25 Դեկտեմբեր 2010 - 13:42 AMT
Լիլիթ Մկրտչյանն ու Տիգրան Պետրոսյանը դարձան Հենրիկ Գասպարյանի շախմատի դպրոցի 50-ամյակին նվիրված առաջնության հաղթողները
Դեկտեմբերի 25-ին Շախմատի տանը տեղի ունեցավ Հենրիկ Գասպարյանի շախմատի դպրոցի 50-ամյակին նվիրված միջոցառում:
Դպրոցի տնօրեն Վադիմ Հայրապետյանը ներկայացրեց դպրոցի գործունեությունն ու շնորհակալություն հայտնեց սաներին, որոնք տարբեր միջզգային առաջնություններում բարձր տեղեր են զբաղեցրել: «Մենք շատ հպարտ ենք, որ այնպիսի գրոսմայստերներ, ինչպիսիք են Լևոն Արոնյանը, Գաբրիել Սարգսյանը, Վլադիմիր Հակոբյանը, Տիգրան Նալբանդյանը, Հրանտ Մելքումյանը, ինչպես նաև Էլինա Դանիելյանն ու Լիլիթ Մկրտչյանը, մեզ մոտ են ուսանել: Դպրոցը 36 մասնաճյուղեր ունի Հայաստանի մարզերում»,- ասել է Հայրապետյանը:
Միջոցառման շրջանակներում կայացավ նաև դպրոցի 50-ամյակին նվիրված առաջնությանը մասնակցած շախմատիստների պարգևատրումը: Մրցաշարին մասնակցեցին 90 շախմատիստներ, որոնցից 20-ը գրոսմայստերներ են: Կանանց մրցաշարում առաջին տեղը զբաղեցրեց Լիլիթ Մկրտչյանը, իսկ տղամարդկանցից` Տիգրան Պետրոսյանը:

25 Декабрь 2010 - 13:42 AMT
Лилит Мкртчян и Тигран Петросян стали победителями в турнире, посвященном 50-летию Шахматной школы Генрика Каспаряна
25 декабря в Доме шахмат прошло мероприятие, посвященное 50-летию Шахматной школы имени Генрика Каспаряна.
Директор школы Вадим Айрапетян представил деятельность школы и поблагодарил воспитанников, которые в разных международных турнирах занимали высокие места. “Мы очень горды, что такие гроссмейстеры, как Левон Аронян, Габриель Саркисян, Владимир Акопян, Тигран Налбандян, Грант Мелкумян, а также Элина Даниелян и Лилит Мкртчян воспитывались у нас. Школа имеет 36 филиалов в областях Армении”, – сказал Айрапетян.
В рамках мероприятия также состоялось награждение шахматистов, которые приняли участие в турнире, посвященном 50-летию школы. В турнире сыграли 90 шахматистов, 20 из которых гроссмейстеры. Первое место среди женщин заняла Лилит Мкртчян, а среди мужчин – Тигран Петросян.
Все награды призерам вручил благотворительный фонд “Пюник”.
На торжественном мероприятии присутствовал также президент РА и Шахматной федерации Армении Серж Саргсян.