24 Սեպտեմբեր 2010 - 08:03 AMT
Սեպտեմբերի 20-ին 63կգ քաշային կարգում մեկնարկեց հայ ծանրորդ Քրիստինե Պետրոսյանը: Դա չափահասների առաջին աշխարհի առաջնությունն է 18-ամյա մարզուհու համար, և ելույթ ունենալով B խմբում` նա 11-րդ տեղը զբաղեցրեց մրցաշարային սանդղակում:
«Հրում» վարժությունում ծանրամարտուհին կարողացավ բարձրացնել 100կգ-անոց ծանրաձողը, իսկ «պոկում» վարժությունում` 114, և «երկամարտի» արդյունքում հավաքեց 214 կիլոգրամ: Չեմպիոնի տիտղոսը նվաճեց ղազախ մարզուհի Մայա Մանեզան (248կգ):
Մելինե Դալուզյանը (69 ք/կ) սեպտեմբերի 22-ին համառ պայքարում դարձավ աշխարհի բրոնզե մեդալակիր և վարկանիշային միավորներ բերեց Հայաստանի հավաքականին Լոնդոնի օլիմպիական խաղերի համար, որոնք կայանալու են 2012-ին: «Պոկում» վարժությունում Դալուզյանը բարձրացրեց 108 և 112 կգ և նվաճեց բրոնզե մեդալ: «Հրում» վարժությունում նա բարձրացրեց 139 կգ և կրկին դարձավ բրոնզե մեդալակիր: Երկամարտի արդյունքում նա հավաքեց 251 կգ և դարձավ աշխարհի բրոնզե մեդալակիր:
Այդ քաշային կարգում չեմպիոն դարձավ ռուս ծանրորդ Սվետլանա Շիմկովան 256 կգ արդյունքով, չինուհի Յու Կանգը նվաճեց արծաթե մեդալ (253 կգ):
Շախմատ. Սեպտեմբերի 21-ին Խանտի Մանսիյսկում մեկնարկել է 39-րդ Համաշխարհային շախմատային օլիմպիադան: Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականը հաղթել է բոլոր երեք տուրերում: 3:1 հաշվով հայ շախմատիստները հաղթեցին Կոստա Ռիկայի հավաքականին, 3.5:0.5 հաշվով` Ավստրալիայի, նույն հաշվով հաղթեցին նաև Թուրքիայի հավաքականին:
Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արշակ Պետրոսյանը PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ հավաքականն անցկացրել է երկշաբաթյա հավաք, որը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 1-15-ը Ջերմուկում: «Հավաքը նորմալ է ընթացել: Ամենակարևորը` մեր խմբում ընկերական մթնոլորտ է, և բոլոր շախմատիստները պատրաստ են օլիմպիադային: Երկու-երեք տուրերից հետո պարզ կդառնա, թե որ տեղը կարող ենք զբաղեցնել»,- ասել է Պետրոսյանը:
Նա Հայաստանի հավաքականի մրցակիցներ է համարում Ռուսաստանի հավաքականի առաջին և երկրորդ թիմերին, որոնք վարկանիշով զբաղեցնում են բարձր տեղեր: «Մենք մրցելու ենք 10-12 հավաքականների հետ, այդ թվում` Ուկրաինայի, Իսրայելի, ԱՄՆ-ի: Դժվար է ասել, թե որ տեղը կգրավենք, բայց կպայքարենք մինչև վերջ»,- նշել է օլիմպիադայի կրկնակի չեմպիոնների գլխավոր մարզիչը:
Ֆուտբոլ Հյուսիսային Օսեթիայի մայրաքաղաքը մտնում է այն քաղաքների մեջ, որոնք հավակնում են դառնալ Ռուսաստան-Հայաստան EURO-2012 ընտրական խաղի անցկացման վայրը: «Մեր նպատակն է ֆոււտբոլը շրջաններ տեղափոխելը: Ռուսաստանի հավաքականի խաղերը պետք է անցկացվեն ոչ միայն մայրաքաղաքային մարզադաշտերում»,- ասել է Ռուսաստանի ֆուտբոլային միության ղեկավար Սերգեյ Ֆուրսենկոն:
