25 Հունվար 2011 - 14:29 AMT
(?) Մեքսիկացի Աբներ Մարեսի հետ մենամարտից առաջ թեթևագույն քաշային կարգի մրցաշարում դու շատ վստահ էիր քո հաղթանակի մեջ և համարվում էիր ֆավորիտ: Ի՞նչ պատահեց իրականում, ինչո՞ւ հաղթանակը շնորհվեց հակառակորդին:
(!)Մինչև մենամարտի վերջ` 12-րդ ռաունդ, ես համոզված էի, որ հաղթանակն ինձ կշնորհվի, այդ պատճառով բռնցքամարտում էի նոր ռազմավարությամբ: Բոլորը գիտեն, որ ես ուժեղ եմ ֆիզիկապես, այլ ոչ թե տեխնիկապես, ահա թե ինչու ես շատ էի շարժվում ռինգում և ցուցադրում տեխնիկական հնարքներ: Մենամարտի վերջում վրդովված էի միայն այն պատճառով, որ ցանկանում էի հաղթել նոկաուտով, և ոչ մի դեպքում չէի կասկածում, որ այդ մենամարտում հաղթանակն իմը կլինի: Բայց չգիտեմ ինչու, մրցավարները միավորներով հաղթանակը տվեցին Մարեսին:
(?)Քո թիմը բողոքարկեց մրցավարների խմբի որոշումը: Արդեն կա՞ն կոնկրետ որոշումներ այդ առիթով:
(!)Մենամարտի ժամանակ արդեն երևում էր, որ Մարեսը մտադիր է հարվածել գոտկատեղից ներքև, և կատարեց մի քանի նման հարվածներ: Տարօրինակ էր այն, որ ռինգի մրցավարը չարձագանքեց Մարեսի նման գործողություններին: Նրանց միջև, ամենայն հավանականությամբ, ինչ-որ պայմանավորվածություն կար: Տեսագրության մեջ լսվում է, թե ինչպես 8-րդ ռաունդում մրցավարը, չդադարեցնելով մենամարտը, ասում է մեքսիկացուն, որ պետք չէ հարվածել գոտկատեղից ներքև, քանի որ նա «այլևս չի կարող նրան օգնել»: Իմ թիմը բողոքարկեց մենամարտի ելքը և որպես ապացույց ներկայացրեց տեսագրությունը: Մենամարտի մասին վերջնական որոշում կհրապարակվի մի քանի շաբաթ անց: Խաղարկվում էր երկու գոտի, և Գոտիների ֆեդերացիան նույնպես շահագրգռված է, որպեսզի դատարանի որշումը հնարավորինս շուտ կայացվի:
(?)Մարեսից կրած պարտությունից հետո դու հայտարարեցիր, որ այլևս թույլ չես տա, որպեսզի մենամարտի ելքը որոշեն մրցավարները: Կարո՞ղ է դա նշանակել, որ կոլումբիացի Յոննի Պերեսի հետ մենամարտում մենք նոկաուտի ականտես կլինենք:
(!)Այո, իմ նպատակն է հաղթել հենց նոկաուտով: Դա մրցավարներին հնարավորություն չի տա ինձանից խլել հաղթանակը, ինչպես դա արդեն պատահեց: Ես միշտ կաշխատեմ հաղթել նոկաուտով:
(?)Ե՞րբ ես սկսելու պատրաստվել Յոննի Պերեսի դեմ մարտին, և ի՞նչ կտա քեզ այդ մենամարտը:
(!)Այդ մենամարտը շատ կարևոր է: Եթե Մարեսի հետ մենամարտի ելքը ոչ ոքի համարվի, ապա Պերեսին պարտության մատնելուց հետո ես կստանամ մրցաշարի եզրափակիչում Մարես-Ջոզեֆ Ագբեկո զույգի հաղթողի հետ մրցելու և կորցրած գոտիները վերադարձնելու իրավունք: Մարզումները կսկսեմ փետրվարի 2-ից Ավստրալիա վերադառնալուց հետո:
(?)Արդեն որոշվա՞ծ է, թե երբ և որտեղ տեղի կունենա մենամարտը:
(!)Մենամարտը տեղի կունենա ապրիլի 23-ին Լոս Անջելեսում, Հայաստանում կցուցադրվի ապրիլի 24-ին: Բոլորը գիտեն, թե դա ինչ օր է հայերի համար, ուստի մենամարտը կրկնակի կարևոր է ինձ համար:
(?)Դու դեռ անցյալ տարի խոստացար բռնքամարտի հայ երկրպագուներին, որ քո մարտերից մեկը, հնարավոր է, տեղի ունենա Հայաստանում: Կարո՞ղ ենք մենք այս տարի տեսնել այդ մենամարտը հայրենիքում:
