Մինչև վերջին տուրը նա գլխավորում էր առաջնությունը, բայց վերջում միակ պարտությունը կրեց Ալեքսանդր Շիմանովից (Ռուսաստան) և զբաղեցրեց 2-րդ տեղը: Առաջնությունում Տեր-Սահակյանը 7 պարտիաներն ավարտել է իր օգտին և 3-ում խաղացել ոչ ոքի: Աշխարհի չեմպիոն դարձավ Զիերկ Սթևենը (ԱՄՆ), որն ուներ 9.5 միավոր:
Նոյեմբերի 1-ին FIDE-ն հրապարակեց աշխարհի ուժեղագույն շախմատիստների վարկանիշային սանդղակը: Լևոն Արոնյանը 2801 միավորով շարունակում է զբաղեցնել 3-րդ տեղը: Հայ գրոսմայստերը զիջում է միայն Վիշվանաթան Անանդին (Հնդկաստան), որը 2804 միավոր ունի և Մագնուս Կարլսենին (Նորվեգիա), որի հաշվին 2802 միավոր կա:
Կանանց վարկանիշում Լիլիթ Մկրտչյանն ամենաբարձր տեղն է զբաղեցնում հայ շախմատիստուհիների շարքում: 2479 միավորով նա 22-րդ տեղում է: Կանանց վարկանիշային սանդղակը 2686 միավորով գլխավորում է Յուդիտ Պոլգարը (Հունգարիա):
Սանկտ Պետերբուրգում ընթացողՄիխայիլ Չիգորինի 18-րդ հուշամրցաշարում, որը Ռուսաստանի գավաթի փուլ է, կայացել է 6-րդ տուրը:
Գրոսմայստեր Զավեն Անդրիասյանը 6 տուրերից հետո հավաքել է 4.5 միավոր: Հրանտ Մելքումյանը, Դավիթ Հարությունյանը և Կարեն Գրիգորյանը ունեն 4-ական միավոր: Հուշամրցաշարի առաջատարը 6 միավորով Իվան Սոկոլովն է (Բոսնիա և Հերցեգովինա):
Մրցանակային ֆոնդը կազմում է 1400000 ռուբլի:
Ֆուտբոլ. Հոկտեմբերի 26-ին ՈՒԵՖԱ-ի զարգացման և տեխնիկական աջակցման կոմիտեի առաջարկով, ՈՒԵՖԱ-ի Գործկոմի հերթական նիստի ընթացքում տեղի ունեցավ ՀՖՖ-ի «հինգ աստղ» չափանիշի պաշտոնական հաստատումը:
2010թ. հուլիսին Հայաստանի Ֆուտբոլի ֆեդերացիան արժանացավ «հինգ աստղ» չափանիշի` ՈՒԵՖԱ-ի Grassroots ծրագրի խարտիայի համակարգում, ինչը վկայում է ՀՖՖ-ի` մասսայական ֆուտբոլում կատարած արդյունավետ աշխատանքների մասին: Երկու տարի առաջ ՀՖՖ-ն արժանացել էր «մեկ աստղ» չափանիշի: Եվս «չորս աստղ» գնահատականի արժանանալու համար ՀՖՖ-ն փաթեթ էր ներկայացրել, որը պարունակում էր վերջին երկու տարիների ընթացքում կատարված աշխատանքների հաշվետվությունը մասսայական ֆուտբոլի ասպարեզում: ՈՒԵՖԱ-ին մասնավորապես ներկայացվել էին անցկացված բոլոր միջոցառումների ցանկը, ընթացքը և արդյունքները, ինչպես նաև մասնակիցների քանակի արձանագրված աճը:
Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի ներկայացուցիչները կմեկնեն Վորոնեժ Ռուսաստան-Բելգիա ընկերական խաղին ներկա գտնվելու նպատակով, որը կկայանա նոյեմբերի 17-ին:
«Մենք ուշադիր հետևում ենք մեր բոլոր մրցակիցներին Եվրո-2012 ընտրական խմբի շրջանակներում և Ռուսաստանը բացառություն չի կազմում»,-ՀՖՖ նախագահի խոսքերն է մեջբերում ՀՖՖ նախագահ Ռուբեն Հայրապետյան: Հայրապետյանն իր կարծիքն է հայտնել նաև Հայաստանի ու Ռուսաստանի միջև փոխադարձ խաղերի մասին և հայտնել է, որ առաջին խաղը մարտի 26-ին կանցնի ոչ թե Ռուսաստանում, այլ Հայաստանում: «Առանձնակի տարբերություն չեմ տեսնում, թե որտեղ սկսել,-ասել է ՀՖՖ ղեկավարը:-ՌԴ ֆուտբոլի միությունը խելամիտ առաջարկ արեց և մենք այն ընդունեցինք: Մարտին Ռուսաստանում դեռևս ցուրտ է և սխալ կլինի ցուրտ եղանակին խաղալ կիսադատարկ մարզադաշտում: Ի վերջո ֆուտբոլը հանդիսատեսի համար է, իսկ Հայաստանում մարտի վերջում արդեն բավականին տաք է: Մենք գնացինք այդ քայլին՝ ելնելով մեր շահերից»:
Հոկտեմբերի 31-ին տեղի ունեցավ ֆուտբոլի Հայաստանի առաջնության 26-րդ տուրը: Վազգեն Սարգսյանի անվան հանրապետական մարզադաշտում կենտրոնական խաղում հանդիպեցին «Փյունիկը» և «Բանանցը»:
Խաղը որոշիչ էր երկու թիմերի համար, քանի որ հաղթողը հնարավորություն էր ստանում գլխավորել մրցաշարային աղյուսակը և ավելացնել ոսկե մեդալներ նվաճելու շանսերը: «Բանանցին» ձեռնտու էր նաև ոչ ոքին, բայց Ստևիցա Կուզմանոսկու սաները, չնայած նրան, որ ավելի շատ գոլային պահեր ստեղծեցին հակառակորդի դարպասների մոտ, այդպես էլ չկարողացան գոլ խփել: Միակ գոլը խփեց Կառլեն Մկրտչյանը վերջին` ավելացրած րոպեում և հաղթանակ պարգևեց իր թիմին: Հաղթանակից հետո «Փյունիկը» 59 միավորով զբաղեցրեց 1-ին տեղը` առաջ անցնելով «Բանանցից» մեկ միավորով:
Մնացած խաղերում «Ուլիսը» 3:0 հաշվով հաղթանակ տարավ «Կիլիկիայի» նկատմամբ և շարունակում է 51 միավորով զբաղեցնել 3-րդ տեղը: «Միկան» հաղթեց «Գանձասարին», իսկ «Ւմպուլս»- «Շիրակ» խաղն ավարտվեց Դիլիջանի ակումբի օգտին 2:1 հաշվով:
Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան սկսում է քվեարկությունը Հայաստանի առաջնության լավագույն ֆուտբոլիստին և բարձրագույն լիգայի լավագույն մարզչին որոշելու նպատակով:
Լավագույն ֆուտբոլիստի կոչմանը հավակնում են՝ Էդուարդո դոս Սանտոսը, Հովհաննես Համբարձումյանը, Վալտեր Պողոսյանը («Բանանց»), Սարգիս Հովսեփյանը, Գևորգ Ղազարյանը, Դավիթ Մանոյանը, Էդգար Մանուչարյանը, Կառլեն Մկրտչյանը և Մարկոս Պիզելին («Փյունիկ»), Էդնեյ դե Օլիվեյրան, Հրայր Մկոյանը («Միկա»):
Թենիս. Դավիթ Նալբանդյանը պարտություն կրեց Մոնպելյեում ընթացող(Ֆրանսիա) Open Sud De France-2010 մրցաշարում: Արգենտինահայ թենիսիստը վստահ հաղթանակով մեկնարկեց շվեյցարական Բազելում ընթացող Swiss Indoors Basel-2010-ում:
Նոյեմբերի 2-ին ATP վարկանիշի 29-րդ համարն իր ուժերը չափեց չեխ Յան Հայեկի հետ, որը հիմնական ցանց է անցել որակավորման ճանապարհով: Նալբանդյանը 6:3, 6:4 հաշվով առավելության հասավ երկու սեթերում: Հանդիպումը տևեց 1 ժամ 15 րոպե: Դա մարզիկների առաջին հանդիպումն էր, հաղորդում է gotennis.ru-ն:
Մրցաշարի երկրորդ շրջանում Նալբանդյանի մրցակիցը լինելու է Մարին Չիլիչը (Խորվաթիա), որն առաջին շրջանում պարտության է մատնել շվեյցարացի Մարկո Կյուդինելլիին` 6:3, 6:3: Նալբանդյանի ու Չիլիչի ճանապարհները պաշտոնական հանդիպումների ժամանակ երկու անգամ հատվել են, և առայժմ խորվաթի ակտիվում ոչ մի հաղթանակած սեթ չկա: Նրանց վերջին հանդիպման ժամանակ` Վաշինգտոն-2010 առաջնության կիսաեզրափակչում, արգենտինահայ թենիսիստը հաղթեց 6:2, 6:2 հաշվով:
Սուսերամարտ. Նոյեմբերի 4-13-ը Փարիզում կանցնի Սուսերամարտի աշխարհի առաջնությունը, որտեղ Հայաստանը կներկայացնեն 3 մարզիկներ:
Ինչպես PanARMENAIN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ՀՀ Սուսերամարտի ֆեդերացիայի մամլո քարտուղար Արտաշես Մադոյանը, աշխարհի առաջնությանը հավաքականի գլխավոր մարզիչ Ալեքսան Նավասարդյանի ղեկավարությամբ հանդես կգան Միքայել Ղազարյանը, Արկադի Մուրադյանը և Ղարիբ Վարդանյանը:
Հայաստանի հավաքականն առաջնությանը պատրաստվում է Ծաղկաձորում, որտեղ մեկշաբաթյա հավաք է տեղի ունեցել:
Մինչև տարեվերջ Հայաստանի սուսերամարտիկները կմասնակցեն ևս մեկ միջազգային մրցաշարի:
Մինչև տարեվերջ հայ սուսերամարտիկները կմասնակցեն ևս մեկ միջազգային մրցաշարի: Դեկտեմբերի 16-ին Թեհրանում կանցնի Աշխարհի գավաթի փուլերից մեկը, որտեղ, ըստ Մադոյանի, հանդես կգան 6-7 սուսերամարտիկներ:

4 Ноябрь 2010 - 09:36 AMT
До последнего тура армянский шахматист был лидером чемпионата, но в конце потерпел единственное свое поражение от Александра Шиманова (Россия) и занял второе место. На чемпионате Тер-Саакян 7 партий закончил в свою пользу и 3 сыграл вничью. Чемпионом мира стал Зиерк Стевен (США), который набрал 9,5 очка. 1 ноября FIDE опубликовала рейтинг-лист сильнейших шахматистов мира. Левон Аронян продолжает занимать третье место с 2801 очком. Армянский гроссмейстер уступает лишь Вишванатану Ананду (Индия), который имеет 2804 очка и Магнусу Карлсену (Норвегия), на счету которого 2802 очка.
В женском рейтинге Лилит Мкртчян занимает самое высокое место среди армянских шахматисток. Она с 2479 очками на 22 месте. Лидер женского рейтинга Юдит Полгар (Венгрия) набрала 2686 очков. В Санкт-Петербурге на 18 Мемориале Михаила Чигорина по классическим шахматам, который является этапом Кубка России, уже сыграно 6 туров.
Гроссмейстер Завен Андриасян после 6 туров набрал 4,5 очка. Другие армянские шахматисты Грант Мелкумян, Давит Арутюнян и Карен Григорян имеют по 4 очка. На Мемориале с 6 очками лидирует гроссмейстер Иван Соколов (Босния и Герцеговина).
Призовой фонд составляет 1400000 рублей.
Футбол: По предложению комитета развития и технической поддержки UEFA, во время заседания исполкома этой организации было решено официально удостоить Федерацию футбола Армении качества “пять звезд”.
Еще в июле этого года Федерация футбола Армения получила это звание в рамках программы UEFA “Grassroots”, что говорит о плодотворной работе по развитию футбола в Армении. Два года назад федерация получила “одну звезду”, а для получения остальных “звезд” ФФА направила пакет в UEFA, который представлял достижения федерации в массовом футболе.