Սեպտեմբերի 22-ին ֆուտբոլիՀայաստանի հավաքականը (մինչև 17 տ) Ռեյկյավիկ քաղաքում (Իսլանդիա) 2011թ. Եվրոպայի առաջնության ընտրական մրցաշարում խաղաց Թուրքիայի հավաքականի դեմ: Հայ ֆուտբոլիստները պարտվեցին 0:3 հաշվով և 7-րդ խմբում առանց միավորների զբաղեցրեցին վերջին` 4-րդ տեղը: Թուրքիայի և Չեխիայի հավաքականները ունեն 3-ական միավոր և զբաղեցնում են համապատասխանաբար 1-ին և 2-րդ տեղերը:
Չեխ ֆուտբոլիստները 4:0 հաշվով հաղթանակ տարան Իսլանդիայի հավաքականի նկատմամբ: Այս հանգստյան օրերին կայացան ֆուտբոլի Հայաստանի Բարձրագույն լիգայի 21-րդ տուրի խաղերը: «Փյունիկը» կարողացավ խոշոր հաշվով հաղթել «Կիլիկիային» (5:0): Առաջին գոլը խփեց Գևորգ Ղազարյանը, որը խաղից հետո 12 գոլերով գլխավորում է ռմբարկուների ցուցակը: Մարկոս Պիզելին իրացրեց 11-մետրանոց հարված, Հովհաննես Գոհարյանը դուբլի հեղինակ դարձավ, իսկ Դավիթ Մանոյանը խփեց վերջին գոլը: 21-րդ տուրից հետո առաջնությունը գլխավորում է «Բանանցը»` 49 միավոր, «Փյունիկը» 46 միավորով երկրորդն է, «Ուլիսը»` 42-ով երրորդը:
Դոնեցկի «Շախտյորը», որտեղ հանդես է գալիս Հայաստանի հավաքականի կիսապաշտըպան Հենրիխ Մխիթարյանը, Ուկրաինայի գավաթի 1/6 եզրափակիչում խաղացել է «Կրիվբասի» դեմ: Խաղն ավարտվել է 6:0 հաշվով Դոնեցկի ակումբի օգին: «Շախտյորի» երկրորդ գոլը 34-րդ րոպեին խփել է Մխիթարյանը:
«Շախտյորի» մարզիչ Միրչա Լուչեսկուն Մխիթարյանին գրագետ խաղացող է համարում. «Նա հասկանում է, թե նրանից ինչ է պահանջվում: Եվ դա նրա ամենակարևոր որակն է»:
Ռումինիայի գավաթի խաղարկությունում «Ունիրեան», որում հանդես են գալիս Արման և Արտավազդ Քարամյանները, 1/16 եզրափակիչում հանդիպել են «Դելտայի» հետ: «Ունիրեայի» կազմում առաջին րոպեներից խաղացել է Արման Քարամյանը: Քարամյանների ակումբը հաղթել է 1:0 հաշվով:
Իսկ Դանիայի առաջնությունում Յուրա Մովսիսյանի և Ռոբերտ Արզումանյանի ակումբը` «Ռանդերս»-ը, 2:3 հաշվով պարտվել է «Օլբորգ»-ին: Մրցաշարային սանդղակում «Ռանդերս»-ը 11 միավորով 5-րդ տեղում է:
Ռումինիայի գավաթի խաղարկությունում սեպտեմբերի 22-ին «Ունիրեան», որի կազմում հանդես են գալիս Արման և Արտավազդ Քարամյանները, 1/16 եզրափակչում հանդիպել է «Դելտայի» հետ: Քարամյանների ակումբը հաղթեց 1:0 հաշվով: Նույն օրը Դանիայի գավաթի մրցաշարում «Ռանդերսը» 1:5 ջախջախեց «Նորդվեստին»: «Ռանդերսի» կազմում երկու անգամ աչքի ընկավ ՀՀ հավաքականի հարձակվող Յուրա Մովսիսյանը՝ կրկնակի գոլ խփելով:
Ուրուգվայահայ Խոակին Պողոսյանը Ավստրիայի առաջնությունում «Զալցբուրգի» կազմում խաղաց «Աուստրիայի» դեմ: Խաղն ավարտվեց 0:0 հաշվով:
Դոնեցկի «Մետալուրգը», որտեղ հանդես է գալիս ՀՀ երիտասարդական հավաքականի կիսապաշտպան Արտակ Դաշյանը, Ուկրաինայի գավաթի 1/16 եզրափակչում հանդիպել է «Ալեքսանդրիայի»հետ: Հետխաղային 11-մետրանոցն իրացրեց Արտակ Դաշյանը, սակայն Ալեքսեյ Գոլդինի շեղ հարվածը թույլ չտվեց Դոնեցկի ակումբին հաղթահարել այդ փուլը:
