27 Օգոստոս 2010 - 16:00 AMT
Մոսկվայում ելույթ կունենան օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր, ԱԱ արծաթե մեդալակիր և Եվրոպայի չեմպիոն Ռոման Ամոյանը (55 ք/կ), Վահան Ջուհարյանը (60 ք/կ), Արման Ադիկյանը (66 ք/կ), Եվրոպայի չեմպիոն Արսեն Ջուլֆալակյանը (74 ք/կ), Դենիս Ֆորովը (84 ք/կ), Սարգիս Տոնոյանը (96 ք/կ), օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր և Եվրոպայի բազմակի չեմպիոն Յուրի Պատրիկեևը (120 ք/կ):
Օգոստոսի 25-ից հավաքականը վերջին հավաքը կանցկացնի Երևանում և սեպտեմբերի 4-ին կմեկնի Մոսկվա:
Իսկ ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արայիկ Բաղդադյանը ներկայացրել է հետևյալ կազմը. Գեղամ Բաբախանյան (55 ք/կ), Արթուր Առաքելյան (60 ք/կ), Եվրոպայի առաջնության բրոնզե մեդալակիր Ժիրայր Հովհաննիսյան (66 ք/կ), Սուրեն Մարկոսյան (74ք/կ), Վադիմ Լալիև (84 ք/կ), Եվրոպայի առաջնության բրոնզե մեդալակիր Էդգար Ենոքյան (94 ք/կ) և Եվրոպայի առաջնության արծաթե մեդալակիր Ռուսլան Բասիև (120 ք/կ):
Ֆուտբոլ. Օգոստոսի 23-ին Հայաստանի ազգային հավաքականի մարզչական շտաբը`Վարդան Մինասյանի գլխավորությամբ հրապարակեց ազգային ընտրանու ընդլայնված կազմը, որը կնախապատրաստվի 2012թ. Եվրոպայի առաջնության Իռլանդիայի և Մակեդոնիայի հավաքականների հետ կայանալիք ընտրական հանդիպումներին:
Հայաստանի և Իռլանդիայի ազգային հավաքականների միջև ֆուտբոլային խաղի տոմսերը գների փոփոխության պատճառով հանվել են վաճառքից, քանի որ հավաքականի երկրպագուները դժգոհ են եղել: Նոր տոմսերը կարժենան 200-6000 դրամ: Հայաստան-Իռլանդիա հանդիպումը կսպասարկի Հունգարիայի մրցավարական անձնակազմը` Ժոլտ Սաբոյի գլխավորությամբ: Նրան կօգնեն Ռոբերտ Կիշպալը և Ժոլտ Վարգան: 4-րդ պաշտոնյա է նշանակվել Յոժեֆ Բերգերը:
Մակեդոնիա-Հայաստան հանդիպման մրցավարը կլինի Էսպեն Բերնտսենը: Մրցավարի օգնականներ են նշանակվել Գեյր Ագե Հոլենը և Օդ-Յարլե Լարսենը: 4-րդ պաշտոնյանի պարտականությունները կկատարի Թոմ Հարալդ Հագենը: Մրցավարական անձնակազմը ներկայացնում է Նորվեգիան:
Օգոստոսի 25-ին Հայաստանի ֆուտբոլի կանանց հավաքականը Աշխարհի գավաի 2011 թվականի ընտրական մրցաշարի շրջանակներում «Միկա» մարզադաշտում հանդիպեց Պորտուգալիայի հավաքականին և պարտվեց 3:0 հաշվով: Հայաստանի հավաքականը առանց միավորների եզրափակում է 7-րդ խմբի մրցաշարային աղյուսակը:
Օգոտոսի 21-ին և 22-ին կայացել են Հայաստանի ֆուտբոլի Բարձրագույն լիգայի 18-րդ տուրի խաղերը: Միակ ոչ ոքին գրանցվել է «Կիլիկիա»-«Իմպուլս» խաղում:
«Միկան» Գյումրիում կարողացել է հաղթել «Շիրակին» Էդնեյ դե Օլիվեյրայի գոլի շնորհիվ: Արսեն Բալաբեկյանի գոլի շնորհիվ «Բանանցը» կարողացավ 1:0 հաշվով հաղթել «Գանձասարին» և շարունակում է գլխավորել մրցաշարային աղյուսակը (44 միավոր): Հայաստանի առաջնության կենտրոնական խաղում «Փյունիկը» 5:1 հաշվով ջախջախիչ պարտության է մատնել «Ուլիսին»: Այսպիսով, «Փյունիկը» 39 միավորով բարձրացել է երկրորդ հորիզոնական, «Ուլիսը» 38 միավորով 3-րդ տեղում է:
