Սեպտեմբերի 9-13-ը Տոկիոյում տեղի կունենա ձյուդոյի աշխարհի առաջնություն: Հայաստանի ձյուդոյի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արթուր Գևորգյանը PanARMENIAN.Net –ի թղթակցին ասել է, որ առաջնությանը կմասնակցեն աշխարհի առաջնության բրոնզե մրցանակակիր Հովհաննես Դավթյանը 60 կգ ք/կ-ում, Հայաստանի գավաթի գավաթակիր Արմեն Նազարյանը 66 կգ ք/կ-ում և Համբարձում Տոնոյանը 66 կգ ք/կ-ում, իսկ աղջիկներից հանդես կգա Գայանե Համբարձումյանը 48 կգ ք/կ-ում:
«Աշխարհի առաջնությանը մենք արդեն մի քանի ամիս է ինչ նախապատրաստվում ենք, առաջին փուլն անց ենք կացրել Ծաղկաձորում, այժմ մարզվում ենք Աբովյանում և առաջնության մեկնարկից մեկ շաբաթ առաջ կմեկնենք Տոկիո»,-ասել է գլխավոր մարզիչը:
Հայաստանի ձյուդոյի ֆեդերացիայի նախագահ Ալեքսան Ավետիսյանը գտնում է, որ հայ ձյուդոիստները աշխարհի առաջնությունում կարող են հաջող հանդես գալ: «Առաջին անգամ աշխարհի առաջնությունում երկու ձյուդոիստներ կարող են մեկ երկիր ներկայացնել նույն քաշային կարգում»,-ասել է Ավետիսյանը:
Աշխարհի առաջնությունում մարզիկները կկարողանան միավորներ հավաքել, որոնք այլ մրցաշարերում հավաքած միավորների հետ միասին հնարավորություն կտան նվաճել Օլիմպիական խաղերին մասնակցելու իրավունք:

9-13 сентября в Токио (Япония) пройдет чемпионат мира по дзюдо. Корреспонденту PanARMENIAN.Net главный тренер сборной Армении по дзюдо Артур Геворкян сказал, что на чемпионат поедут 3 дзюдоиста и 1 дзюдоистка. В 60 весовой категории выступит бронзовый призер чемпионата мира Оганнес Давтян, в 66 весовой категории – обладатель Кубка мира Армен Назарян и Амбарцум Тоноян, а среди девушек выступит Гаяне Амбарцумян (в/к 48).
“К чемпионату мира мы готовимся уже несколько месяцев, первый этап учебно-тренировочных сборов провели в Цахкадзоре, сейчас мы тренируемся в Абовяне и за неделю до старта чемпионата мира отправимся в Токио, где и проведем последние подготовительные работы”,- сказал главный тренер сборной.
Президент Федерации дзюдо Армении Алексан Аветисян считает, что армянские дзюдоисты на чемпионате мира смогут выступить удачно, поскольку они занимают высокие места в мировом рейтинге. “Впервые на чемпионате мира в одной весовой категории одну страну смогут представить два дзюдоиста. Таким образом, число участников увеличивается и сильных соперников становится много”,- отметил Аветисян.
На чемпионате мира спортсмены будут набирать очки, которые вкупе с очками других турниров дадут возможность дзюдоистам завоевать право выступить на лондонских Олимпийских играх.