Հայաստանի շրջափակումը խանգարում է արտասահմանյան ներդրումների ներգրավմանը, կարծում է Management MIX կազմակերպության գլխավոր գործադիր տնօրեն Րաֆֆի Սեմերջյանը: Նրա խոսքերով, ներդրումների ներգրավման գործընթացը պետք է ավելի դինամիկ լինի: «Հայաստանը պետք է բարելավի ներդրումային միջավայրը, արտասահմանյան ներդրողներին տրամադրի հարկային և ֆինանսական առավելություններ»,- կարծում է նա:
Բացի դրանից, Սեմերջյանի խոսքերով, արտասահմանյան ներդրողներին ներգրավելու համար անհրաժեշտ է ստեղծել բրենդինգ: «Օրինակ, Սինգապուրը մարդկանց մոտ ասոցացվում է բարձր տեխնոլոգիաների հետ: Հայաստանը նույնպես պետք է հասնի նրան, որպեսզի երկիրը մարդկանց մոտ ինչ-որ ապրանքանիշի ասոցիացիա առաջացնի»,- ասել է նա:
Նրա կարծիքով, Հայաստանում արտասահմանյան ներդրումների ներգրավման գերակա ոլորտներն են թեթև արդյունաբերությունը և վերականգնվող էներգետիկան:

30 Ноябрь 2010 - 10:51 AMT
Самой большой проблемой в привлечении иностранных инвестиций в Армению является блокада страны, считает главный исполнительный директор организации Management MIX Раффи Семерджян. По его мнению, процесс привлечения инвестиций в страну должен быть более динамичным. «Армении нужно улучшить инвестиционную среду, предоставить иностранным инвесторам налоговые и финансовые привилегии», – считает он.
Кроме того, по мнению Семерджяна, для того, чтобы привлечь иностранных инвесторов Армении необходимо создать брэндинг. «Например, Сингапур у людей ассоциируется с высокими технологиями. Армении тоже нужно добиться того, чтобы страна вызывала у людей ассоциацию с каким-либо брэндом», – уточнил он.
Приоритетными отраслями для привлечения иностранных инвестиций в Армении, по мнению директора Management MIX, являются сфера легкой промышленности и возобновляемой энергетики.