«Միկան» Սանկտ Պետերբուրգ է մեկնելու հունվարի 15-ին և այդ օրն անցկացնելու է առաջին խաղը «Տոբոլի» հետ (Ղազախստան): Հայկական ակումբը հանդես է գալիս B խմբում, որտեղ նրա մրցակիցներն են լինելու «Սկոնտոն» (Լատվիա) և «Բունդեսկորը» (Ուզբեկստան): Փետրվարին «Միկան» երկու ուսումնամարզական հավաքներ է անցկացնելու Կիպրոսում, որից հետո վերադառնալու է Հայաստան:
Հունվարի 11-ին Հայաստանի չեմպիոն «Փյունիկը» ընկերական հանդիպում է անցկացրել «Շիրակի» դեմ: Խաղն ավարտվել է 0:0 հաշվով: «Շիրակի» մարզիչ Սամվել Պետրոսյանը PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է, որ նրա թիմը դեռ չի ձևավորվել, քանի որ խաղացողները միասին մարզվում են հունվարի 4-ից ֆուտբոլի ակադեմիայում: «Այդ հավաքից հետո մենք հունվարի 19-ին մեկնելու ենք Ծաղկաձոր, իսկ փետրվարի 7-ից հավաք ենք սկսելու Անթալիայում: Թիմում խաղում են փորձառու մարզիկներ, և 2011-ին պայքարելու ենք բարձր տեղերի համար»,- ասել է Պետրոսյանը:
Հունվարի 13-ին «Շիրակն» անցկացրել է երկրորդ ընկերական հանդիպումն «Ուլիսի» հետ, և խաղը կրկին ավարտվել է ոչ ոքի: Գևորգ Ղազարյանը, Կառլեն Մկրտչյանը և Ռոբերտ Արզումանյանը փորձաշրջան են անցնում արտասահմանյան ակումբներում: Հայաստանի հավաքականի ֆուտբոլիստներ Կառլեն Մկրտչյանը և Գևորգ Ղազարյանը, որոնք փորձաշրջան են անցնում «Կուբան» ռուսական ֆուտբոլային ակումբում, Բելեկ քաղաքում հավաքի ժամանակ անցել են ֆիզիկական պատրաստվածության թեստ:
2010-ի Հայաստանի առաջնության լավագույն ռմբարկու Գևորգ Ղազարյանը Մաքսիմ Ժավներչիկի, Ռոման Բուգաևի և դարպասապահ Ալեքսանդր Բուդակովի հետ միասին բոլորից լավ է հանձնել ֆիզիկական պատրաստվածության թեստը: Հայաստանի հավաքականի կենտրոնական պաշտպան Ռոբերտ Արզումանյանը փորձաշրջան է անցնում լեհական «Սլասկ» ակումբում (Վրոսլավ): Հունվարի 13-ին Արզումանյանը սկսել է մարզվել ակումբի հետ: Հայաստանի հավաքականի պաշտպան Արարատ Առաքելյանը վերադարձել է Դոնեցկի «Մետալուրգ»:
Բռնցքամարտ. Հունվարի 29-ին Համբուրգում (Գերմանիա) Սյուզի Կենտիկյանը (27-0-0, 16 KO) թեթևագույն քաշային կարգում անցկացնելու է WIBF, WBA և WBO վարկածներով աշխարհի չեմպիոնի տիտղոսների հերթական պաշտպանությունը: Կենտիկյանի մրցակիցն է լինելու թայլանդացի բռնցքամարտիկ Տաարապոն Պաննիմիտը (13-3-0, 5 KO), որը Բանկոգից Գերմանիա է ժամանելու հունվարի 22-ին:
«Sauerland Event» բեռլինյան փրոմոութերական ընկերության ղեկավար Վիլֆրիդ Զաուերլենդը պատմել է Արթուր Աբրահամի և Անդրե Ուորդի գալիք մենամարտի մասին:
«Մենամարտից առաջ միջանկյալ մարտի վերաբերյալ դեռ ոչինչ չի որոշվել, մենք բանակցություններ ենք վարում: Արթուրի համար նման մարտն օգտակար կլիներ, նա պետք է ամրապնդի հավատն իր ուժերի նկատմամբ: Առավել ևս, Ուորդի հետ մարտը կայանալու է մայիսին, իսկ դա նշանակում է, որ Արթուրը պետք է երկար սպասի: Նա վարժվել է կանոնավոր կերպով մարտեր անցկացնելուն»,- ասել է Զաուերլենդը:
Շախմատ. – Տեղի է ունեցել կանանց շախմատի Հայաստանի առաջնության առաջին տուրը: Այս տուրում կայացել են 5 պարտիաներ: Հաղթանակներ են տարել Լիա Մարտիրոսյանը, Շուշաննա Սարգսյանը, Աստղիկ Մեսելջյանը: Արմինե Բաբայան- Վարդուհի Քալաշյան և Սիրանուշ Անդրիասյան-Նարինե Գասպարյան պարտիաներն ավարտվել են ոչ ոքի: Չեմպիոնը ստանալու է 300 հազար դրամ, իսկ երկրորդ և երրորդ տեղերը զբաղեցնողները` համապատասխանաբար 200 հազար և 150 հազար դրամ: Լևոն Արոնյանը հունվարի 14-30-ը հոլանդական Վեյկ-ան-Զեե քաղաքում մասնակցելու է գլխավոր շախմատային փառատոնին: Նրա մրցակիցները կլինեն Մագնուս Կառլսենը (Նորվեգիա, 2814), Վիշվանաթան Անանդը (Հնդկաստան, 2810), Վլադիմիր Կրամնիկը (Ռուսաստան, 2784), Ալեքսանդր Գրիշուկը (Ռուսաստան, 2773), Հիկարու Նակամուրան (ԱՄՆ, 2751), Ռուսլան Պոնոմարյովը (Ուկրաինա, 2744), Յան Նեպոմնյաշին (Ռուսաստան, 2733), Վան Հաոն (Չինաստան, 2731), Ալեքսեյ Շիրովը (Իսպանիա, 2722), Մաքսիմ Վաշյե-Լագրավը (Ֆրանսիա, 2715), Անիշ Գիրին (Նիդերլանդներ, 2686), Յան Սմիթսը (Նիդերլանդներ, 2662), Էրվին Լ’Ամին (Նիդերլանդներ, 2624): Վարկանիշով հայ շախմատիստը 2805 միավորով մրցաշարում զբաղեցնում է 3-րդ տեղը:
Հայաստանի մեկ այլ ներկայացուցիչ Գաբրիել Սարգսյանը հանդես է գալու B մրցաշարում, որտեղ խաղալու են ևս 14 գրոսմայստերներ:
Թենիս. Արգենտինահայ թենիսիստ Դավիթ Նալբանդյանը Heineken Open-2011-ի քառորդ եզրափակչում 6:4, 7:6 հաշվով հաղթել է Ջոն Այզներին (ԱՄՆ) և դուրս եկել կիսաեզրափակիչ: Դավիթ Նալբանդյանը Heineken Open-2011-ի կիսաեզրափակչում խաղալու է Նիկոլաս Ալմագրոյի (Իսպանիա) դեմ: Նրանց ուղիները հատվել են 4 անգամ, և դեռևս հաշիվը հավասար է` 2:2:
Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտ և ծանրամարտ. «Հայաստանի հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի առաջնության արդյունքում, որը կանցնի հունվարի 28-30-ը «Դինամո» մարզասրահում, կձևավորվի հավաքականը, որը կսկսվի պատրաստվել 2011թ. միջազգային մրցաշարերին»,- PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ, օլիմպիական չեմպիոն Լևոն Ջուլֆալակյանը:
Արդեն փետրվարի 3-ից հավաքականը ուսումնամարզական հավաք կանցկացնի Երևանում և կմեկնի աշխարհի գավաթի խաղարկության, որը կանցնի փետրվարի 17-20-ը Մինսկում (Բելառուս):
«Նույն շրջանում Սլովենիայում տեղի կունենա միջազգային մրցաշար, որին կմասնակցեն հավաքականի մյուս անդամները»,-ասել է մարզիչը:
Մինչ Եվրոպայի առաջնության մեկնարկը, որը կանցնի Դորթմունդում (Գերմանիա) մարտի 29-ից ապրիլի 3-ը, հավաքականը ևս երկու հավաք կանցկացնի:
Եվրոպայի չեմպիոն և 2010-ի աշխարհի առաջնության արծաթե մեդալակիր, հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտիկ Արսեն Ջուլֆալակյանը գերմանական «Ալեն» ակումբի կազմում դարձել է Բունդեսլիգայի հաղթող:
Հայաստանի ծանրամարտի տղամարդկանց հավաքականը հունվարի 24-ից փետրվարի 5-ը իր առաջին ուսումնամարզական հավաքը կանցկացնի Ծաղկաձորում: PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում հավաքականի գլխավոր մարզիչ Պողոս Պողոսյանն ասել է, որ հավաքին կմասնակցեն 17 ծանրորդներ:
«Հավաքից հետո փետրվարի 7-ից մենք կնախապատրաստվենք Աբովյանում, այնուհետև ծանրորդները փետրվարի 18-23-ին հանդես կգան Հայաստանի առաջնությունում: Այն ժամանակ էլ հայտնի կդառնա Հայաստանի հավաքականի կազմը, որն ապրիլի 11-17-ին կմասնակցի Եվրոպայի առաջնությանը Կազանում»,-ասել է Պողոսյանը:
Իսկ կանանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արտաշես Ներսիսյանը նշել է, որ Հայաստանի առաջնությունից առաջ կանանց հավաքականը հավաք կանցկացնի Գյումրիում: «Մինչ Եվրոպայի առաջնությունը մենք 3 հավաք կանցկացնենք, վերջինը, հավանաբար, Մերձմոսկովյան որևէ վայրում կամ Կազանում»,-ասել է Ներսիսյանը:
Ըստ մարզչի, հայ ծանրորդուհիները լավ մարզավիճակում են գտնվում, ոտքի վնասվածքից հետո արդեն սկսել է մարզվել 2009թ. աշխարհի չեմպիոն Նազիկ Ավդալյանը:

Клубы, выступавшие в Высшей лиге Армении, начали готовиться к сезону 2011. “Мика” с 14-23 января в Санкт-Петербурге примет участие в розыгрыше Кубка Содружества стран СНГ и Балтии.
“Мика” в Санкт-Петербург отправится 15 января и в этот же день проведет первый матч против “Тоболя” (Казахстан). Армянский клуб выступает в группе В, где соперниками являются “Сконто” (Латвия) и “ Бунедкор ” (Узбекистан). В феврале “Мика” проведет два учебно-тренировочных сбора на Кипре, после чего вернется в Армению.
Чемпион Армении “Пюник” провел товарищеский матч против “Ширака”. Матч завершился со счетом 0:0. А 20-30 января команда тренировки проведет в Сочи, а 3-17 февраля в Кипре.
“Ширак” 19 января отправится в Цахкадзор, а с 7 февраля начнет последний сбор в Анталье.
13 января “Ширак” провел второй товарищеский матч против “Улисса”, матч опять закончился 0:0. С 16 января проведем двухнедельные сборы в Академии футбола, затем отправимся заграницу, пока неясно куда. В то же время несколько футболистов сборной Армении проходят просмотр в разных клубах. Карлен Мкртчян и Геворк Казарян вместе c «Кубанью» отправились в Белек. Казарян уже успел хорошо справиться с физическим тестом лучше остальных. Роберт Арзуманян проходит просмотр в польском клубе “Сласк” (Вроcлав) и 13 января начал тренироваться с клубом. А Арарат Аракелян вернулся в донецкий “Металлург”, где также выступает Артак Дашян.
Бокс: 29 января в Гамбурге (Германия) Сюзи Кентикян (27-0-0, 16 КО) проведёт очередную защиту титулов чемпионки мира в наилегчайшем весе по версиям WIBF, WBA и WBO. Ее соперницей будет таиландская боксерша Таарапон Паннимит (13-3-0, 5 КО), которая прибудет из Бангкока в Германию 22 января, сообщает fightnews.com. Руководитель берлинской промоутерской компании “Sauerland Event” Вильфрид Зауэрланд рассказал о предстоящем бое армянского боксера Артура Абрахама против Андрэ Уорда (США) в полуфинале турнира “Super Six”.
