11 Նոյեմբեր 2010 - 09:43 AMT
Հայ գրոսմաստեր Զավեն Անդրիասյանը հաջող ելույթներից հետո անցել է 3-րդ փուլ, որտեղ նրա մրցակիցն է Սանան Սյուգիրովը (Ռուսաստան): Իրենց առաջին խաղում շախմատիստները կիսել են միավորները և հաշիվը հավասար է` 0.5:5: Շախմատիստներն անցկացնելու են ևս մեկ հանդիպում:
Մրցաշարի մրցանակային ֆոնդը կազմում է 1 190 000 ռուբլի:
Տալի ավանդական շրջանաձև գրոսմայստերային գերմրցաշարում, որը տեղի է ունենում Մոսկվայում, նոյեմբերի 10-ին կայացել է 5-րդ տուրը:
Լևոն Արոնյանը հանդիպել է Սերգեյ Կարյակինին (Ռուսաստան) և ոչ ոքի խաղացել: Արոնյանը 3.5 միավորով շարունակում է գլխավորել մրցաշարային աղյուսակը:
6-րդ տուրում Արոնյանը ոչ ոքի է խաղացել Ալեքսեյ Շիրովի (Իսպանիա) հետ և 4 միավորով գլխավորում է մրցաշարային աղյուսակը:
Հուշամրցաշարի ավարտին մնացել է 3 տուր, 7-րդ տուրում Արոնյանը կխաղա Հիկարա Նակամուրայի (ԱՄՆ) դեմ:
Բասկետբոլ. Նոյեմբերի 4-ին երևանյան «Հատիս» բասկետբոլային ակումբը Եվրոպայի Գավաթի խմբային փուլում «Միկա» մարզադահլիճում ընդունեց Իսրայելի «Էլիտզուրին»: Խաղի սկիզբը արագ և դինամիկ ստացվեց: «Հատիսի» բասկետբոլիստուհիներն առաջին շրջանի կեսին արդեն ձգտում էին հետ չմնալ և միայն հավասարեցնում էին հաշիվը: Մրցակիցը շատ էր երեքմիավորանոց նետումներ կատարում, ինչը չէր հաջողվում «Հատիսին»: Առաջին շրջանն ավարտվեց 19:21 հաշվով` հօգուտ «Էլիտզուրի»: Երկրորդ շրջանում «Հատիսի» բասկետբոլիստուհիները շատ էին հարձակվում, բայց կարողացան ընդամենը 11 միավոր հավաքել: Թիմի առաջին երեքմիավորանոց նետումը շրջանի կեսերին կատարեց Ամանդա Ջեքսոնը: «Էլիտզուրի» առավելությունն աճում էր, և երկրորդ շրջանի ավարտին նրանք առաջ էին 10 միավորով` 30:40: Երրորդ շրջանում «Հատիսը» 5 միավորով կրճատեց տարբերությունը: Շրջանն ավարտվեց 50:55 հաշվով` հօգուտ հակառակորդի:
Չորրորդ շրջանում Գիա Ղազանչյանի սաներին հաջողվեց տարբերությունն ընդամենը երկու միավորի հասցնել, բայց հետո նրանք կրկին գնդակներ բաց թողեցին և 69:82 հաշվով զիջեցին: F խմբում «Հատիսը» հաջորդ հանդիպումը կանցկացնի «Դինամո-ԳՈՒՎԴ»-ի հետ նոյեմբերի 18-ին Երևանում:
«Կներեք, որ այս անգամ այսպես ստացվեց: Խաղը հավասար էր, այն պահին, երբ մեր առաջատար խաղացող Էրիկա Դևիսը հուսահատվեց, հուսահատվեց նաև ողջ թիմը և չգտնվեց խաղացող, որը նրան արժանի փոխարինող կլիներ և իր հետևից կտաներ թիմը»,- ասաց «Հատիսի» գլխավոր մարզիչ Գիա Ղազանչյանը Եվրոգավաթի խմբային փուլում իսրայելական «Էլիտզուրից» 69:82 հաշվով կրած պարտությունից հետո:
Միակ սփոփիչ փաստը Ղազանչյանի համար այն է, որ «Հատիսն» այս խաղում ավելի լավ խաղաց, քան մեկ շաբաթ առաջ «Դինամո-ԳՈՒՎԴ»-ի հետ, որին զիջեց 79:50 հաշվով: «Ռուսական թիմն ավելի թույլ է այս թիմից, և հաղթանակի դեպքում, նույնիսկ եթե մենք խմբում զբաղեցնենք 3-րդ տեղը, կկարողանանք դուրս գալ փլեյ-օֆ»,- հավելեց Ղազանչյանը:
«Հատիս»-«Էլիտզուր» խաղից հետո իսրայելյան թիմի գլխավոր մարզիչ Ադան Ինբարն ասաց, որ երկու թիմերի համար էլ խաղը դժվար էր: «Մենք ավելի ուժեղ էինք երկու քառորդներում, իսկ հայկական թիմը լավ խաղ ցույց տվեց վերջին քառորդներում և գրեթե կարողացավ հավասարեցնել հաշիվը, սակայն իմ սաները ճիշտ խաղացին, վերցրեցին խաղն իրենց ձեռքն ու կարողացան հաղթել»,-ասել է Ինբարը:
Ըստ գլխավոր մարզչի, F խումբը, որտեղ հանդես են գալիս երկու թիմերը, ամենադժվարն է, քանի որ բոլոր երեք թիմերը փլեյ-օֆ դուրս գալու լավ շանսեր ունեն. «Հատիսի» հետ հանդիպումից առաջ մենք դիտեցինք այդ թիմի խաղերի տեսագրությունները և գիտեինք, որ խաղը հեշտ չի լինելու: Կարծում եմ, հայկական թիմն ամեն ինչ կանի հաջորդ խաղում հաղթելու համար և կփորձի դուրս գալ խմբից»:
F թիմում բոլոր թիմերն ունեն երկուական միավոր: «Դինամո-ԳՈՒՎԴ», «Էլիտզուրն» ու Հատիսը գրավում են համապատասխանաբար 1-3 տեղերը:
Թենիս. Թենիսի միջազգային ասոցիացիան (ATP) նոյեմբերի 8-ին, Swiss Indoors Basel-2010 մրցաշարի ավարտից հետո, հրապարակել է աշխարհի ուժեղագույն թենիսիստների հերթական վարկանիշը:
Դավիթ Նալբանդյանը նախորդ վարկանիշի համեմատ 4 հորիզոնականով բարելավել է իր դիրքը ATP վարկանիշում և 1435 միավորով զբաղեցնում է 25-րդ տեղը:
Վարկանիշային աղյուսակը շարունակում է գլխավորել US Open 2010 հաղթող Ռաֆայել Նադալը (Իսպանիա), նա ունի 11810 միավոր, Ռոջեր Ֆեդերերը (Շվեյցարիա) բարձրացել է 2-րդ տեղը՝ վաստակելով 7695 միավոր, 3-րդ տեղում է սերբ թենիսիստ Նովակ Ջոկովիչը 6945 միավորով:
Նոյեմբերի 10-ին Փարիզում ընթացող «Մաստերս» մրցաշարի երկրորդր շրջանում Դավիթ Նալբանդյանը հանդիպել է շոտլանդացի Էնդի Մարեյի հետ, որն ազատված էր առաջին շրջանի խաղերից:
Առաջին սեթն ավարտվեց ի օգուտ Նալբանդյանի 6:2 հաշվով, երկրորդում ավելի ուժեղ հայտնվեց Մարեյը և հաղթեց 6:4 հաշվով: Վճռական՝ երրորդ սեթում խաղը շատ դժվար էր գնում և Նալբանդյանը փորձում էր հավասարեցնել հաշիվը, սակայն 3:3 հաշվի պայմաններում Մարեյը սկսեց ավելի վստահ գործել և հաղթեց 6:3 հաշվով: Դա թենիսիստների չորրորդ հանդիպումն էր և հաշիվը դարձավ 2:2:
Սամբո. Նոյեմբերի 4-ից 8-ը Ուզբեկստանի մայրաքաղաք Տաշքենդում անցկացվում է Սամբոյի աշխարհի առաջնությունը: Մրցումների առաջին օրը` նոյեմբերի 5-ին, մրցագորգ դուրս եկած հայ սամբիստներից Ռուզաննա Սարգսյանը (48կգ), Տիգրան Կիրակոսյանը (52կգ) և Արտակ Ծատինյանը (90կգ) զբաղեցրեցին 5-րդ հորիզոնականը:
74 կգ քաշային կարգում հանդես եկող, Սամբոյի և ձյուդոյի օլիմպիական մանկապատանեկան մարզադպրոցի ԼՂՀ մասնաճյուղի սան Աշոտ Դանիելյանը, հաղթելով բոլոր գոտեմարտերը, նվաճեց ոսկե մեդալ և հռչակվեց մարզական սամբոյի աշխարհի չեմպիոն:
Ստեփանակերտցի մարզիկն այս տարվա գարնանը Մինսկում նվաճել էր նաև մարտական սամբոյի Եվրոպայի չեմպիոնի տիտղոսը:
Սամբոյի աշխարհի առաջնությունում հանդես եկավ մարտական սամբոյի մրցումների 68 կգ քաշային կարգում գոտեմարտող, Եվրոպայի 2010թ առաջնության արծաթե մեդալակիր Վաչիկ Վարդանյանը, ով, գերազացելով բոլոր մրցակիցներին, կանգնեց պատվո առաջին հարթակին և հռչակվեց հողագնդի չեմպիոն:
Ֆուտբոլ. Նոյեմբերի 6-ին կայացան ֆուտբոլի Հայաստանի Բարձրագույն լիգայի 27-րդ տուրի խաղերը: Վազգեն Սարգսյանի անվան հանրապետական մարզադաշտում «Բանանցն» ընդունեց «Կիլիկիային» և Արսեն Բալաբեկյանի գոլի շնորհիվ հաղթեց 1:0 հաշվով: «Ուլիսը» սեփական հարկի տակ ոչ ոքի խաղաց «Շիրակի» հետ` 1:1 և նվաճեց Հայաստանի առաջնության բրոնզե մեդալը: Սևադա Արզումանյանի սաները հավաքեցին 52 միավոր և անհասանելի դարձան «Միկայի» համար:
Նոյեմբերի 7-ին կայացավ 27-րդ տուրի հետաձգված հանդիպումը: Վազգեն Սարգսյանի անվան հանրապետական մարզադաշտում «Փյունիկն» ընդունեց «Գանձասարին» և 3:0 հաշվով պարտության մատնեց:
Հաղթանակից հետո «Փյունիկը» 62 միավորով գլխավորում է առաջնությունը` «Բանանցից» առաջ անցնելով 1 միավորով, իսկ «Ուլիսն» ապահովել է իրեն բրոնզե մեդալներ:
Առաջնության ավարտին մնացել է 1 տուր. «Կիլիկիան» կընդունի «Փյունիկին», «Շիրակը»` «Բանանցին», «Միկան»` «Ուլիսին», «Գանձասարը»` «Իմպուլսին»:

В Белгороде по нокаут-системе продолжается Кубок России-2010 по шахматам.
Армянский гроссмейстер Завен Андриасян после удачных выступлений пробился в 3 этап, где его соперник Санан Сюгиров (Россия). В своем первом матче шахматисты поделили очки и счет равный 0,5:,5. Шахматисты проведут еще одну встречу.
Призовой фонд турнира составляет 1 190 000 рублей.
В традиционном круговом гроссмейстерском супертурнире Мемориала Таля, который проходит в Москве, 10 ноября Левон Аронян провел уже 6 туров.
Аронян, который имеет самый высокий рейтинг на Мемориале, в шестом туре сыграл вничью с Алексеем Шировым (Испания). Аронян играл черными фигурами, исход партии решился в течение часа на 33 ходу.
После ничьи армянский шахматист имеет 4 очка и пока возглавляет турнирную таблицу.
До завершения Мемориала осталось три тура, в 7 туре Аронян сыграет против Хикары Накамуры (США).
Баскетбол: 4 ноября ереванский женский баскетбольный клуб “Атис” в групповом этапе розыгрыша Кубка Европы 2010-2011 в спортзале “Мика” принял израильский “Элитзур”.
Баскетболистки «Атиса» уже в середине первого периода были в роли догоняющих и лишь сравнивали счет. Соперник реализовывал много трехочковых бросков, чего не удавалось «Атису». Во втором периоде баскетболистки «Атиса» много атаковали, но смогли заработать всего 11 очков. Первый трехочковый бросок команды в середине периода обеспечила Аманда Джексон. Преимущество «Элитзура» увеличивалось, и под конец второго периода они вели с разницей в 10 очков – 30:40.В третьем периоде «Атис» сократил отставание на 5 очков. Период завершился со счетом 50:55 в пользу израильтянок.
В четвертом периоде подопечным Гии Казанчяна удалось довести отставание всего до двух очков, но потом они опять стали пропускать мячи и уступили со счетом 69:82. В группе F следующий матч “Атис” проведет в Ереване 18 ноября против “Динамо-ГУВД”.
