21 Դեկտեմբեր 2010 - 11:29 AMT
«Տարբեր մարդկանց կողմից հնչում են տարբեր հայտարարություններ, բայց կրկին անգամ ասում եմ, որ Հայաստանում պաշտոնապես գրանցված ուրանի պաշարներ չկան»,- լրագրողներին դեկտեմբերի 21-ին մամլո ասուլիսում ասել է ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը: Նրա խոսքերով, այսօր տարվում են հետազոտական աշխատանքներ հասկանալու համար, թե կան արդյոք երկրում նման պաշարներ և ինչ քանակությամբ:
Նախարարը նշել է, որ անհրաժեշտ է պարզաբանել, թե արդյունավետ կլինի արդյոք այդ հանքավայրերը շահագործել տնտեսական տեսանկյունից: Դրա հետ կապված` նա հավելել է, որ անհրաժեշտ է պարզել տեխնոլոգիան, որը թույլ կտա նվազագույնի հասցնել շրջակա միջավայրի վրա ուրանի արդյունահանման գործընթացը: «Եթե նման տեխնոլոգիաներ լինեն ուրանի հումքի այդ տեսակի համար, ապա, բնականաբար, պետությունը կգնա դրան, հակառակ դեպքում, ինչ արդյունահանման մասին է խոսքը»,- նշել է նա:
Արմեն Մովսիսյանը հաղորդել է, որ այսօր բոլոր աշխատանքներն ուղղված են այդ գնահատականները ստանալուն, որոնց արդյունքները լինելու են 2011-ի վերջին:

21 Декабрь 2010 - 11:29 AMT
Результаты исследовательских работ на урановых месторождениях Армении будут готовы к концу 2011 года
«Со стороны разных людей звучат разные заявления, еще раз говорю, в Армении нет официально зарегистрированных запасов урана», – сказал журналистам на итоговой пресс-конференции 21 декабря министр энергетики и природных ресурсов РА Армен Мовсисян. По его словам, на сегодняшний день ведутся исследовательские работы, чтобы понять, есть ли в республики подобные запасы и в каком количестве.
Главный энергетик страны пояснил, что затем необходимо выяснить, будет ли эффективно эксплуатировать эти месторождения с экономической точки зрения. В связи с этим он добавил, что необходимо также выбрать технологию, которая позволит минимизировать вред от процесса добычи для окружающей среды. «Если будут подобные технологии для данного вида уранового сырья, то, естественно, государство пойдет на это, в противном случае, о какой добыче идет речь?», – отметил он.
Армен Мовсисян сообщил, что на сегодняшний день все работы направлены на получение этих оценок, результаты которых будут в конце 2011 года.