«Մեզ համար առաջնային է Ուկրաինայի հետ համագործակցությունը բոլոր ոլորտներում` տնտեսական, քաղաքական, մարդասիրական: Մեր հարաբերությունները հարյուրամյակների պատմություն ունեն: Մենք միշտ կապված ենք եղել, և այսօր, իրապես, կցանկանայինք լրացնել բաց թողածը»,- հայտարարել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Միաժամանակ նա համոզվածություն է հայտնել, որ առաջիկա մի քանի տարում կհաջողվի կրկնակի, հնարավոր է նաև եռակի մեծացնել ապրանքաշրջանառությունը, առավել շատ ամրապնդել քաղաքական հարաբերությունները և, իհարկե, համագործակցել մարդասիրական ոլորտում:
Մեկնաբանելով այն, թե ինչի հաշվին է ենթադրվում մեծացնել ապրանքաշրջանառությունը, Սերժ Սարգսյանն ասել է. «Այն հիմա էլ վատ չէ, բայց նման հարցերի ես մոտենում եմ ռեզերվների տեսանկյունից: Եթե մեր ապրանքաշրջանառությունը շուրջ 300 մլն դոլար է, ապա ռեզերվը մի քանի անգամ շատ է: Շատ ուկրաինական ապրանքներ, որոնք կարող էին պահանջարկ ունենալ հայկական շուկայում, և հայկական ապրանքներ, որոնք հետաքրքիր կլինեին Ուկրաինայում, դեռ անհասանելի են մեզ համար»: Միաժամանակ նշել է նա, պատճառն այն է, որ պետությունները բավարար չափով դրա վրա չեն աշխատում, և միջկառավարական հանձնաժողով հազվադեպ է հավաքվում: «Մեր գործարարները հաճախ չեն շփվում, ուստի մինչև հիմա մենք քաղաքական մթնոլորտ չենք ստեղծել նման համագործակցության համար»,- նշել է Սերժ Սարգսյանը:
Անդրադառնալով նրան, թե ինչպես Ուկրաինան կարող է նպաստել տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության և կայունության հաստատմանը, ՀՀ նախագահն ասել է, որ միակ ուղին չեզոք դիրքորոշումն է, ինչպես նաև տնտեսական հարաբերությունների զարգացումը: «Խոշոր տնտեսական նախագծերի իրագործումն ավելի շատ կբարձրացնի Ուկրաինայի հեղինակությունը մեր տարածաշրջանում: Ձեր երկիրը բոլոր ռեսուրսներն ունի դրա համար»,- նշել է Սերժ Սարգսյանը, գրում է ուկրաինական «Պրոֆիլը» ամսագիրը:

17 Сентябрь 2010 - 07:32 AMT
«Для нас приоритетно сотрудничество с Украиной во всех сферах: экономической, политической, гуманитарной. Наши отношения насчитывают не одно столетие. Мы всегда были связаны, и сегодня, на самом деле, хотели бы наверстать упущенное», – заявил президент Армении Серж Саргсян. При этом он выразил уверенность, что в ближайшие несколько лет странам удастся как минимум вдвое, а, может быть, и втрое увеличить товарооборот, еще больше укрепить политические отношения и, конечно же, сотрудничество в гуманитарной сфере.
Комментируя то, за счет чего предполагается увеличение товарооборота, Серж Саргсян сказал: “Он у нас и сейчас неплохой, но к таким вопросам я в первую очередь подхожу с точки зрения резервов. Если у нас товарооборот около $300 млн., то резерв в несколько раз больше. Множество украинских товаров, которые имели бы спрос на армянском рынке, и армянских, которые были бы интересны в Украине, еще недоступны нам с вами”. При этом он заметил, что причина в том, что государства недостаточно над этим работают, и межправительственная комиссия редко собирается. “Наши бизнесмены не часто общаются, потому что до сих пор мы не создавали политический климат для такого сотрудничества”, – заметил глава армянского государства.
Касаясь того, каким образом Украина может содействовать становлению долгосрочного мира и стабильности в регионе, президент Армении сказал, что единственный путь – это объективная нейтральная позиция, а также развитие экономических отношений. “Претворение в жизнь крупных экономических проектов еще больше повысит авторитет Украины в нашем регионе. Ваша страна имеет все ресурсы для этого”, – отметил Серж Саргсян, пишет украинский журнал “Профиль”.