31 Օգոստոս 2010 - 12:44 AMT
2010 թ. Հայաստանում հունվար-հուլիս ամիսներին արտադրվել է 5,7 մլն լիտր կոնյակ, ինչը 34,6 տոկոսով ավելի է 2009 թ. նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից: Հանրապետության ազգային վիճակագրական ծառայությունը հաղորդում է, որ այդ նույն ժամանակահատվածում հանրապետությունում արտադրվել է 4,8 մլն լիտր օղի, ինչը 23,9 տոկոսով պակաս է 2009 թ. հունվար-հուլիս ամիսների ցուցանիշից:
Բացի այդ, 2010 թ. հունվար-հուլիսին արտադրվել է 2,3 մլն լիտր գինի` 2009 թ. նույն ժամանակահատվածի 1,8 մլն լիտրի փոխարեն (22 տոկոսով ավելի):
Միաժամանակ, հաշվետու ժամանակահատվածում երկրում արտադրվել է 9,6 մլն լիտր գարեջուր, ինչը 53,2 տոկոսով ավելի է 2009 թ. հունվար-հուլիս ամիսներին արտադրվածից: Շամպայն գինիների արտադրությունն ավելացել է 32,5 տոկոսով` կազմելով 123,8 հազ. լիտր:
Ոչ ալկոհոլային ըմպելիքների արտադրությունը հունվար-հուլիս ամիսներին կրճատվել է 0,5 տոկոսով` կազմելով 19,7 մլն լիտր:

В январе-июле 2010 года в Армении было произведено 5,7 млн. литров коньяка, что на 34,6% больше показателя аналогичного периода 2009 года. Как сообщает Национальная статистическая служба республики, в тот же период в стране было произведено 4,8 млн. литров водки, что меньше показателя января-июля 2009 года на 23,9%.
Кроме того, в январе-июле 2010 года было произведено 2,3 млн. литров вина, против 1,8 млн. литров в тот же период 2009 года (больше на 22%).
В то же время за отчетный период в стране было произведено 9,6 млн. литров пива, что на 53,2% больше, чем в январе-июле 2009 года. Производство шампанских вин выросло на 32,5%, составив 123,8 тыс. литров.