Ծանրամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Սամվել Խաչատրյանը մինչև 23տ ԵԱ-ում հայ ծանրորդների ելույթները շատ հաջող է գնահատել. «Առաջնությունում մեր մարզիկները նվաճել են 24 մեդալ` 9 ոսկե, 11 արծաթե և 4 բրոնզե: Առաջին անգամ մինչև 20 և 23 տարեկանների երկու առաջնությունները զուգահեռ են ընթացել, ինչով մարզիկների առաջադրանքը բարդացել է»:
Խաչատրյանի խոսքերով, 2010-ին հայ ծանրորդները բոլոր մրցաշարերում նվաճել են մեդալների ռեկորդային քանակություն` 78: «Այս տարի չի եղել մրցաշար, որտեղ չհնչեր Հայաստանի հիմնը: Մենք շատ լավ դպրոց ունենք, և երիտասարդ ծանրորդները պատրաստ են մտնել Հայաստանի հավաքականի մեջ»,- ասել է Խաչատրյանը:
ԵԱ արծաթե մեդալակիր և օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր Սմբատ Մարգարյանի անհաջող ելույթը բացատրել է այսպես. «Սա Սմբատի չորրորդ ելույթն էր այս տարում, տարին լարված էր նրա համար: Բացի դրանից, նա քաշի հետ խնդիրներ ունի, և մենք որոշեցինք, որ մարզիկը պետք է հանդես գա նոր քաշային կարգում»:
Նոր քաշային կարգում` մինչև 85 կգ, հանդես է գալու նաև մինչև 23տ չեմպիոն Արայիկ Միրզոյանը (77 ք/կ):
Ֆեդերացիայի նախագահը նշել է, որ նրանց նպատակն օլիմպիական խաղերի համար հնարավորինս շատ ուղեգրեր նվաճելն է: Տվյալ պահին տղամարդկանց և կանանց հավաքականներն ունեն 4-ական ուղեգիր. «Տղամարդկանց հավաքականը պետք է Լոնդոն մեկնի 6 ծանրորդներով, և հաջորդ տարի մենք կփորձենք հասնել մեր նպատակին»:
Հայաստանի հավաքականները դեկտեմբերի 6-ին Աբովյանում, Գյումրիում և Ծաղկաձորում անցկացնելու են եզրափակիչ ուսումնամարզական հավաքներ, որոնց մասնակցելու են 60 ծանրորդներ:

2 Декабрь 2010 - 10:01 AMT
Президент Федерации тяжелой атлетики Самвел Хачатрян выступление армянских штангистов на ЧЕ до 23 лет, который завершился 28 ноября в Лимассоле, оценил как очень удачное: “На чемпионате наши спортсмены завоевали 24 медали – 9 золотых, 11 серебряных и 4 бронзовых. Впервые два чемпионата – до 20 и до 23 лет, проходили параллельно, чем затруднили задачу спортсменов”.
По словам Хачатряна, в 2010 году армянские штангисты на всех турниров завоевали рекордное количество медалей – 78. “В этом году не было ни одного турнира, где бы ни звучал гимн Армении. У нас очень хорошая школа, и молодые штангисты готовы войти в сборную Армении”,- сказал Хачатрян.
Неудачное выступление серебряного медалиста ЧЕ и бронзового призера юношеских Олимпийских игр Смбата Маркаряна (в/к 56) Хачатрян объяснил так: “Это было четвертое выступление Смбата в этом году, у него был напряженный год. Кроме того, у него проблема с весом, и мы решили, что спортсмен должен выступить в новой весовой категории”.
В новой весовой категории – до 85 кг, выступит и чемпион до 23 лет Араик Мирзоян (в/к 77).
Президент Федерации отметил, что их цель – завоевать как можно больше путевок на Олимпийские игры. На данный момент женские и мужские сборные обеспечили по 4 путевки: “Мужская сборная должна поехать в Лондон шестью штангистами, и в следующем году мы попытаемся достичь своей цели”.
Сборные Армении с 6 декабря в Абовяне, в Гюмри и в Цахкадзоре проведут заключительные учебно-тренировочные сборы, в которых примет участие 60 штангистов.