ՀՀ բնապահպանության նախարարության Սյունիքի տարածքային բաժինը օպերատիվ է արձագանքել նոյեմբերի 14-ին Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում տեղի ունեցած վթարի արդյունքում Ողջի գետի աղտոտմանը: Այդ մասին մամլո ասուլիսում լրագրողներին է ասել ՀՀ բնապայպանության նախարարության բնապահպանական պետական տեսչության կենսաբազմազանության, հողերի, թափոնների ու վտանգավոր նյութերի վերահսկողության բաժնի պետ Հովհաննես Հունանյանը:
Ըստ նրա, հետազոտվել է Ողջի գետի ջրի վիճակը՝ ջուրն աղտոտված է, «այլ կարծիք լինել չի կարող»:
Հունանյանը հայտնել է, որ գործարանը 650 հազար դրամ է վճարել բնությանը հասցված վնասի համար և ևս 100 հազար դրամ որպես վարչական տուգանք: Ընդ որում, նա գտնում է որ գետի կենդանական աշխարհին վնաս չի հասցվել:

26 Ноябрь 2010 - 11:45 AMT
Сюникский территориальный отдел Министерства охраны природы РА оперативно отреагировал на факт аварии 14 ноября на Зангезурском медно-молибденовом комбинате (ЗМКК), в результате которой произошел выброс отходов комбината в реку Вохчи. Об этом на пресс-конференции сообщил журналистам начальник отдела контроля биоразнообразия, земель, отходов и опасных веществ Министерства охраны природы Оганес Унанян.
По его словам был проведен анализ состояния воды в реке. «Вода загрязнена, и об этом другого мнения быть не может», – сказал он.
Эколог сообщил, что ЗМКК выплатил штраф в 650 тыс. драмов за нанесенный природе вред, и еще 100 тыс. драмов – административный штраф. При этом он считает, что фауне реки вред нанесен не был.