15 Նոյեմբեր 2010 - 13:27 AMT
Տարածվող լուրերն այն մասին, թե «Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ աշխատակիցների աշխատավարձերի չվճարման հետ կապված բողոքի ցույցից հետո ընկերության ղեկավարության կողմից պահանջվել են ցույցի մասնակիցների ցուցակները` վերջիններիս պատժելու նպատակով, չեն համապատասխանում իրականությանը: Այդ մասին ասվում է «Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ հասարակայնության և ԶԼՄ-ների հետ կապերի ծառայության հաղորդագրության մեջ:
Նոյեմբերի 11-12-ին գործարանի աշխատողները հանդես եկան բողոքի ցույցով սկզբում ՀՀ կառավարության, այնուհետև երկրի նախագահի նստավայրի մոտ: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն արդեն հանձնարարել է գործադիր իշխանության պատասխանատուներին գործարանի ղեկավարության հետ համատեղ խնդրի լուծման ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկել, այդ թվում` միջոցներ հայթայթել մոտակա 10 օրվա ընթացքում ամսական աշխատավարձերը վճարելու համար, իսկ ամսվա ընթացքում աշխատավարձերի մնացած մասը:
Հաղորդագրության մեջ նաև նշվում է, որ վերջին երեք տարիների ընթացքում նաիրիտցիները կազմակերպել են բողոքի մի քանի ցույց, սակայն «որևէ մեկը չի կարող հաստատել կամ վկայել, թե դրա արդյունքում աշխատակիցներից նույնիսկ մեկի նկատմամբ դրսևորվել է վատ վերաբերմունք, եղել են վարչական տույժեր կամ նսեմացնող գործողություն: Մասնակիցների ցուցակներն, այո, ճշտվում են պարզ հաշվառում անցկացնելու նպատակով, քանի որ ցույցի մասնակիցների թվում էին նաև նրանք, ովքեր այդ պահին լքել էին իրենց աշխատատեղերը»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ:
«Նաիրիտ գործարանի» մամլո ծառայությունը կրկին կոչ է անում ձեռնպահ մնալ չստուգված և չհիմնավորված տեղեկատվության տարածումից:

15 Ноябрь 2010 - 13:27 AMT
Распространяемая информация относительно того, что руководство ЗАО «Завод Наирит» потребовало списки участников протеста, связанного с невыплатой зарплаты в течение 4 месяцев, не соответствует действительности. Об этом говорится в сообщении пресс-службы завода.
11-12 ноября работники завода выступили с акцией протеста сначала перед правительством РА, а затем и перед резиденцией президента страны. Глава государства Серж Саргсян уже дал поручение ответственным исполнительной ветви власти совместно с руководством завода предпринять меры по решению проблем, в том числе, изыскать средства для выплаты месячной зарплаты в ближайшие 10 дней, а в течение месяца – остальной части зарплаты.
В сообщении также отмечается, что на протяжении нескольких лет работники завода проводили несколько подобных акций протеста, однако не было зафиксировано ни одного случая, когда по отношению к бастующим был предпринят плохой подход. «Списки бастующих, действительно, проверятся, поскольку в их числе могут быть и те, которые в этот момент уже оставили свои рабочие места», – отмечается в сообщении.