2010թ սեպտեմբերի 18-19 Սևանա լճում կանցկացվի «Սպորտով դեպի հասարակություն» խորագրով առագաստանավային առաջնություն` ավանդական հայկական առագաստանավերով:
Առաջնությունն անցկացնում է Հաշմանդամային սպորտի հայկական ազգային ֆեդերացիան «Այաս» ծովային հետազոտությունների ակումբի և Հայաստանի առագաստանավային սպորտի ֆեդերացիայի աջակցությամբ:
Առաջնությանը կմասնակցեն վեց հաշմանդամային ակումբների թիմեր:
Բոլոր մասնակիցները Հաշմանդամային սպորտի հայկական ազգային ֆեդերացիայի կողմից կստանան հուշանվերներ ու պատվոգրեր, իսկ հաղթող թիմը «Lions club» միջազգային ակումբի կողմից կպարգևատրվի հաղթական գավաթով, հաղորդում է Հաշմանդամային սպորտի հայկական ազգային ֆեդերացիայի մամլո ծառայությունը:

18 Сентябрь 2010 - 09:33 AMT
Национальная Федерация инвалидного спорта Армении 18-19 сентября на озере Севан проводит чемпионат по парусному спорту, под названием “ Спортом к обществу”.
В чемпионате принимают участие шесть команд среди людей с ограниченными возможностями. Все участники получат грамоты и сувениры, а команда, которая станет победителем, от международного клуба “ Lions club ” получит Кубок, сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе Национальной Федерации инвалидного спорта Армении.
Чемпионат проходит при поддержке морского исследовательского клуба “Айас” и Федерации парусного спорта Армении и финансируется Европейским союзом.