Ուկրաինայի գլխավոր լիգայում Դոնեցկի «Մետալուրգը» 7-րդ մրցաշարում ընդունել է «Վորսկալին» և հաղթել 2:0 հաշվով: «Մետալուրգի» երկրորդ գոլը խփել է թիմի ավագ Հենրիխ Մխիթարյանը: Արտակ Դաշյանը` որպես փոխարինող դաշտ է դուրս եկել խաղի երկրորդ կեսին: Մրցաշարում Դոնեցկի ակումբը 10 միավորով զբաղեցնում է 8-րդ տեղը:
Դանիայի առաջնության 6-րդ մրցաշրջանում «Ռանդերսը» ոչ ոքի խաղաց «Սիլկեբորգի» հետ: «Ռանդերսի» կազմում են հանդես եկել Հայաստանի հավաքականի հարձակվող Յուրի Մովսիսյանը և պաշտպան Ռոբերտ Արզումանյանը: «Ռենդերսը» մրցաշարային աղյուսակում 9 միավորով զբաղեցնում է 5-րդ տեղը:
Ռուսաստանի առաջին դիվիզիոնի 25-րդ մրցաշարում «Խիմկին» հյուրընկալվել է առաջնությունը գլխավորող «Կուբանին»: Նվազագույն հաշվով հաղթանակել են «Կուբանի» ֆուտբոլիստները: Հայաստանի հավաքականի դարպասապահ Ռոման Բերեզովսկու պաշտպանության տակ եղած դարպասին գոլ է խփել Սերգեյ Դավիդովը:
«Խիմկին» 36 միավորով զբաղեցնում է 9-րդ տեղը: Իսկ «Ուրալ» թիմը, որտեղ խաղում էին Դենիս Թումասյանը և Արթուր Մալոյանը խաղացել է «Սալյուտի» հետ` 1:1 հաշվով և 40 միավորով զբաղեցնում է 5-րդ տեղը:
Շախմատ. Երևանում ավարտվել է առաջին Համահայկական շախմատային օլիմպիադան, որը կազմակերպվել էր ՀՀ սփյուռքի նախարարության, Շախմատի ֆեդերացիայի և Հայաստանի Շախմատի ակադեմիայի կողմից:
Օլիմպիադա. Հայ մարզիկներն ավարտել են իրենց ելույթները Սինգապուրի ամառային պատանեկան օլիմպիական խաղերում: Արծաթե մեդալ է նվաճել ծանրորդ Գոռ Մինասյանը, բրոնզե մեդալներ են նվաճել` Սմբատ Մարգարյանը, ազատ ոճի մարզիկ Արտակ Հովհաննիսյանը և ձյուդոիստ Դավիթ Ղազարյանը:
Թենիս. Դավիթ Նալբանդյանը չկարողացավ հաղթահարել Ցինցինատիում ընթացող Western & Southern Financial Group Masters 2010-ի երրորդ շրջանը: Նա զիջեց աշխարհի երրորդ ռակետ սերբ Նովակ Ջոկովիչին
Նալբանդյանը պարտվել է 6:1, 7:6 հաշվով: Հանդիպումը շարունակվել է 1 ժամ 37 րոպե: Սա սերբի երրորդ հաղթանակն է արգենտինացու նկատմամբ, որը թույլ է տվել նրան մեծացնել իր առավելությունը մրցակցի հետ անձնական հաշվում (4-1): ATP (Թենիսի միջազգային ասոցիացիան) օգոստոսի 23-ին հրապարակել է աշխարհի ուժեղագույն թենիսիստների հերթական վարկանիշային սանդղակը:
Արգենտինահայ թենիսիստ Դավիթ Նալբանդյանը Ցինցինատիում (ԱՄՆ) Western & Southern Financial Group Masters առաջնությունում հաջող ելույթներից հետո հերթական անգամ բարձրացել է վարկանիշային սանդղակում: Նախորդ վարկանիշի համեմատ Նալբանդյանը բարձրացել է չորս հորիզոնականով և 33-րդ տեղն է զբաղեցնում 1235 միավորով:

27 Август 2010 - 16:00 AMT
