Շախմատի միջազգային ֆեդերացիան ՖԻԴԵ-ի վարպետի կոչում է շնորհել Եվրոպայի Մ16 առաջնության արծաթե մեդալակիր Կարեն Հ. Գրիգորյանին, ՖԻԴԵ-ի վարպետության թեկնածուի կոչում` Եվրոպայի Մ8 առաջնության արծաթե մեդալակիր Շանթ Սարգսյանին:
Հոլանդիայի Գրոնինգեն քաղաքում սկսված փառատոնի գլխավոր մրցաշարի առաջին տուրում Զավեն Անդրիասյանը հաղթեց միջազգային վարպետ Յոշանան Աֆեկին (Իսրայել), Վահե Բաղդասարյանը` գրոսմայստեր Մարկ Բլուվշտեյնին (Կանադա): Իր ելույթը հաղթանակով սկսեց նաեւ C մրցաշարում հանդես եկող Աննա-Մայա Ղազարյանը (Հոլանդիա):
Գրոսմայստեր Տիգրան Ղարամյանը (Ֆրանսիա) Վանդովրում անցկացվող օփենում վեց տուրից հետո վաստակել է 5,5 միավոր եւ միանձնյա գլխավորում է աղյուսակը:

22 Декабрь 2010 - 14:22 AMT
В ежегодном традиционном шахматном фестивале, который проходит в голландском городе Гронинген, в первом туре победу одержал гроссмейстер Завен Андриасян. Он победил международного мастера Йохана Афеки (Израиль). Ваге Багдасарян оказался сильнее Марка Блувштейна (Канада). Оба армянских шахматиста выступают в турнире А.
Гроссмейстер Тигран Гарамян (Франция) в международном турнире Вандовр после 6 туров набрал 5,5 очка и лидирует в турнирной таблице. До завершения турнира осталось 3 тура.
Международная шахматная Федерация (ФИДЕ) присвоила звание мастера ФИДЕ серебряному призеру чемпионата Европы до 16 лет Карену Григоряну, и звание кандидата в мастера – серебряному призеру ЧЕ до 8 лет Шанту Саркисяну, передает armchess.am.