Բռնցքամարտ. «Showtime» հեռուստաընկերությունը պաշտոնապես հաստատել է, որ թեթևագույն քաշային կարգում «Չորսի մրցաշարը» մեկնարկում է Մեքսիկայում դեկտեմբերի 18-ին երկու մենամարտերով, որոնցում առաջին թեթևագույն քաշային կարգում WBA/IBF վարկածով չեմպիոն Վախթանգ Դարչինյանը հանդիպելու է մեքսիկացի Աբներ Մարեսի հետ, իսկ նույն քաշային կարգում IBF վարկածով չեմպիոն Իոննի Պերեսը ռևանշ է տալու նախկին տիտղոսակիր Ջոզեֆ Ակբեկոյին: Վիկ Դարչինյանի խոսքերով, այդ մրցաշարը «Showtime»-ի հիանալի մտահղացումն է: «Սա մրցաշար չէ թեթևագույն քաշում, սա Դարչինյանի մրցաշարն է: Յուրաքանչյուրը, ով կհանդիպի ինձ հետ, կզգա իմ հզորությունը և կպարտվի: Ես Ագբեկոյի հետ չփակված հաշիվներ ունեմ, որովհետև նախորդ անգամ նա խուսափեց: Բայց հիմա հակառակորդի անունը կարևոր չէ ինձ համար: Նույնիսկ երկրորդ կիսաեզրափակիչ մարտի հաղթողը կպարտվի, որովհետև կհանդիպի ինձ հետ»,- ասել է Դարչինյանը:
Super Six Boxing World Classic մրցաշարի կիսաեզրափակիչ մենամարտը, որտեղ միջին քաշային կարգում աշխարհի նախկին չեմպիոն Արթուր Աբրահամը (Գերմանիա) դուրս է գալու ռինգ երկրորդ միջին կարգում WBC նախկին տիտղոսակիր Կարլ Ֆրոչի դեմ, տեղի կունենա մինչև տարեվերջ՝ նոյեմբերի 27-ին կամ դեկտեմբերի 18-ին: Սկզբից այդ մենամարտը պետք է տեղի ունենար հոկտեմբերի 2-ին Մոնակոյում, սակայն Ֆրոչը հայտնեց մեջքի վնասվածքի մասին, որը բացառում է նրա ելույթն այդ օրը, հաղորդում է allboxing.ru-ն:
«Թե իրականում նա ինչ խնդիր ունի, ոչ ոք չգիտի: Ես ցանկանում եմ, որ մենամարտի օրը որքան հնարավոր է շուտ նշանակվի: Մենք չենք կարող մեզ թույլ տալ ժամանակ կորցնել: Բռնցքամարտիկի կարիերան չափազանց կարճ է, և ես կցանկանայի ռինգ դուրս գալ յուրաքանչյուր երեք ամիսը մեկ: Շատ դժվար է սպասելը: Այժմ ամեն ինչ հոգեբանական հարթության վրա է, քանի որ մենք նույն պայմաններում ենք գտնվում»,-ասել է հայ բռնցքամարտիկը:
Ձյուդո. Սեպտեմբերի 17-19-ին Սոֆիայում անցնում է ձյուդոյի Եվրոպայի երիտասարդական առաջնությունը Սեպտեմբերի 18-ին հայ ձյուդոիստները 2 մեդալ նվաճեցին: Մինչև 55 կգ քաշային կարգում Գրիգոր Իվանյանը հաղթեց Թոմ Շմիդտին (Լյուքսեմբուրգ), իսպանացի Խոակին Գոմեսին և ֆրանսիացի Մաքսիմ Դեֆոնդին և դուրս եկավ եզրափակիչ: Եզրափակչում Իվանյանի մրցակիցը վրացի Օթար Կայդարաշվիլին էր, որին նա զիջեց և նվաճեց արծաթե մեդալը: Գոռ Հարությունյանը 60 կք քաշային կարգում նույնպես վստահ սկսեց իր ելույթները և հաղթեց 3 մենամարտում՝ Էմանուել Բրունոյին Իտալիայից, Եվգենի Վրեմեին Մոլդովայից ու Լուկաշ Կիելբասինսկուն Լեհաստանից: Կիսաեզրափակչում Հարությունյանը զիջեց Յաղուբ Շամիլովին ՌԴ-ից և երրորդ տեղի համար պայքարեց մեկ այլ հայ մարզիկ՝ Վահե Թութխալյանի հետ, որը ներկայացնում էր Բելառուսը: Հարությունյանը կարողացավ նվաճել ԵԱ բրոնզե մեդալը:
Անդրանիկ Չափարյանը (73 կգ ք/կ) միայն մեկ հաղթանակ տարավ և չկարողացավ պայքարել մեդալների համար: Թենիս. Ֆրանսիայի հավաքականը դարձել է Դևիսի Գավաթ-2010-ի եզրափակչի առաջին մասնակիցը: Կիսաեզրափակչում Գի Ֆորժեի սաները Արգենտինայի հավաքականի, որի կազմում հանդես է գալիս Դավիթ Նալբանդյանը, հետ զույգային հանդիպումից հետո արդեն ապահովեցին իրենց ուղեգիրը եզրափակիչ:
Լիոնի Palais des Sports de Gerland կորտերում ընթացող հանդիպումն ավարտվեց ֆրանսիացիների վստահ հաղթանակով` 5:0, հաղորդում է gotennis.ru-ն: Ֆրանսիացիները որոշիչ միավորը ձեռք բերեցին զույգային հանդիպման ժամանակ: Այդ հանդիպմանը Ֆրանսիայի հավաքականի կազմից մասնակցում էին Առնո Կլեմանն ու Միշել Լյոդրան, իսկ Արգենտինայից կորտ էին դուրս եկել Օրասիո Սեբալյոսն ու Էդուարդո Շվանկը: Նախքան զույգային հանդիպումները դիմակայությունը 2:0 էր` հօգուտ ֆրանսիացիների:
Դավիթ Նալբանդյանը պարտություն է կրել Գաել Մոնֆիսից, իսկ Խուան Մոնակոն` Միշել Լյոդրայից:
ATP նոր վարկանիշում, որը հրապարակվել է սեպտեմբերի 20-ին, Նալբանդյանն իջել է մեկ հորիզոնականով և 1325 միավորով զբաղեցնում է 29-րդ տեղը:

В 63 весовой категории на старт вышла армянская штангистка Кристине Петросян. Это был первый чемпионат мира среди взрослых для 18-летней спортсменки и, выступив в группе В, она заняла 11 место в турнирной таблице с 214 килограммами. Чемпионский титул завоевала казахская спортсменка Маия Манеза (248 кг).
22 сентября в весовой категории до 69 кг выступила чемпион Европы Мелине Далузян. Армянская штангистка в упорной борьбе смогла стать бронзовой медалисткой чемпионата мира и принесла рейтинговые очки для женской сборной.
В упражнении “рывок” Даузян использовала свои две попытки и подняла 108 и 112 кг, завоевав малую бронзовую медаль. В “толчке” Далузян тоже смогла удачно использовать две попытки и опять завоевать малую бронзовую медаль с результатом 139 кг. В итоге “двоеборья” она набрала 251 кг и стала бронзовым призером чемпионата мира.
Чемпионкой в этой весовой категории стала российская штангистка Светлана Шимкова с результатом в 256 кг, китаянка Ю Канг довольствовалась серебряной медалью (253 кг).
Шахматы: 21 сентября в Ханты-Мансийске стартовала 39 Всемирная шахматная Олимпиада. Мужская сборная Армении сыграла в трех турах и во всех одержала победы. Со счетом 3:1 армянские шахматисты победили сборную Коста-Рики, со счетом 3,5:0,5 – сборную Австралии. С таким же счетом сборная Армении победила сборную Турции.
Женская сборная потерпела одно поражение от сборной Чехии, а в двух одержала победы над командой МФША, где выступают шахматистки с физическими ограниченными возможностями, и над сборной Македонии.
