Սեպտեմբերի 20-ին Երևանում իտալական հայտնի «Ռենկո» ընկերությունը շահագործման հանձնեց հերթական կառույցը` «Plazza Grande» բազմաֆունկցիոնալ համալիրը:
Շենքի շինարարական աշխատանքները սկսվել էին 2,5 տարի առաջ: Իտալական կազմակերպությունը 2007թ. 42 հազար քմ մակերես ունեցող շենքը գնել էր պաշտպանության նախարարությունից և նոր համալիրի կառուցման համար ներդրել 50 մլն դոլար:
«Մի քանի տարի Հայաստանի շուկայում աշխատելով` նկատեցինք, որ այստեղ մեր կատարած բոլոր ներդրումներն արդարացնում են մեր սպասումները: Այս նոր համալիրը ևս դրա ապացույցն է: Շենքի կառուցման ժամանակ օգտագործվել է միայն ժամանակակից և որակյալ տեխնիկա և սարքավորումներ: Կատարված է որակյալ աշխատանք»,- ասել է «Ռենկո» հոլդինգի գլխավոր տնօրեն Ջովաննի Ռուբինին:
«Plazza Grande» բազմաֆունկցիոնալ համալիրը բաղկացած է 3 մասից. -1 և 0 հարկերում առևտրային տարածքն է առանձին մուտքով, 1-3 հարկերը օֆիսային տարածքներ են , 4-10 հարկերում՝ բնակարաններ:
«Երևանում բացվող այս կարգի յուրաքանչյուր կառույց որակի առումով մյուսների համար կարող է օրինակ ծառայել: Կստեղծվի նաև մրցակցություն, ինչի արդյունքում կունենանք աշխատանքի որակյալ արդյունք: Ինձ ամենից շատ դուր եկավ այն , որ համալիրի բնակելի տների բնակիչներն այստեղ տեղափոխվելու են վերանորոգման աշխատանքների ավարտից հետո, այսինքն՝ այդ առումով մեկը մյուսին չի խանգարի»,- ասել է շենքի բացմանը ներկա Երևանի քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանը: Իսկ այն հարցին, թե որքանով է նոր կառույցը համահունչ մայրաքաղաքի ճարտարապետությանը, շենքի ճարտարապետ Ռուբեն Հասրաթյանն ասել է. «Այս հարցին կարող է պատասխանել միայն ժամանակը»:

Итальянская компания Renco сдала в эксплуатацию в Ереване многофункциональный комплекс Piazza Grande.
В 2007 году итальянская компания приобрела у министерства обороны Армении территорию площадью в 42 тыс. кв. метров и для строительства нового комплекса инвестировала $50 млн.
«Работая несколько лет на армянском рынке, мы заметили, что все наши инвестиции здесь оправдывают наши ожидания. Этот новый комплекс также является доказательством этого», – оценивая выполненную работу, сказал присутствующий на церемонии открытия генеральный директор холдинга Renco Джованни Рубини.
Многофункциональный комплекс Piazza Grande состоит из трех частей: -1 и 0 этажи построены под коммерческую территорию, 1-3 этажи – под офисную территорию, а 4-10 – под квартиры.
«Каждое подобное здание, которое открывается в Ереване, своим качеством может служить примером для остальных. Кроме того, возникнет конкуренция, в результате чего мы получим качественный результат работы», – сказал присутствующий на церемонии открытия здания мэр города Ереван Гагик Бегларян. В то же время на вопрос, насколько это новое здание созвучно с архитектурным обликом столицы, архитектор здания Рубен Асратян сказал: «На этот вопрос может ответить только время».