28 Հոկտեմբեր 2010 - 13:43 AMT
Դեկտեմբերի 2-25 թուրքական Հաթայ քաղաքում տեղի կունենա շախմատի կանանց աշխարհի անհատական առաջնությունը: Հայաստանը կներկայացնեն Էլինա Դանիելյանն ու Լիլիթ Մկրտչյանը, որոնք վերջերս «Միկայի» կազմում բրոնզե մեդալներ նվաճեցին Եվրոպայի ակումբային առաջնությունում:
Էլինա Դանիելյանն ասել է, որ աշխարհի առաջնությունն ամենակարևորն է տարվա ընթացքում: «Ես ամեն ինչ կանեմ, լավ ելույթ ունենալու համար, սակայն, այստեղ մեծ է նաև մարզական հաջողության դերը: Բացի այդ, պարտվածը կլքի մրցաշարը, ուստի պետք է դրսևորես քեզ յուրաքանչյուր պարտիայում»,-ասել է Դանիելյանը:
Առաջնությունը կանցնի «նոկաուտ» համակարգով, շախմատիստուհիները երկու պարտիա կանցկացնեն մեկ մրցակցի հետ: «Մրցակիցներն հայտնի կդառնան արդեն նոյեմբերի 1-ին: Յուրաքանչյուր քայլը շատ կարևոր է»,-ասել է Մկրտչյանը:

Со 2 по 25 декабря в турецком городе Хатай пройдет индивидуальный Чемпионат мира по шахматам среди женщин.
Армению на чемпионате представят Элина Даниелян и Лилит Мкртчян, которые недавно завоевали бронзовые медали в составе “Мики” на клубном чемпионате Европы.
Элина Даниелян сказала, что Чемпионат мира самый важный турнир года, и к нему она должна готовиться максимально серьезно. “Сделаю все, чтобы на чемпионате выступила хорошо, но здесь большую роль играет и спортивная удача. Кроме того, проигравший -покинет турнир, поэтому надо проявить себя в каждой партии”, – сказала Даниелян.
Чемпионат пройдет по системе “нокаут”, шахматистки проведут две партии против одного соперника. “Наши соперницы определятся уже 1 ноября, и мы начнем готовиться соответственно этому. Несмотря на то, что мы с Элиной на чемпионатах принимали участие несколько раз, все равно будет трудно, поскольку каждый шаг может сыграть важную роль”, – сказала Мкртчян.