До старта Олимпиады главный тренер мужской сборной Армении Аршак Петросян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал, что как всегда сборная провела двухнедельные сборы, которые на этот раз прошли в Джермуке 1-15 сентября. “Сбор прошел нормально. Самое главное, что в нашем коллективе есть дружеская атмосфера, и все шахматисты готовы к Олимпиаде. После двух-трех туров станет ясно, какое место сможем занять”,- сказал Петросян.
Тренер основными соперниками сборной Армении считает первые и вторые команды сборной России, которые по рейтингу занимают более высокие места. “Мы будем конкурировать с 10-12 сборными, в том числе со сборной Украины, Израиля, США. Трудно сказать, какое место займем, но будем бороться и биться до конца”,- отметил главный тренер двукратных чемпионов Олимпиады.
Футбол: Столица Северной Осетии входит в число городов, претендующих на проведение отборочного матча EURO -2012 Россия – Армения. “Наша цель – продвигать футбол в регионы. Матчи сборной России должны проводиться не только на столичных аренах, – сказал глава РФС (Российский футбольный союз) Сергей Фурсенко, – Москва несколько пресыщена большим футболом, а в регионах международные встречи воспринимаются с большим энтузиазмом. Получился бы настоящий праздник для болельщиков”.
А сборная Армении до 17 лет в отборочном турнире чемпионата Европы 2011 года в Рейкьявике (Исландия) сыграла против сборной Турции. Армянские футболисты уступили со счетом 3:0 и в 7 группе без очков занимают последнее, 4 место. Сборные Турции и Чехии имеют по 3 очка и занимают соответственно первые и вторые места. Чешские футболисты со счетом 4:0 одержали победу над сборной Исландии, передает официальный сайт UEFA. Сборной Армении предстоит провести еще два матча, 24 сентября против сборной Чехии, а 27- Исландии.
В 21 туре Высшей Лиги Армении по футболу “Пюник” смог с крупным счетом 5:0 победить “Киликию” и сократить отставание от лидера чемпионата Армении – “Бананца”. В Дилижане “Импульс” и “Гандзасар” разошлись миром, забив по одному голу. Лидер чемпионата “Бананц” потерял очки во встрече с “Шираком”, матч закончился со счетом 1:1. Матч “Улисс”- “Мика” завершился со счетом 1:2. После этого тура на чемпионате лидирует “Бананц” с 49 очками, “Пюник” набрал 46 очков, а “Улисс” – 42.
Донецкий «Шахтер», где выступает полузащитник сборной Армении Генрих Мхитарян, в 1/16 финала Кубка Украины сыграл против «Кривбасса». Матч закончился 6:0 в пользу донецкого клуба. Второй гол «Шахтера» на 34 минуте забил Мхитарян.
После матча наставник «Шахтера» Мирча Луческу сказал, что любой игрок может сыграть практически на любой позиции и сложно сказать, где конкретно в этом матче сыграл Мхитарян. « Он играл и под нападающими, и на позиции левого полузащитника отрабатывал, а когда нужно было, и присоединялся на острие атаки. Если необходимо было отойти назад – он и это делал. Самое важное – чтобы все зоны на поле были закрыты. Футболисты сегодня ответили хорошей игрой»,- сказал Луческу.
Тренер «Шахтера» Мхитаряна считает грамотным игроком: « Все остальные качества он проявит позже. Он понимает, что от него требуется. И это его самое важное качество». Мирча Луческу: Мхитарян – очень грамотный игрок, он всегда понимает, что от него требуется
В розыгрыше Кубка Румынии “Униреа”, в которой выступают Арман и Аратвазад Карамяны, в 1/16 финала встретился с “Делтой”. В составе “Униреи” с первых же минут играл Арман Карамян, а его брат не был заявлен на матч. Клуб Карамянов победил со счетом 1:0.
А на розыгрыше Кубка Дании “Рандерс” со счетом 1:5 разгромил “Нордвест”. В составе “Рандерса” дважды отличился нападающий сборной Армении Юра Мовсисян, оформив дубль.
Уругвайский форвард армянского происхождения Хоакин Богоссян на чемпионате Австрии в составе “Зальцбурга” сыграл против “Аустрии”. Матч закончился со счетом 0:0. На чемпионате “Зальцбург” занимает 8 место с 6 очками. Донецкий ''Металлург'', где выступает полузащитник молодежной сборной Армении Артак Дашян, в 1/16 финала Кубка Украины встретился с ПФК ''Александрия''.
