Գինու համաշխարհային շուկան գտնվում է հերթական խմորումների շեմին, մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի գինեգործների միության նախագահ Ավագ Հարությունյանը: «Վերջին բացահայտումներն արվել են շուրջ 40 տարի առաջ, երբ աշխարհը հոգնել էր արդեն ավանդական ֆրանսիական, իտալական, իսպանական գինիներից, և բացահայտեց իր համար Չիլիիի, Նոր Զելանդիայի, ՀԱՀ, Ավստրալիայի գինիները: Այդ երկրներում արտադրվում էին նույն հայտնի գինիները, սակայն ավելի էժան աշխատուժ կար, ուստի նրանք լուրջ մրցակից դարձավ Հին աշխարհին: Այժմ այդ գինիները զբաղեցնում են գինու համաշխարհային շուկայի 15-20 տոկոսը»,-ասել է նա:
Միության ղեկավարը գտնում է, որ ներկա խմորումներն ուղղված են էնդեմիկ տեսակների, խաղողի և գինեգործության բնօրրան հանդիսացող տարածքների բացահայտմանը: «Այս իրավիճակում, մենք շահավետ դիրքում ենք հայտնվում, քանի որ խաղողը սկիզբ է առել հենց Հայկական լեռնաշխարհում և այստեղ է խաղողից առաջին անգամ գինի պատրաստվել: Սակայն այդ ուղղությամբ ցանկանում են անուն ձեռք բերել մեր հարևանները՝ Ադրբեջանը, Թուրքիան ու Վրաստանը, որոնք ժխտում են հայկական գործոնը: Թշնամական այս շրջապատում Հայաստանը ստիպված է լինելու ոչ միայն պահպանել այն, ինչն իրոք մերն է, այլ նաև ցույց տալ դա աշխարհին»,-ասել է նա:

Мировой рынок вина сейчас находится на пороге очередных открытий, сказал в ходе пресс-конференции председатель Союза виноделов Армении Аваг Арутюнян.
«Последние открытия были сделаны 40 лет назад, когда мир устал от традиционных французских, итальянских, испанских вин, и тогда он открыл для себя вина из Чили, Новой Зеландии, ЮАР, Австралии. В этих странах были те же самые знаменитые сорта вина, но более дешевая рабочая сила, поэтому они стали серьезными конкурентами Старому свету. Теперь эти вина занимают 15-20% от всего мирового рынка вина», – сказал он.
При этом глава Союза считает, что вектор нынешних открытий направлен на аборигенизм, на оригинальные территории, на территории где зарождались виноград и вино. «В этой ситуации мы оказываемся в выгодном положении, так как виноград зародился именно на Армянском нагорье, и здесь же впервые было изготовлено вино. Но на этом пути добиться славы хотят наши соседи – Азербайджан, Турция и Грузия, которые отрицают армянский фактор, и в этом окружении врагов Армении придется не только сохранить то, что на самом деле является нашим, но и показать это миру», – сказал он.