20 Օգոստոս 2010 - 12:30 AMT
Սպորտային փոխանակման ծրագրի շրջանակում 24 հայ և թուրք պատանիներ ու աղջիկներ հնարավորություն կունենան օգոստոսի 19-29-ը Թուրքիայում մարզվել ԱՄՆ Բասկետբոլի ազգային ասոցիացիայի` NBA-ի նախկին խաղացող Ջորջ Մուրեսանի մոտ: International Sports Programming Initiative-ը (Միջազգային սպորտային ծրագրերի նախաձեռնությունը) ֆինանսավորվում է ԱՄՆ պետքարտուղարության «Միավորված սպորտներ» ծրագրի կողմից և իրականացվում է «Համաշխարհային ուսուցում» (World Learning) կազմակերպության կողմից:
«Միջդպրոցական սպորտային միջոցառումները օգնում են երիտասարդներին ձեռք բերել վստահություն և սովորել թիմային աշխատանք, որոնք այն արժեքներն են, որ հույժ կարևոր են կյանքում և դասասենյակում հաջողության հասնելու համար, – ասել է World Learning կազմակերպության պրեզիդենտ ու գլխավոր գործադիր տնօրեն Ադամ Վայնբերգը:
Ծրագիրը մեկնարկում է մեկ շաբաթ տևող մարզական ճամբարով` Թուրքիայի Օրեն բնակավայրում: Երկրորդ շաբաթվա ընթացքում մասնակիցները կլինեն Իզմիրում և հանդես կգան ցուցադրական խաղերով :
2011թ. հունվարին նույն հայ և թուրք մասնակիցները կուղևորվեն դեպի Միացյալ Նահանգներ` մարզվելու և խաղալու ամերիկյան երիտասարդների հետ:
«Այս ծրագիրը ցույց է տալիս, թե ինչպես սպորտը, սպորտի նկատմամբ սերը կարող է մտերմացնել մարդկանց` դրանով իսկ աննշան դարձնելով բոլոր տարբերությունները: Հուսով ենք, որ փոխադարձ հարգանքն ու ըմբռնումը այս երիտասարդ մարզիկների միջև կծառայեն ի նպաստ Հայաստանի և Թուրքիայի` որպես հարևանների և երկու երկրների առավել պայծառ ապագայի», – ասլ է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Բրուս Դոնահյուն, հաղորդում է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան մամլո ծառայությունը:

В рамках программы обмена спортсменов, 24 армянских и турецких баскетболисток и баскетболистов 19-29 августа в Турции проведут совместные тренировки под руководством бывшего игрока NBA (Национальная баскетбольная ассоциация США) Джорджа Муресана.
Инициатива международных спортивных программ (International Sports Programming Initiative) финансируется программой госдепартамента США “Объединенный спорт” и осуществляется организацией ''Всемирное обучение'' (World Learning), передают PanARMENIAN.Net из пресс-службы посольства США в Армении.
“Такие спортивные межшкольные мероприятия помогают обрести уверенность и командную работу, которые нужны как в школе, так и в жизни”,- сказал президент и генеральный директор World Learning Адам Вайнберг. Участники баскетбольной программы одну неделю проведут в лагере в Орене (Турция), вторую в Измире. Там они выступят показательными играми. А уже в январе 2011 года армянские и турецкие баскетболисты отправятся в США, где будут тренироваться с американскими сверстниками.
“Надеемся, что это спортивная программа поможет развитию отношений между Арменией и Турцией”,- сказал временный поверенный в делах посольства США в Армении Брюс Донахью.