Սեպտեմբերի 20-ից հոկտեմբերի 3-ը Հանտի Մանսիյսկում տեղի կունենա 39-րդ Համաշխարհային շախմատային օլիմպիադան, որն ունենալու է մասնակիցների ռեկորդային քանակ. այս տարի օլիմպիադային կմասնակցեն 1376 շախմատիստներ 158 երկրներից: Օլիմպիադայում հանդես կգան 67 արտասահմանցի և 66 ռուս մրցավարներ, իսկ FIDE-ի միջազգային հայ մրցավար Աշոտ Վարդապետյանը նշանակվել է գլխավոր մրցաշարի տեղակալ, որն առաջին անգամ կին կլինի: Մրցաշարի մրցանակային ֆոնդը կազմում է 10 մլն ռուբլի:
«Այս փուլում տարածաշրջանը պատրաստ է ընդունել օլիմպիադան, հնարավոր է` ինչ-որ փուլում հուզմունք և տագնապ է եղել, բայց հիմա օբյեկտը լիովին պատրաստ է շահագործման և օլիմպիադան ընդունելու հետ կապված խնդիրներ չկան,- ասել է Հանտի Մանսիյսկի ինքնավար մարզի ղեկավար Նատալյա Կոմարովան,- հատուկ օլիմպիադայի համար կառուցվել է շախմատային պալատ»:
Օլիմպիադայում կկիրառվի նորագույն համակարգչային ծրագիր, որը միաժամանակ հետևի 600 շախմատիստների խաղին և կընտրի 20 լավագույն պարտիաները:
Օլիմպիադայի ժամանակ կկայանա շախմատի նահանգապետի 6-րդ գավաթը, որի համար կպայքարեն 150 մասնակիցներ, տեղի կունենա նաև մանկական շախմատային փառատոն, որին կմասնակցեն 500 երեխաներ Հայաստանից, Ուզբեկստանից, Թուրքիայից և Ղազախստանից:
Համաշխարհային շախմատային օլիմպիադան մասնակցության հայտ ներկայացրած երկրների քանակությամբ երրորդ տեղում է ամառային օլիմպիական խաղերից և թեթև ատլետիկայի ԱԱ-ից հետո:
Օլիմպիադայի հանդիսավոր բացմանը ներկա կլինեն ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը և վարչապետ Վլադիմիր Պուտինը
Օլիմպիադայի գործող չեմպիոնը Հայաստանի հավաքականն է, որը երկու տարի շարունակ Թուրինում և Դրեզդենում հավասարը չի ունեցել:

28 Август 2010 - 08:14 AMT
С 20 сентября до 3 октября в Ханты-Мансийске пройдет 39 Всемирная шахматная Олимпиада, которая будет иметь рекордное число участников: в этом году заявлено 1376 шахматистов из 158 стран мира. Олимпиаду будут судить 67 иностранных и 66 российских арбитров, a международный армянский арбитр ФИДЕ Ашот Вардапетян назначен заместителем главного арбитра, которая впервые будет женщиной. Призовой фонд турнира составит 10 млн рублей.
"На данном этапе регион готов к принятию Олимпиады, может быть, на каком-то этапе были волнения и тревоги – такого рода крупные проекты всегда проходят нервозно. Но сейчас объект полностью готов к эксплуатации и проблем с принятием Олимпиады нет, – сказала губернатор Ханты-Мансийского автономного округа Наталья Комарова,- Специально к Олимпиаде был построен Шахматный дворец, именно здесь будет проходить конгресс и ассамблея Международной шахматной федерации”.
На Олимпиаде будет использована новейшая компьютерная программа, которая будет следить за игрой 600 столов одновременно, считывать все события, происходящие на доске, и отбирать 20 лучших партий.
Символом шахматной Олимпиады станет необычная авторская фигурка: шахматный конь на одном конце, а на другом – фигурка мамонта, который является одним из символов Ханты-Мансийска.
Во время Олимпиады состоится VI Кубок губернатора по шахматам, за трофей будут бороться 150 участников. Также пройдёт детский шахматный фестиваль, на который съедутся около 500 детей из Армении, Узбекистана, Турции и Казахстана.
Всемирная шахматная Олимпиада по количеству представленных на ней стран-участниц находится на третьем месте после летних Олимпийских игр и чемпионата мира по легкой атлетике.
На торжественное открытие Олимпиады ожидается приезд президента РФ Дмитрия Медведева и премьер-министра Владимира Путина.
Действующий чемпион Олимпиады сборная Армении, которая два года подряд в Турине и в Дрездене не имела равных.