“По поводу промежуточного боя перед поединком с Уордом пока ничего не решено, мы ведем переговоры. Для Артура такой бой был бы полезен, ему надо укрепить веру в себя. Тем более, бой с Уордом в мае, а это значит, что Артуру пришлось бы долго ждать. Артур привык проводить бои регулярно”,- сказал Зауэрланд.
По его словам, Андре Уорд – нелегкая задача для Абрахама, но у Уорда нет того физического преимущества, которое было у Фроча, который победил армянского боксера.
Шахматы:11 января стартовал 66 женский чемпионат Армении по шахматам. После двух туров турнирную таблицу возглавляет Шушанна Саркисян, на 2 месте Сирануш Андриасян, на 3- Лия Мартиросян. 3 тур чемпионата состоится 13 января, а чемпионат завершится 20 января. Чемпион получит 300 тыс. драмов, а занявшие вторые и третье места соответственно 200 и 150 тыс.
Левон Аронян с 14 по 30 января в голландском городе Вейк-ан-Зее примет участие в главном турнире шахматного фестиваля. Его соперниками будут Магнус Карлсен (Норвегия, 2814), Вишванатан Ананд (Индия, 2810), Владимир Крамник (Россия, 2784), Александр Грищук (Россия, 2773), Хикару Накамура (США, 2751), Руслан Пономарев (Украина, 2744), Ян Непомнящий (Россия, 2733), Ван Хао (Китай, 2731), Алексей Широв (Испания, 2722), Максим Вашье-Лаграв (Франция, 2715), Аниш Гири (Нидерланды, 2686), Ян Смитс (Нидерланды, 2662), Эрвин Л`Ами (Нидерланды, 2624). По рейтингу армянский шахматист занимает 3 место в турнире с 2805 очками. Другой представитель Армении Габриель Саркисян выступит в турнире В, где сыграют еще 14 гроссмейстеров.
Теннис: Аргентинский теннисист армянского происхождения Давид Налбандян на турнире Heineken Open в Окланде стартовал удачно и пробился в полуфинал, где сразиться с Николасом Алмагро (Испания). Пути этих теннисистов пересекались 4 раза, и пока что счет равный – 2:2.
Греко-римская борьба и тяжелая атлетика:“По итогам чемпионата Армении по греко-римской борьбе, который пройдет с 28 по 30 января в спортивном зале “Динамо”, сформируется сборная, которая начнет подготовку к международным турнирам 2011 года”, – сказал Левон Джулфалакян.
Уже с 3 февраля сборная проведет первые учебно-тренировочные сборы этого года в Ереване и отправится на Кубок мира, который пройдет с 17 по 20 февраля в Минске (Белоруссия). В это же время в Словении пройдет международный турнир, в котором примут участие другие члены сборной.
До старта чемпионата Европы, который пройдет в Дортмунде (Германия) с 29 марта по 3 апреля, сборная проведет еще два сбора.
Чемпион Европы и серебряный призер чемпионата мира 2010 года греко-римский борец Арсен Джулфалакян (в/к 74) в составе немецкого клуба “Ален” стал победителем Бундеслиги.
После прибытия в Армению Джулфалакян в беседе с корреспондентом PanARMENAIN.Net сказал, что он доволен своим выступлением: “В профессиональной борьбе бой длится 5 периодов, и времени достаточно, чтобы показать себя. Все бои я провел хорошо и одержал победы. И главное – руководство клуба осталось довольно мной”, – сказал Джулфалакян.
Мужская сборная Армении по тяжелой атлетике с 24 января по 5 февраля в Цахкадзоре проведет первые учебно-тренировочные сборы в 2011 году. Главный тренер сборной Погос Погосян сказал, что в сборах примут участие 17 штангистов.
“После этих сборов с 7 февраля мы будем готовиться в Абовяне, затем штангисты 18-23 февраля выступят на чемпионате Армении. Тогда и станет ясен состав сборной Армении, который и примет участие в чемпионате Европы 11-17 апреля в Казани”, – сказал Погосян.
А главный тренер женской сборной Армении по тяжелой атлетике Арташес Нерсисян отметил, что перед чемпионатом Армении женская сборная проведет сборы в Гюмри. “До чемпионата Европы проведем сборы три раза, последние, наверное, в Подмосковье или же в Казани”, – сказал Нерсисян.