010 - 10:52 AMT
Հրանուշ Հակոբյան. «Մենք ուզում ենք, որպեսզի շախմատը սփյուռքահայերի շրջանում նույնքան ժողովրդականություն վայելի, որքան Հայաստանում է վայելում»
Օգոստոսի 15-23-ը «Մեկ ազգ, մեկ մշակույթ» փառատոնի շրջանակներում Երևանում կանցկացվի շախմատի համահայկական երիտասարդական առաջին օլիմպիադան: Դրանում մասնակցելու է 10 երկրից ժամանած 12 թիմ (բարձր վարկանիշ ունեցող 40 շախմատիստ): Թիմերը բաշխվել են տարածաշրջանային սկզբունքով` Հայաստան և Ռուսաստան (երկուական թիմ), Արցախ և ԱՊՀ, Եվրոպա, Մերձավոր և Միջին Արևելք, Հյուսիսային Ամերիկա և Հարավային Ամերիկա (մեկական թիմ):
Օգոստոսի 12-ին Հայաստանի սփյուռքի նախարարությունում լրագրողների հետ հանդիպել են նախարար Հրանուշ Հակոբյանը և շախմատի ֆեդերացիայի փոխնախագահ, Հայաստանի շախմատի ակադեմիայի տնօրեն Սմբատ Լպուտյանը:
Հ. Հակոբյանը նշել է, որ մրցախաղի նպատակը Հայաստանի և հայկական սփյուռքի միջև կապի ամրապնդումն է և հայկական շախմատի ավանդույթները տարածելը: «Մենք ուզում ենք, որպեսզի շախմատը սփյուռքահայերի համար նույնքան ժողովրդականություն վայելի, որքան Հայաստանում է վայելում», – ասել է նախարարը:
Սմբատ Լպուտյանի կարծիքով, մրցույթը լինելու է շատ հետաքրքիր, քանի որ խաղալու են տարբեր երկրների ամենաուժեղ շախմատիստները: «Յուրաքանչյուր թիմ ներկայացնելու է երեք պարմանի և մեկ պարմանուհի, որոնց շարքում կան 11 գրոսմայստեր, 10 միջազգային կարգի վարպետ և ՖԻԴԵ-ի 7 վարպետ, – ասել է Լպուտյանը: – Ամենակրտսեր մասնակիցը Սամվել Սևյանն է, որ ժամանելու է Սան Ֆրանցիսկոյից: Նա 10 տարեկան է: Օլիմպիադային մասնակցելու են մինչև 35 տարեկան շախմատիստներ»:
Օլիմպիադայի բյուջեն 21.700 ԱՄՆ դոլար է: Այն անցկացվելու է ՀՀ սփյուռքի նախարարության և Հայաստանի շախմատի ակադեմիայի համատեղ կազմակերպած ծրագրով:
Օլիմպիադայի բացման հանդիսավոր արարողությունը տեղի կունենա օգոստոսի 14-ին, ժամը 20.00-ին, Հայաստանի շախմատի ակադեմիայում:

С 15 по 23 августа в рамках всеармянского фестиваля “Одна нация – одна культура”, в Ереване пройдет первая всеармянская молодежная шахматная олимпиада. В ней будут участвовать 12 команд (40 шахматистов с высоким рейтингом) из 10 стран. Команды составлялись по региональному принципу: Армения и Россия (по две команды), Арцах, СНГ, Европа, Ближный и Средний Восток, Северная и Южная Америка (по одной команде).
12 августа в министерстве диаспоры Армении с журналистами встретились министр Грануш Акопян и вице-президент шахматной Федерации и директор Шахматной академии Армении Смбат Лпутян.
Акопян отметила, что цель турнира развитие связей между Арменией и армянской диаспорой и распространение армянских шахматных традиций. “Нам хочется, чтобы шахматы стали таким же популярным и любимым видом спорта среди армян живущих в разных странах, как в Армении”,- сказала министр.
По мнению Лпутяна, турнир будет интересным, поскольку будут выступать самые сильные армянские шахматисты из разных стран. “Каждую команду будут представлять 3 юноши и одна девушка, среди которых 11 гроссмейстеров, 10 международных мастеров и 7 мастеров ФИДЕ,- сказал Лпутян,- самый младший участник Самвел Севян из Сан-Франциско, ему 10 лет, на олимпиаде будут принимать участие шахматисты до 35 лет”.
Бюджет олимпиады составляет $ 21.700, Олимпиада проводится по совместной программе Министерства диаспоры Армении и Шахматной академии Армении.
Торжественная церемония открытия олимпиады состоится 14 августа 20:00 по ереванскому времени в Шахматной академии.