Հայաստանի միջազգային համախառն պաշարները 2010 թ. երկրորդ եռամսյակում կրճատվել են 124,3 մլն դոլարով կամ 6,5 տոկոսով և կազմել են 1786,9 մլն դոլար: ՀՀ ԿԲ մամլո ծառայությունը հայտնել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում արտաքին ակտիվները կազմել են 1743, 5 մլն դոլար`եռամսյակի սկզբի համեմատ կրճատվելով 49,5 մլն դոլարով կամ 2,8 տոկոսով:
Բացի այդ, Արժույթի միջազգային հիմնադրամում փոխառման հատուկ իրավունքների ծավալը 2010 թ. հունիսի վերջում կրճատվել է երկրորդ եռամսյակի սկզբի համեմատ 63,3 տոկոսով (74,9 մլն դոլար) և կազմել է 43,5 մլն դոլար:
Երկրի զուտ արտաքին պաշարները ընթացիկ տարվա երկրորդ եռամսյակի վերջում կազմել են 1136 մլն դոլար` եռամսյակի սկզբի 1256,8 մլն դոլարի փոխարեն:

31 Август 2010 - 12:40 AMT
Валовые международные резервы Армении за второй квартал 2010 года сократились на $124,3 млн. или на 6,5%, и составили $1786,9 млн. Как сообщает пресс-служба Центрального банка Армении, при этом в отчетном периоде внешние активы (в конвертируемой валюте) составили $1743,5 млн., сократившись по сравнению с началом квартала на $49,5 млн. или на 2,8%.
Кроме того, объем специальных прав заимствования (SDR) в Международном валютном фонде на конец июня 2010 года сократился по сравнению с началом второго квартала на 63,3% (на $74,9 млн.) и составил $43,5 млн.
Чистые внешние резервы страны в конце второго квартала текущего года составили $1136 млн. против $1256,8 млн. в начале квартала.