Команды в течение игры не смогли забить голы, и выход в следующий тур решился в серии послематчевых пенальти. В результате точнее оказались футболисты “Александрии”, в составе “Металлурга” точно реализовал мяч Артак Дашян, но неточный удар Алексея Година помешал донецкому клубу, который в 2009 году дошел до финала Кубка Украины, преодолеть этот этап.
Бокс: 18 декабря в Мексике двумя поединками стартует «Турнир четырех» в рамках легчайшего веса, в которых чемпион мира в первом легчайшем весе по версиям WBA/IBF Вахтанг Дарчинян встретится с мексиканцем Абнером Маресом, а чемпион IBF в этом же весе Йонни Перес даст реванш бывшему обладателю этого титула Джозефу Акбеко.
По словам Вика Дарчиняна, этот турнир – прекрасная задумка “Showtime”. “Это не турнир в легчайшем весе – это турнир Дарчиняна. Каждый, кто встретится со мной, почувствует мою мощь и окажется проигравшим. У меня остался должок перед Агбеко, потому что в прошлый раз он избежал этой участи,- сказал армянский боксер,- Но сейчас имя соперника неважно для меня. Даже победитель второго полуфинального боя окажется проигравшим, потому что встретится со мной”.
А полуфинальный поединок турнира “Super Six Boxing World Classic”, в котором экс-чемпиону мира в среднем весе Артуру Абрахаму (Германия) предстоит выйти на ринг против бывшего обладателя титула WBC во втором среднем весе британца Карла Фроча, состоится до конца этого года – 27 ноября или 18 декабря в Хельсинки. Первоначально этот бой должен был состояться 2 октября в Монако, однако Фроч сообщил о травме спины, которая исключает его выход на ринг в этот день.
“Говорят, Фроч травмирован, но в этом нельзя быть уверенным до конца. Когда человек не хочет боксировать, он всегда найдет отговорку. Всегда можно сходить к врачу и получить бюллетень”, – сказал Артур Абрахам. По его словам, он не выходил на ринг уже 6 месяцев и переживал это очень тяжело: “Такой паузы у меня еще не было. Лишь когда Эдисон Миранда сломал мне челюсть, у меня был восьмимесячный перерыв. Привык боксировать каждые три-четыре месяца”.
Дзюдо: 17-19 сентября в Софии прошел чемпионат Европы по дзюдо среди молодежи. Армянские дзюдоисты завоевали две медали. В весовой категории до 55кг Григор Иванян одержал победы над Томом Шмитом (Люксембург), испанцем Хоакином Гомесом, Максимом Дефондом (Франция) и вышел в финал. В финале соперником Иваняна был грузинский дзюдоист Отар Кайдарашвили, которому он уступил и завоевал серебряную медаль.
Гор Арутюнян (в/к 60) на чемпионате свои выступления начал уверенно и победил в трех поединках. Он оказался сильнее Эмануеля Бруно (Италия), Евгения Време (Молдова) и Лукаша Киелбасински (Польша). В полуфинале Арутюнян уступил Якубу Шамилову (Россия) и за третье место поборолся с другим армянским дзюдоистом Ваге Тутхаляном, который представляет Белоруссию. Арутюнян смог завоевать бронзовою медаль чемпионата Европы.
Теннис: Сборная Франции стала первым финалистом Кубка Дэвиса-2010. В полуфинальном матче подопечные Ги Форже во встрече со сборной Аргентины, где выступает Давид Налбандян, обеспечили себе путевку в финал уже после парного поединка.
Матч, проходивший на кортах Palais des Sports de Gerland в Лионе, завершился безоговорочной победой французов – 5:0.
Решающее очко французы добыли в парной встрече. За Францию в этом поединке играли Арно Клеман и Мишель Льодра, за Аргентину на корт вышли – Орасио Себальос и Эдуардо Шванк. До парных матчей противостояние было 2:0 в пользу хозяев кортов.
Давид Налбандян потерпел поражение от Гаэля Монфиса, а Хуан Монако от Мишеля Льодры. В новом рейтинге АТР, который был опубликован 20 сентября, Налбандян опустился на одну строку и с 1325 очками занимает 29 место.