26 Նոյեմբեր 2010 - 08:44 AMT
Նոյեմբերի 26-ին կայացել է 4 նամականիշերի մարման արարողություն` նվիրված օլիմպիական չեմպիոն Յուրի Վարդանյանին (ծանրաձող, 1980), Վլադիմիր Ենգիբարյանին (բռնցքամարտ, 1956), Ֆաինա Մելնիկին (սկավառակի նետում, 1972) և խոշորագույն միջազգային մրցաշարերին, որոնք տեղի են ունեցել 2010-ին` Սինգապուրի պատանեկան օլիմպիական խաղեր, Վանկուվերի ձմեռային օլիմպիական խաղեր և ֆուտբոլի աշխարհի առաջնություն:
«Հայփոստ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Արման Խաչատրյանի խոսքերով, պատահական չէ, որ նամականիշերի վրա դրոշմված են օլիմպիական չեմպիոնները, քանի որ նրանց շնորհիվ հայկական սպորտը հասել է նման բարձունքների:
ՀԱՕԿ փոխնախագահ Ռազմիկ Ստեփանյանը նշել է, որ այդ նամականիշերը կնպաստեն պատանի մարզիկների մոտ մարզական ոգու զարգացմանը, ինչն իր հերթին հնարավորություն կտա արժանի կերպով ներկայացնել Հայաստանը միջազգային մրցաշարերում:
«Ֆիլատելիստները շատ բարձր են գնահատում սպորտային նամակաշիները, և մենք ուրախ ենք, որ նման կերպ ներկայացնում ենք Հայաստանը տարբեր ֆիլատելիստական ցուցահանդեսներում»,- ասել է ֆիլատելիստների միության նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը:

26 ноября состоялась церемония погашения 4 марок, посвященных Олимпийским чемпионам Юрию Вартаняну (штанга, 1980 г.), Владимиру Енгибаряну (бокс, 1956 г.), Фаине Мельник (метание диска, 1972г.) и крупнейшим спортивным турнирам, которые прошли в 2010 году – юношеским Олимпийским играм в Сингапуре, зимним Олимпийским играм в Ванкувере и чемпионату мира по футболу.
По словам генерального директора ЗАО “Айпост” Армана Хачатуряна, не случайно, что на марках изображены олимпийские чемпионы, поскольку благодаря им армянский спорт достиг таких высот.
Вице-президент Национального Олимпийского комитета Армении Размик Степанян отметил, что эти марки будут способствовать развитию спортивного духа у юных спортсменов, что в свою очередь предоставит возможность достойно представлять Армению на разных международных турнирах.
«Филателисты очень ценят спортивные марки, и мы рады, что таким способом представляем Армению на разных филателистических выставках и завоеванные там медали для нас так же дороги, как и Олимпийские медали спортсменов»,- сказал президент Союза филателистов Овик Мусаелян.