А главный тренер сборной Армении по вольной борьбе Араик Багдадян на чемпионат объявил следующий состав: Гегам Бабаханян (в/к 55), Артур Аракелян (в/к 60), бронзовый призер чемпионата Европы Жирайр Оганнисян (в/к 66), Сурен Маркосян (в/к 74), Вадим Лалиев (в/к 84), бронзовый медалист чемпионата Европы Эдгар Енокян (в/к 94) и серебряный призер чемпионата Европы Руслан Басиев (в/к 120).
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Араик Багдадян сказал, что вольные борцы провели сборы в Махачкале, в Адлере, в Сочи и приняли участие в международном турнире в Испании. “27 августа мы отправимся в Белоруссию, где на спортивной базе “Стайки” проведем сборы совместно со сборными семи стран. Оттуда отправимся в Москву”,- сказал Багдадян.
Футбол: 23 августа главный тренер национальной сборной Армении по футболу Вардан Минасян опубликовал расширенный состав сборной, которая подготовится к матчам отборочного турнира EURO-2012 против сборных Ирландии и Македонии. Минасян в сборную пригласил 28 футболистов.
Федерация футбола Армении понизила цены на билеты на матч Армения-Ирландия. Новые билеты на места на западной трибуне будут стоить 6000 драмов, на восточной трибуне – 4000, на северных и южных трибунах – 2000 драмов.
Стали известны арбитры матчей группового этапа EURO-2012 Армения-Ирландия и Македония – Армения. Матч Армения-Ирландия обслужит венгерская судейская делегация под руководством Жолта Сабо. Ему будут помогать Роберт Кишпал и Жолт Варкан. Матч состоится 3 сентября на республиканском стадионе имени Вазгена Саркисяна.
Арбитром игры Македония-Армения будет Эспен Бернтсен. Боковые судии Гейр Аге Холен и Од-Ярле Ларсен, судейская делегация представляет Норвегию.
Матч Македония-Армения пройдет 7 сентября в Скопье на стадионе Градски. Матч Армения-Ирландия состоится 3 сентября на республиканском стадионе имени Вазгена Саркисяна.
А женская сборная Армении в рамках отборочного турнира Кубка мира 2011 года встретилась со сборной Португалии и проиграла со счетом 0:3. После последнего матча группового этапа сборная Армении без очков замыкает турнирную таблицу 7 группы. Португалия набрала 12 очков.
21 и 22 августа состоялись матчи 18 тура Высшей Лиги Армении по футболу. Единственный ничейный счет был зафиксирован в матче “Киликия”- “Импульс”- 0:0.
“Мика” в Гюмри смог победить “Ширак” благодаря реализованному пенальти Эднея де Оливейры. Благодаря голу Арсена Балабекяна лидер чемпионата “Бананц” смог со счетом 1:0 победить “Гандзасар” и продолжает возглавлять турнирную таблицу с 44 очками. В центральном матче тура “Пюник” одержал важную победу над “Улиссом” со счетом 5:1. Таким образом, действующий чемпион Армении опередил “Улисс” в турнирной таблице и занимает 2 место с 39 очками, “Улисс” имеет 38 очков и замыкает тройку сильнейших.
