19 Նոյեմբեր 2010 - 15:10 AMT
Գրոսմայստեր Զավեն Անդրիասյանը, որը նոյեմբերի 16-ին դարձավ ՌԴ Գավաթի գավաթակիր, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ այդ հաղթանակը շատ կարևոր էր նրա համար: Շախմատիստի խոսքերով առաջին օրը ծանր էր իր համար, քանի որ Սանկտ Պետերբուրգից Բելգորոդ նա մեկնեց գրանցքով և պատրաստվելու ժամանակ չէր ունեցել: «Սակայն ինձ հետ էր նաև իմ հիմնական մրցակից Պավել Պոնկրատրովը, այնպես որ մենք հավասար պայմաններում էինք: Սակայն ես կարողացա հաղթել»,-ասել է գրոսմայստերը:
Անդրիասյանը նշել է, որ դժվար էին նաև վերջին պարտիաները Արտյոմ Տիմոֆեևի հետ: «Առաջին խաղն ավարտվեց ոչ ոքի: Իմ մրցակիցը լավ դիրք ուներ, սակայն արդեն երկրորդ խաղում ես մեծ առավելություն ստացա ու կարողացա հաղթել»:
Մինչև տարեվերջ շախմատիստը կմասնակցի Եվրոպայի արագ և կայծակնային շախմատի առաջնություններին (դեկտեմբերի 18-19-ին) և Հոլանդիայի միջազգային մրցաշարին (դեկտեմբերի 20-30):

19 Ноябрь 2010 - 15:10 AMT
Гроссмейстер Завен Андриасян, который 16 ноября стал обладателем Кубка России, в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал, что эта победа для него очень важна. “До Кубка России я принимал участие в Мемориале Чигорина, в котором разыгрывались путевки на Кубок. К счастью, я выступил удачно и смог себя показать и в этом турнире”, – сказал Андриасян.
По словам шахматиста, первый игровой день для него был тяжелым, поскольку из Санкт- Петербурга в Белгород он отправился поездом, и у него не было времени для подготовки. “Но со мной был и мой первый соперник Павел Понкратов, который тоже не мог тренироваться, и мы были на равных условиях. Но я смог показать свои качества и победить”, – признался гроссмейстер.
Андриасян отметил, что финальные партии против Артема Тимофеева тоже были трудными: “Первый матч завершился вничью. Мой соперник имел хорошую позицию и играл двумя “ферзями”, которым я противостоял лишь одним “конем”. Но уже во второй игре у меня было большое преимущество, и я смог победить”.
До конца этого года Андриасян примет участие и в чемпионатах Европы по быстрым и блиц-шахматам в Польше (18-19 декабря), и в международном турнире в Голландии (20-30 декабря).