Представители Федерации футбола Армении поедут в Воронеж на товарищеский матч России – Бельгия, который пройдет 17 ноября. “Мы внимательно следим за всеми нашими соперниками в отборочной группе EURO-2012, и Россия не исключение”, – сказал президент ФФА Рубен Айрапетян.
Айрапетян так же выразил свое мнение об обмене матчами между сборными Армении и России, согласно которому первый матч, назначенный на 26 марта, пройдет не в России, а в Армении: “Не вижу особой разницы, где начинать, – сказал глава ФФА. – Играть все равно придется и здесь, и там. Российский футбольный союз сделал разумное предложение, и мы его приняли. В марте в России еще холодно, и играть на полупустом стадионе в минусовую температуру неправильно. Футбол, в конце концов, для зрителей, а в Армении в конце марта уже довольно тепло. Мы пошли на этот шаг, исходя исключительно из своих интересов”.
31 октября состоялся 26 тур чемпионата Армении по футболу. В центральном матче тура на республиканском стадионе имени Вазгена Саркисяна встретились “Пюник” и “Бананц”.
Матч был решающим для обеих команд, поскольку победитель получал возможность возглавить турнирную таблицу и увеличить свои шансы на золотые медали. “Бананцу” был выгоден и ничейный счет, но подопечные Стевицы Кузманоски, несмотря на то, что создали больше опасных моментов у ворот соперника, но голов забить так и не смогли.
Единственный гол матча забил Карлен Мкртчян на последней – добавленной минуте второго тайма и принес своей команде победу и возможность бороться за золотые медали. После победы ''Пюник'' с 59 очками занимает 1 место, опережая ''Бананц'' на одно очко.
В остальных матчах тура ''Улисс'' со счетом 3:0 одержал победу над ''Киликией'' и продолжает занимать 3 место с 51 очками. ''Мика'' победил ''Гандзасар'' благодаря голу Нарека Бегларяна, а матч ''Импульс''- ‘’Ширак’’ завершился победой дилижанского клуба со счетом 2:1.
Федерация футбола Армении начинает голосование за звание лучшего футболиста чемпионата Армении и лучшего главного тренера Высшей Лиги.
На звание лучшего футболиста претендуют следующие игроки: Эдуардо Дос Сантос, Оганнес Амбарцумян, Вальтер Погосян (Бананц), Саркис Овсепян, Геворк Казарян, Давид Маноян, Эдгар Манучарян, Карлен Мкртчян и Маркос Пизели (Пюник), Эдней Де Оливейра, Грайр Мкоян (Мика).
Теннис: Давид Налбандян в турнире Open Sud De France-2010 в Монпелье (Франция) выступил неудачно и выбыл из второго круга. Но он удачно старовал в Swiss Indoors Basel-2010 в швейцарском Базеле. 2 ноября 29 номер рейтинга АТР играл с чехом Яном Хайеком, который пробился в основную сетку через квалификацию. Налбандян взял верх в двух сетах со счетом 6:3, 6:4.
Соперником Налбандяна во втором круге соревнований будет Марин Чилич (Хорватия), который в первом круге оставил не у дел хозяина корта Марко Кьюдинелли – 6:3, 6:3. Пути Налбандяна и Чилича в официальных встречах пересекались дважды, и пока в активе хорвата нет ни одного выигранного сета. В их последней дуэли, состоявшейся в полуфинале турнира в Вашингтоне-2010, аргентинец выиграл со счетом 6:2, 6:2.
Фехтование: C 4 по 13 ноября в Париже пройдет Чемпионат мира по фехтованию, в котором Армению представят 3 спортсмена. Как сказал в беседе с корреспондентом PanARMENAIN.Net пресс-секретарь Федерации фехтования Армении Арташес Мадоян, на чемпионате мира под руководством главного тренера сборной Алексана Навасардяна выступят Микаел Казарян, Аркадий Мурадян и Кариб Вартанян.
Сборная Армении к чемпионату мира подготовилась в Цахкадзоре, где провела недельный сбор.
До завершения года армянские фехтовальщики примут участие еще в одном международном турнире. 16 декабря в Тегеране (Иран) пройдет один из этапов Кубка мира, где, по словам Мадояна, выступят 6-7 армянских фехтовальщиков.