15 Նոյեմբեր 2010 - 09:12 AMT
Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն տոնում է իր 20-ամյակը: Հանդիսավոր արարողությանը, որը տեղի ունեցավ Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում, ներկա էին ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ու ՀՀ ԱԺ խոսնակ Հովիկ Աբրահամյանը, ինչպես նաև ԱՊՀ ու Բալթիայի երկրների օլիմպիական կոմիտեների ներկայացուցիչները, որոնք նոյեմբերի 11-14-ին մասնակցում էին Երևանում կայացած տարածաշրջանային համաժողովին:
Հոկտեմբերին Ակապուլկոյում տեղի ունեցած ՄՕԿ-ի նիստում որոշում կայացվեց ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին Պիեռ դը Կուբերտենի մեդալով պարգևատրելու մասին:
Իսկ ՀԱՕԿ-ի պարգևները ստացան սպորտային ոլորտի մասնագետները՝ ունեցած ավանդի ու Օլիմպիական գաղափարախոսության տարածման համար:
2010թ. ծանրամարտի աշխարհի չեմպիոն Տիգրան Մարտիրոսյանը բնակարան ստացավ Երևանում, իսկ 2010թ. բոլոր մրցանակակիրներն ու մեդալիստները, նրանց մարզիչներն ու հավաքականների գլխավոր մարզիչնրը ստացան դրամական պարգևներ:

Национальный олимпийский комитет Армении отпраздновал свое 20-летие. На торжественной церемонии, которая прошла в Национальном академическом театре оперы и балета им. Александра Спендиаряна в Ереване, присутствовали премьер-министр Армении Тигран Саркисян и спикер НС РА Овик Абрамян, а также представители Олимпийских комитетов СНГ и стран Балтии, которые 11-14 ноября в Ереван принимали участие в региональном форуме.
По решению исполкома МОК, заседание которого прошло в октябре в Акапулько, президент АНОК Гагик Царукян за вклад в развитие Олимпийского движения был награжден медалью Пьера де Кубертена.
А награды АНОК получили армянские спортивные специалисты за вклад и распространение Олимпийкой идеологии.
Чемпион мира 2010 года по тяжелой атлетике Тигран Мартиросян получил квартиру в Ереване, а все призеры и медалисты 2010 года, их личные тренеры и главные тренеры сборных – денежные награды.