19 Նոյեմբեր 2010 - 08:14 AMT
Բասկետբոլի «Հատիս» ակումբը նոյեմբերի 18-ին ծանր պայքարում Եվրոպայի գավաթի խմբային փուլում զիջել է ռուսական «Դինամո ԳՈՒՎԴ» ակումբին 90:99 հաշվով:
Երևանյան ակումբի մարզիչ Գիա Ղազանչյանը խաղից հետո նշել է, որ չնայած պարտությանը, նրա թիմն իր լավագույն խաղն է ցուացդրել այս խաղաշրջանում: «Մենք չունեինք խաղացող, որը կկարողանար մրցել Սինա Մոշչի ու Անա Դաբովիչի հետ, որոնց ուղղակի անհնար էր զսպել: Մենք կրկին խնդիրներ ունենք երեքմիավորանոց նետումների հետ կապված»,-ասել է Ղազանչյանը:
Ըստ նրա, «Հատիսի» առաջատար Ամանդա Ջեքսոնը շատ թույլ էր և ֆիզիկապես ոչինչ չկարողացավ անել: Լավ խաղացին Գանա Զարիցման, Քրիստինե Քեփենեկյանը, Օլիմպիա Սքոտը, որը վերջերս է միացել ակումբին: «Օլիմպիան պայքարում էր, աշխատում էր, անում էր, ինչ կարող էր: Ադապտացիայից բացի, Օլիմպիան նաև առողջական խնդիրներ ուներ՝ նա թունավորվել էր և մենք ոտքի կանգնեցրինք նրան խաղից ընդամենը 2 ժամ առաջ: Նա իրոք ամենափորձառուն ու ուժեղն է մեր թիմում»,-ասել է Ղազանչյանը:
Մարզիչը գտնում է, որ իր բասկետբոլիստուհիներն արժանի պայքար ցույց տվեցին միայն երրորդ քառորդում, երբ կարողացան 26 միավոր վաստակել: «Երրորդ քառորդի սկզբում մենք խաղացողների հետ քննարկել էինք, որ հարկավոր է ճնշում գործադրել ողջ հարթակում, մեզ հաջողվեց դա անել, բայց մենք հոգնեցինք: Խաղի ավարտին հաղթելու շանս կար, սակայն հաջողությունը երես թեքեց մեզանից և օվեր-թայմում մենք արդեն չէինք կարող պայքարել»:
«Հատիսի»հաջորդ խաղը տեղի կունենա նոյեմբերի 25-ին Իսրայելում «Ելիտզուրի» հետ, և, ըստ Ղազանչյանի, հաղթելու հույս կա, սակայն նույնիսկ անհաջողության դեպքում իր թիմը կպահպանի Եվրոպայի գավաթի փլեյ-օֆ դուրս գալու շանսը:

Армянский женский баскетбольный клуб “Атис” в тяжелой борьбе 18 ноября в групповом этапе Кубка Европы уступил российскому баскетбольному клубу “Динамо ГУВД” со счетом 90:99.
Наставник ереванского клуба Гия Казанчян после матча отметил, что, несмотря на поражение, его команда показала самую лучшую игру в этом сезоне. “У нас не нашлось ни одного игрока, кто бы смог сыграть против экстра-игроков Сины Мощ и Аны Дабович, они были неудержимы, хотя и допустили несколько ошибок. У нас опять же проблемы с броском, низкий процент попадания трехочковых бросков”,- сказал Казанчян.
По его мнению, лидер “Атиса” Аманда Джексон выглядела очень слабо и физически не смогла ничего сделать. По хорошей игре тренер выделил Гану Зарицку, Кристину Кепенакян и Олимпию Скотт, которая недавно присоединилась к клубу. “ Олимпия боролась, старалась, делала все, что могла. Помимо адаптации, Олимпия еще и отравилась, и буквально за два часа до игры мы поставили ее на ноги. Я считаю, что она действительно самая сильная и опытная в нашей команде”,- подчеркнул Казанчян.
Тренер считает, что его баскетболистки достойно боролись лишь в третьей четверти, когда смогли заработать 26 очков: “В начале третьей четверти мы обсуждали с игроками, что надо прессинговать и давить по всей площадке, нам удалось это сделать, но мы устали. В конце матча был шанс выиграть, но удача отвернулась от нас и в овер-тайме мы уже подсели”.
Следующий матч “Атис” проведет 25 ноября в Израиле против “Елитзура”, и, по мнению Казанчяна, есть надежда победить, но даже в случае неудачи его команда сохранит шанс выйти в плей-офф Кубка Европы.