“Извините, что на этот раз так получилось. Игра была равной, но в один момент, когда наш ведущий центровой Эрика Дэвис сломалась, сломалась и вся команда и не нашлось игрока, который ее достойно заменил бы и повел команду за собой”, – сказал главный тренер “Атиса” после поражения.
По словам Казанчяна, тренерский штаб “Атиса” изучил соперника и был знаком с его игровыми качествами. Единственный утешительный факт для тренера ереванской команды то, что “Атис” в этом матче сыграл намного лучше, чем неделю назад в матче с “Динамо-ГУВД”, которому тоже уступил со счетом 79:50. “Из 25 трехочковых бросков, нам удалось забить всего 4, конечно это тоже сказалось на ходе игры. Но российская команда намного слабее этой, и в случае победы, даже если мы в группе займем 3 место, сможем выйти в плей-офф ”,- добавил Казанчян.
Главный тренер израильской команды Адан Инбар сказал, что матч для обеих команд был трудным. “Мы были сильнее в первых двух четвертях, а армянская команда показала хорошую игру в последних четвертях и почти смогла сравнять счет, но мои подопечные сыграли правильно, взяли игру в свои руки и смогли победить”,- сказал Инбар.
По мнению главного тренера, группа F, где выступают обе команды, самая трудная, поскольку все три команды имеют хорошие шансы выйти в плей-офф.
В группе F все команды имеют по два очка. “Динамо-ГУВД”, “Элитзур” и “Атис” занимают соответственно 1-3 места.
Теннис: ATP (Международная ассоциация тенниса) 8 ноября после завершения турнира Swiss Indoors Basel-2010, где Давид Налбандян выбыл из 1/4 финала, опубликовала очередной рейтинг-лист сильнейших теннисистов мира.
Налбандян по сравнению с предыдущим рейтингом поднялся на 4 строки и с 1435 очками занимает 25 место. Рейтинг продолжает возглавлять победитель US Open 2010 года Рафаэль Надаль (Испания), он имеет 11810 очков, Роджер Федерер (Швейцария) поднялся на 2 место, набрав 7695 очков, на 3 месте сербский теннисист Новак Джокович с 6945 очками.
А день спустя армянский теннисист провел первый матч в “Мастерсе” в Париже против Марселя Граноллерса (Испания) и победил со счетом 6:3, 6:1.
Во втором круге “Мастерса” Налбандян встретился с шотландцем Энди Марреем, который был освобожден от матчей первого круга.
Первый сет закончился в пользу Налбандяна со счетом 6:2, во втором сильнее оказался Маррей и выиграл сет со счетом 6:4. Решающий – третий сет, был очень трудным, и Налбандян пытался сравнить счет, но при счете 3:3 Маррей стал действовать увереннее и победил со счетом 6:3.
Эта была четвертая встреча теннисистов, и счет стал равным – 2:2.
Самбо: На чемпионате мира по самбо, который прошел в Ташкенте (Узбекистан), в первый же турнирный день армянским спортсменам удалось завоевать золотую медаль.
Чемпионом мира по спортивному самбо в весовой категории до 74 кг стал воспитанник Олимпийской спортшколы по самбо и дзюдо Арцаха Ашот Даниелян. Спортсмен в 2010 году так же завоевал титул чемпиона Европы в боевом самбо.
Рузанна Саркисян (в/к 48), Тигран Киракосян (в/к 52) и Артак Цатинян (в/к 90) на чемпионате мира заняли 5 места, сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе Федерации самбо Армении.
На чемпионате мира в весовой категории до 68 кг. блестяще выступил также Вачик Вартанян. Он, в боевом самбо преодолев всех соперников, стал чемпионом мира.
Футбол: 6 ноября состоялись три матча предпоследнего – 27 тура Высшей Лиги Армении по футболу. “Бананц” принял “Киликию” и благодаря голу Арсена Балабекяна смог победить со счетом 1:0. “Улисс” на своем поле сыграл вничью – 1:1 с “Шираком” и, как и в прошлом году, обеспечил себе бронзовую медаль чемпионата Армении. Подопечные Севады Арзуманяна набрали 52 очка и стали недоступны для “Мики”, которая в Дилижане со счетом 1:2 уступила “Импульсу.
День позже состоялся отложенный матч 27 тура, “Пюник” сыграл против “Ганзасара” и победил со счетом 3:0. После победы “Пюник” с 62 очками лидирует на чемпионате, опережая “Бананц” на одно очко. До завершения чемпионата остался один тур: “Киликия” примет “Пюник”, “Ширак”-“Бананц”, “Мика”-“Улисс” и “Ганзасар”- “Импульс”.