6 Դեկտեմբեր 2010 - 09:18 AMT
Իր տնտեսության վերականգնման ճանապարհին ՌԴ-ն ընտրել է Հայաստանը որպես բացառիկ ուղղություն մի շարք ոլորտներում
Հայաստանի ու Ռուսաստանի միջև առկա առևտրատնտեսական հարաբերություններն ամուր են և կայուն և հիմնված են ոչ միայն այն քաղաքական երկխոսության վրա, որը վարում են երկու պետությունների նախագահները, այլ նաև երկու ժողովրդների ջերմ մարդկային հարաբերությունների վրա, դեկտեմբերի 6-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում ասել է ՌԴ առևտրաարդյունաբերական պալատի փոխնախագահ Գեորգի Պետրովը Երևանում ընթացող շփումների ու ներդրումների գործարար համաժողովում:
Ըստ նրա, 2009թ. դյուրին չէր ՌԴ տնտեսության ու արտաքին առևտրի համար, սակայն երկիրը մտադիր է վերականգնել 2008թ. մինչճգնաժամային ցուցանիշները: «Ճգնաժամը դեռ չի ավարտվել: Մենք աճ ենք ապահավել, սակայն դա դեռևս վերականգնողական բնույթ է կրում: Տնտեսական աճը կազմել է 4 տոկոս, իսկ բոլոր մակրոտնտեսական ցուցանիշների համար «կանաչ լույս» է վառվել: Մեզ կհաջողվի դուրս գալ մինչճգնաժամային մակարդակի 2012թ. ոչ շուտ»,-ասել է նա:
Ըստ Պետրովի, դրան կարող է նպաստել ինովացիոն զարգացման նոր մակարդակը և ՌԴ մարզերի արդյունաբերական ներուժի օգտագործումը, ինչը կարող է հետաքրքրել նաև Հայաստանին: Նա հավելեց նաև, որ իր տնտեսության վերականգնման ճանապարհին ՌԴ-ն ընտրել է Հայաստանը որպես բացառիկ ուղղություն մի շարք ոլորտներում, ինչպես, օրինակ, միջուկային տեխնոլոգիաների կիրառումը խաղաղ նպատակներով, բարձր տեխնոլոգիաները, դեղագործությունը, գյուղատնտեսությունը: Ավելին, որոշակի հեռանկարներ է Ռուսաստանը տեսնում նաև Մաքսային միության և միասնական սակագների սահմանման ոլորտում, ինչը թույլ կտա ընդլայնել համագործակցությունն ԱՊՀ այլ երկրների հետ:

6 Декабрь 2010 - 09:18 AMT
На пути своего восстановления Россия определила Армению в качестве исключительного направления в ряде сфер
Существующие между Арменией и Россией торгово-экономические отношения имеют крепкий и стабильный характер и основаны не только на том политическом диалоге, которые ведут главы двух государств, но и на человеческом тепле, существующем между двумя народами, сказал 6 декабря на проходящем в Ереване российско-армянском бизнес-форуме контактов и инвестиций вице-президент Торгово-промышленной палаты РФ Георгий Петров. По его словам, 2009 год был непростым и в экономике и во внешней торговле России со странами-партнерами, однако страна намерена восстановить докризисные показатели 2008 года. «Будем надеяться, что рецессия закончилась, но кризис еще не завершился. Мы обеспечили рост, но он скорее носит восстановительный характер. Экономический рост у нас составит 4%, а для всех макроэкономических показателей зажегся «зеленый свет». Нам удастся выйти на докризисный уровень роста не ранее 2012 года», – сказал он.
Этому, по мнению Георгия Петрова, может помочь выход на новый – инновационный уровень развития и использование огромного промышленного потенциала регионов России, который и может заинтересовать Армению и ее области. Вице-президент ТПП РФ также добавил, что на пути своего восстановления Россия определила Армению в качестве исключительного направления в таких сферах как, использование ядерных технологий в мирных целях, высокие технологии, фармацевтика, сельское хозяйство. Более того, определенные перспективы Россия связывает и с завершением формирования Таможенного союза и единых тарифов, что позволит расширить сотрудничество с другими партнерами СНГ.