29 Սեպտեմբեր 2010 - 14:46 AMT
Արթուր Պետրոսյան. Մենք անում ենք հնարավոր ամեն ինչ Հայաստանում դոպինգի կիրառումն իսպառ վերացնելու համար
Սեպտեմբերի 26-28-ը Ծաղկաձորում անցկացվել է Արևելյան Եվրոպայի տարածքային հակադոպինգային կազմակերպության խորհրդի նիստը: Միջոցառմանը մասնակցել են 10 երկրների ներկայացուցիչներ: Նիստիոց հետո` սեպտեմբերի 29-ին, ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարար Արթուր Պետրոսյանը հանդիպել է Արևելյան Եվրոպայի տարածքային հակադոպինգային կազմակերպության նախագահ Նիկոլայ Կռուչինսկիի հետ:
Ողջունելով Նիկոլայ Կռուչինսկիին` նախարարը նշել է, որ շատ կարևոր է համարում Արևելյան Եվրոպայի տարածքային հակադոպինգային կազմակերպության խորհրդի նիստը Հայաստանում անցկացնելու փաստը:«Մենք ուրախ ենք, որ Համաշխարհային հակադոպինգային գործակալությունը որոշել է կարևոր այս նիստը Հայաստանում անցկացնել: Մենք անում ենք հնարավոր ամեն ինչ դոպինգի կիրառումը մեր երկրում իսպառ վերացնելու համար: Հույս ունեմ, որ կայացած նիստի շրջանակներում դուք կարողացել եք ձեր գիտելիքները փոխանցել մեր հայ մասնագետերին: Շատ կարևոր է նաև իրականացված դոպինգ սպաների ուսուցումը, ինչի շնորհիվ Հայաստանը կունենա ավելի շատ միջազգային կարգի մասնագետներ»,- նշել է Արթուր Պետրոսյանը:
Արևելյան Եվրոպայի տարածքային հակադոպինգային կազմակերպության նախագահն իր հերթին պատրաստակամություն է հայտնել փորձի փոխանակման ծրագրերի շրջանակներում օգտակար լինել սպորտային բժշկության, դոպինգի դեմ պայքարում իրականացվող քաղաքականության իրականացման գործում, հաղորդում է սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարության մամլո ծառայությունը:

29 Сентябрь 2010 - 14:46 AMT
29 сентября министр спорта и по вопросам молодежи Артур Петросян встретился с президентом Антидопинговой организации Восточной Европы Николаем Кручинским.
26-28 сентября в Цахкадзоре прошло заседание совета Антидопинговой организации Восточной Европы, которое организовали Международное антидопинговое агентство (WADA), Национальный Олимпийский комитет Армении и республиканский антидопинговый центр спортивной медицины. В заседании приняли участие делегации 10 стран. Петросян во время встречи отметил важность проведения заседания Антидопинговой организации в Армении. “ Мы делаем все, чтобы предотвратить использование допинга в нашей стране. Надеюсь, во время встреч вы передали ваши знания в этой сфере нашим специалистам, так как для нас очень важна подготовка допинг-офицеров”,- сказал Петросян.
А президент Антидопинговой организации Восточной Европы выразил готовность в рамках обмена опытом помочь подготовке специалистов в сферах спортивной медицины и борьбы против использования допинга, сообщили PanARMENIAN.Net в пресс- службе Национального Олимпийского комитета Армении.