7 Հոկտեմբեր 2010 - 08:24 AMT
ՀՀ գործադիրը հավանություն է տվել ցիկլոտրոն ձեռք բերելու համար բելգիական KBCNV բանկի հետ 4,5 մլն եվրոյի չափով վարկային համաձայնագրի ստորագրման նախագծին
Հայաստանի կառավարությունը հոկտեմբերի 7-ի նիստում հավանություն է տվել Հայաստանում Ուռուցքաբանության գերազանցության հայկական կենտրոն ստեղծելու ծրագրին:
Ինչպես հաղորդում է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Մուշեղ Թումասյանը, ծրագիրը բաղկացած է երեք մասից` ռադիոիզոտոպների արտադրություն, տոմոգրաֆիա և ուռուցքաբանական կլինիկա: Ընդ որում ՀՀ կրթության նախարարության առջև համապատասխան կադրեր պատրաստելու խնդիր է դրված:
Բացի դրանից, կառավարությունը հավանություն է տվել ցիկլոտրոն ձեռք բերելու համար բելգիական KBCNV բանկի հետ 4,5 մլն եվրոյի չափով վարկային համաձայնագրի ստորագրման նախագծին:
Այդ կապակցությամբ Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ ըստ հավանության արժանացած համաձայնագրի, ՀՀ կառավարությունը Բելգիայի կառավարությանը ցիկլոտրոն ձեռք բերելու պետերաշխիքներ կներկայացնի, ինչով և կնշանավորվի Հայաստանում ուռուցքաբանական կենտրոնի ստեղծման վերաբերյալ ծրագրի իրագործման մեկնարկը:

Правительств Армении на заседании 7 октября одобрило программу создания Армянского онкологического центра превосходства.
Как сообщил заместитель министра экономики Армении Мушег Тумасян, программа состоит из трех компонентов: производство радиоизотопов, томография и онкологическая клиника. При этом перед министерством образования РА поставлена задача подготовки соответствующих кадров.
Помимо этого, правительство одобрило проект подписания беспроцентного кредитного соглашения с бельгийским банком KBCNV о предоставлении 4,5 млн. евро на покупку циклотрона.
В связи с этим премьер-министр Армении Тигран Саркисян отметил, что по одобренному соглашению правительство РА предоставит правительству Бельгии госгарантии на приобретение ускорителя, чем и ознаменуется старт реализации программы по созданию в Армении онкологического центра.