В эти выходные состоялись и европейские чемпионаты. В Премьер-Лиге Украины Донецкий “Металлург” в 7 туре принял “Ворскалу” и победил со счетом 2:0. Второй гол “Металлурга” забил капитан команды Генрих Мхитарян, который 30 августа может перейти в другой донецкий клуб в “Шахтер”.
В 6 туре чемпионата Дании “Рандерс”, где выступают нападающий сборной Армении Юра Мовсисян и защитник Роберт Арзуманян, сыграл вничью с “Силкеборгом”. Матч завершился со счетом 1:1.
В матче 25 тура Первого дивизиона России “Химки” в гостях встретились с лидером первенства – “Кубанью”. Победу с минимальным счетом одержали футболисты “Кубани”. Гол в ворота голкипера сборной Армении Романа Березовского отправил Сергей Давыдов. А команда Дениса Тумасяна и Артура Малояна – “Урал” сыграл с “Салютом” со счетом 1:1.
Шахматы: В Ереване завершилась первая Всеармянская шахматная олимпиада, которая была организована Министерством диаспоры РА, Федерацией шахмат и Шахматной академией Армении. Турнир прошел по индивидуальной и командной борьбе по швейцарской системе. В командном первенстве по дополнительным результатам победила команда СНГ, второе место заняли шахматисты Еревана, на третьем месте – европейские шахматисты.
В индивидуальной борьбе не имел равных Погос Наапетян (Россия), на втором месте Тигран Петросян (Ереван), на третьем – Грикор-Севак Мхитарян (Бразилия). Среди женщин победительницей стала Диана Арутюнова (Украина), второе место заняла Татев Абрамян (США), а третье – Сирануш Андреасян (Армения). Все победители получили денежные награды. Особые призы получили самые младшие участники Олимпиады – Самвел Севян (Сан-Франциско) и Мануэл Петросян (Арцах).
В Олимпиаде принимали участие 12 команд (40 шахматистов) из 10 стран. Каждую команду представляли 3 юношей и одна девушка. Команды составлялись по региональному принципу: Армения и Россия (по две команды), Арцах, СНГ, Европа, Ближний и Средний Восток, Северная и Южная Америка (по одной команде). Олимпиада: Армянские спортсмены завершили свои выступления на летних юношеских Олимпийских играх в Сингапуре.
На Олимпийских играх армянским спортсменам удалось завоевать 4 медали – 1 серебряную и 3 бронзовые. Серебряная медаль на счету у штангиста Гора Минасяна (в/к 85), бронзовыми призерами стали штангист Смбат Маркарян (в/к 56), вольный борец Артак Оганнисян (в/к 46) и дзюдоист Давид Казарян (в/к 66).
Теннис: Давид Налбандян не смог преодолеть третий круг Western & Southern Financial Group Masters-2010 в Цинцинати. Он уступил третьей ракетке мира сербу Новаку Джоковичу. Это третья подряд победа серба над аргентинцем, которая позволила ему увеличить свое преимущество в противостоянии с соперником до 4-1. Несмотря на поражение Налбандян, в рейтинге ATP (Международная ассоциация тенниса) поднялся на четыре строки и занимает 33 место с 1235 очками.
Из-за отказа нескольких теннисистов из топ-30 от участия на US Open-2010 Налбандян попал в число сеяных игроков, таким образом, серьезно увеличив свои шансы на удачное выступление на Открытом первенстве США, которое пройдет с 30 августа по 12 сентября.
“Думаю, что могу ожидать от себя хорошего выступления на US Open, – сказал теннисист,- Моей целью на остаток этого сезона было попадание в тридцатку лучших, и я уже практически ее осуществил, так что теперь просто постараюсь показать все лучшее на что способен”.