14 Սեպտեմբեր 2010 - 12:02 AMT
Սեպտեմբերի 13-ին Տոկիոյում ավարտվեց ձյուդոյի աշխարհի առաջնությունը: Հայաստանը ներկայացնում էին 2009թ. աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր Հովհաննես Դավթյանը (60 կգ ք/կ), Աշխարհի գավաթի գավաթակիր Արմեն Նազարյանը և Համբարձում Տոնոյանը (66 կգ ք/կ), իսկ կանանց թվում՝ Գայանե Համբարձումյանը (48 կգ ք/կ):
Հովհաննես Դավթյանը 3 մենամարտ է անցկացրել, որից երկուսում հաղթել է: Հայ ձյուդոիստին առաջնությունից հանեց Բեսլան Մուդրանովը Ռուսաստանից:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ՀՀ հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արթուր Գևորգյանն ասել է, որ դա մրցավարների մեղքն էր: «Դավթյանը միավոր ստացավ եզրային մրցավարներից, սակայն գլխավոր մրցավարը չհաշվեց այդ միավորները, համարելով, որ հայ մարզիկն արգելված հնարք կիրառեց, և հաղթանակը շնորհեց Մուդրանովին: Քանի որ, ըստ նոր կանոնների բրոնզի համար կարող են պայքարել միայն ¼ եզրափակիչ դուրս եկած մարզիկներրը, Դավթյանը մնաց առանց մեդալի»,-ասել է հավաքականի գլխավոր մարզիչը:
Գայանե Համբարձումյանը, Արմեն Նազարյանը և Համբարձում Տոնոյանը ևս անհաջող ելույթ ունեցան: Մարզիչը նշեց, որ այդ արդյունքը չարդարացրեց նրա ակնկալիքները և մինչև տարեվերջ իր սաները պետք է շտկեն իրավիճակը: «Հոկտեմբերին տեղի կունենա Հայաստանի առաջնությունը, որից հետո հավաքականը նոյեմբերին կմասնակցի ՄԱԷ-ում կայանալիք Գրան պրիի մրցաշարին, որը վարկանիշային միավորներ է տալիս Լոնդոնի Օլիմպիադային մասնակցելու համար»,-ասել է Գևորգյանը:

14 Сентябрь 2010 - 12:02 AMT
13 сентября в Токио (Япония) завершился чемпионат мира по дзюдо. Армению на чемпионате представили бронзовый призер чемпионата мира 2009 года Оганес Давтян (в/к 60), обладатель Кубка мира Армен Назарян и Амбарцум Тоноян (в/к 66), а среди женщин выступила Гаяне Амбарцумян (в/к 48).
Оганес Давтян провел 3 поединка и в двух одержал чистую победу. Армянского дзюдоиста с чемпионата мира снял Беслан Мудранов (Россия).
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net главный тренер сборной Армении Артур Геворкян сказал, что в этом поединке арбитры засудили армянского дзюдоиста. “ Давтян получил очки от боковых судей, но главный арбитр снял эти очки, посчитав, что армянский спортсмен использовал недопустимый прием, и отдал победу россиянину. Поскольку по новым правилам международной Федерации дзюдо за бронзовые медали могут бороться лишь спортсмены вышедшие в 1/4 финала, Давтян остался без медали”,- сказал наставник сборной.
Гаяне Амбарцумян, Армен Назарян и Амбарцум Тоноян тоже не смогли выступить удачно, и тренер отметил, что такой результат не оправдал его ожидания, и до окончания года его подопечные должны уладить ситуацию. “В октябре пройдет чемпионат Армении, после чего сборная в ноябре отправится в О.А.Э на Гран При, который даст рейтинговые очки для участия в предстоящих Олимпийских играх в Лондоне”,- отметил Геворкян.