8 Սեպտեմբեր 2010 - 11:07 AMT
Հայաստանի կառավարությունը կրճատել է «DigiTec Expo 2010» ցուցահանդեսի ֆինանսավորումը: Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության նախագահ Կարեն Վարդանյանը լրագրողներին հայտնել է, որ ցուցահանդեսի անցկացման համար կառավարությունը տրամադրել էր 10 մլն դրամ: Նրա խոսքերի համաձայն, հիմնականում կրճատվել է բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման համար կառավարության տրամադրած միջոցները` նախկին 200 մլն դրամի փոխարեն հասցնելով 80 մլն-ի:
Կարեն Վարդանյանի խոսքերի համաձայն, ներկայում Հայաստանում գործում են տասն անգամ ավելի քիչ ՏՏ ընկերություններ, քան նախատեսված էր ՀՀ կառավարության հավանությանն արժանացած «2008-2018 թթ. ՏՏ զարգացման հայեցակարգում»:
«Հայեցակարգում նշված է, որ 2018 թ. Հայաստանում պետք է լինի ՏՏ բնագավառի 1000 ձեռնարկություն: Ռիսկերը հաշվի առնելով, դա նշանակում է, որ մենք պետք է ստեղծենք առնվազն 3000 ընկերություն, այսինքն` տարեկան մոտ 300 ընկերություն: Սակայն, առանց կառավարության կամ այլ կառույցների միջամտության, ամեն տարի Հայաստանում բացվում է 30 ընկերություն: Այս հանգամանքն առիթ է տալիս լրջորեն մտածել ենթակառույցների ստեղծման մասին, որոնք կնպաստեն նոր ընկերությունների ի հայտ գալուն», – ասել է Կարեն Վարդանյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, USAID Caps ծրագիրն անցյալ տարի վճարել է «DigiTec Expo» ցուցահանդեսին նորաստեղծ 5 կազմակերպությունների մասնակցության համար, ևս 6 կազմակերպությունների օգնել է մասնակցելու ՏՏ ձեռնարկությունների միության աշխատանքներին:
«Կարծում եմ, այս տարի նոր կազմակերպություններից մասնակիցներ շատ կլինեն», – ասել է Կարեն Վարդանյանը:
Հեռահաղորդակցության և ՏՏ ամենամյա վեցերորդ «DigiTec Expo 2010» ցուցահանդեսը կանցկացվի հոկտեմբերի 29-31-ը, Երևանում:
«DigiTec Expo 2010» ցուցահանդեսին կարող են ներկայացվել մոտ 60 ընկերություն, իսկ մասնակիցների թիվը կհասնի 15 հազարի:

8 Сентябрь 2010 - 11:07 AMT
Правительство Армении на треть сократило финансирование выставки “DigiTec Expo 2010». Как сообщил журналистам председатель Союза предприятий информационных технологий Карен Варданян, на проведение выставки правительством было выделено 10 млн. драм. По его словам, в целом были сокращены средства, выделяемые правительством РА на развитие высоких технологий: до 80 млн. драм против прежних 200 млн. драм.
По словам Карена Варданяна, на сегодняшний день в Армении действуют в 10 раз меньше компаний ИТ, чем было запланировано в “Концепции развития ИТ на 2008-2018 гг.”, одобренной правительством РА.
“Как отмечается в концепции, к 2018 году в Армении должно быть не меньше 1 000 предприятий в сфере ИТ. Учитывая риски, это означает, что мы должны создать как минимум 3000 компаний, то есть порядка 300 компаний в год. Однако без вмешательства правительства или других структур, в год в Армении открывается лишь 30 компаний. Это дает повод серьезно задуматься над созданием инфраструктур, благоприятствующих появлению новых компаний”, – сказал Карен Варданян.
По его словам, программа USAID Caps в прошлом году оплатила участие 5 новосозданных организаций в выставке “DigiTec Expo”, и еще 6 организациям помог принять участие Союз предприятий ИТ.
“Думаю, в этом году участников среди организаций-новичков будет больше”,- сказал Карен Варданян.
Шестая ежегодная выставка ИТ и телекоммуникаций «DigiTec Expo 2010» пройдет 29-31 октября в Ереване. Ожидается, что на «DigiTec Expo 2010» будут представлены порядка 60 компаний, а число посетителей достигнет 15 тысяч.