«Հայաստանի Ֆուտբոլի ֆեդերացիան կարևոր քայլ է կատարել ակումբների լիցենզավորման ոլորտում: Հայկական ֆուտբոլը պետք է անցնի այդ ճանապարհը, որպեսզի համապատասխանի եվրոպական ֆուտբոլի որակներին»,- ասաց Հայաստանի Ֆուտբոլի ֆեդերացիայի երրորդ ժամկետով ընտրված նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանը:
Իր հաշվետվության մեջ Հայրապետյանը նշեց, որ 2010 թվականի հոկտեմբերին լիցենզավորման բաժնի աշխատակիցները ներկայացրեցին հայկական ակումբների լիցենզավորման նոր կանոնակարգը, որի համար հիմք է ծառայել ՈՒԵՖԱ-ի պահանջներով ակումբների լիցենզավորումն ու ֆինանսական արդար խաղի կանոնակարգը:
2010 թվականին մարզիչների համար կազմվեց «Ա» և «Բ» լիցենզիաների սեմինարների նոր ծրագիրը: Ֆեդերացիան ֆուտբոլի և ֆուտզալի 68 մրցաշար է անցկացրել:
Երկու տարվա ֆուտբոլային ձեռքբերումների մասին Հայրապետյանն ասաց հետևյալը. «Կարծում եմ, որ Հայաստանի երկու տարվա առաջնությունները խաղարկային որակներով ու մարզիչների մարտավարական լուծումներով որոշ չափով առանձնացան մնացած առաջնություններից: Բայց առայժմ մեր առաջնությունը հեռու է բարձր մակարդակից, և մենք պետք է աշխատենք այդ ուղղությամբ: Պատանեկան և երիտասարդական հավաքականները պետք է ֆուտբոլիստներ պատրաստեն ազգային հավաքականի համար: Մենք արդեն տեսնում ենք ազգային հավաքականի կայուն, մարտավարական առումով գրագետ և արդյունավետ խաղը»:

“Федерация футбола Армении сделала важный шаг в сфере лицензирования клубов. Армянский футбол должен пройти этот путь, чтобы соответствовать качествам европейского футбола”, – сказал избранный на третий срок президент Федерации футбола Армении Рубен Айрапетян.
В своем отчете Айрапетян отметил, что сотрудники отдела лицензирования в октябре 2010 года представили новый регламент лицензирования армянских клубов, основой для которого послужило лицензирование клубов по требованиям UEFA и регламенту финансовой честной игры.
В 2010 году была составлена новая программа семинаров лицензий ''А'' и ''В'' для тренеров. Федерация провела 68 турниров по футболу и футзалу.
О футбольных достижений в течении двух лет Айрапетян сказал следующее: '' Думаю, что чемпионаты Армении двух лет по игровым качествам и тактическим решениям тренеров несколько отделялись от остальных чемпионатов. Но пока что наши чемпионаты далеки от высокого уровня, и мы должны много работать в этом направлении. Юношеские и молодежные сборные должны готовить футболистов для национальной сборной. Мы уже видим стабильную, тактически грамотную и результативную игру национальной сборной''.