(!)Հուսով եմ, որ այս տարի կհաջողվի Հայաստանում մարտ կազմակերպել: Շատ բան կախված է Showtime ընկերությունից: Դրա համար պետք է Հայաստան բերել հսկայական քանակությամբ տեխնիկա: Անհրաժեշտ է նաև մրցակցի համաձայնությունը: Տեսնենք, թե ինչպես կստացվի, բայց հավանականությունը մեծ է:
(?)Թեթևագույն քաշային կարգում մենամարտից բացի ինչպիսի՞ մարտեր ես նախատեսում անցկացնել 2011-ին:
(!)Հավանաբար կանցակցնեմ 3 մենամարտ, ցանկանում եմ մեկ քաշային կարգով վերև բարձրանալ և նվաճել նոր տիտղոսներ: Քանի որ ես արդեն երիտասարդ չեմ, ցանկանում եմ հաղթահարել նոր բարձունքներ և անհասանելի դառնալ մյուս բռնցքամարտիկների համար:

25 Январь 2011 - 14:29 AMT
(?)Перед поединком с мексиканцем Абнером Маресом в турнире легчащего веса ты был очень уверен в своей победе и считался фаворитом. Что случилось на самом деле, почему победа была отдана сопернику?
(!)Я до конца поединка – до 12 раунда был уверен, что победа будет моей, и поэтому боксировал по новой стратегии. Все знают, что я силен физически, а не технически, вот почему я много двигался на ринге и показывал технические приемы. В конце поединка был расстроен лишь потому, что хотел победить нокаутом, и ни в коем случае не сомневался, что в этом поединке победа будет моей. Но не знаю почему, рефери по очкам отдали победу Маресу.
(?)Твоя команда обжаловала решение судейской бригады. Уже есть конкретное решение по этому поводу?
(!)Во время поединка уже было видно, что Марес намерен бить ниже пояса, и выполнил несколько таких ударов. Странным было то, что арбитр ринга не отреагировал на такое действие Мареса. Между ними, по всей вероятности, была какая-то договоренность. На видеозаписи слышно, как в 8 раунде арбитр, не останавливая поединок, говорит мексиканцу, что не надо бить ниже пояса, поскольку он “больше не сможет ему помочь”. Моя команда обжаловала исход поединка и в качестве вещественного доказательства представила видеозапись. Окончательное решение о поединке будет обнародовано через несколько недель. На кону было два пояса, и Федерации поясов тоже заинтересованы, чтобы вердикт суда был вынесен как можно раньше.
(?)После поражения от Мареса ты заявил, что больше не позволишь, чтобы исход поединка решали судьи. Может ли это означать, что в поединке против колумбийца Йонни Переса мы увидим нокаут?
(!)Да, моя цель – победить именно нокаутом. Это не даст судьям возможности отнять у меня победу, как это уже случилось. Я буду стараться всегда побеждать нокаутом.
(?)Когда ты начнешь подготовку к бою против Йонни Переса, и что тебе даст этот поединок?
(!)Этот поединок будет очень важным. Если исход поединка с Маресом засчитается ничейным, то после победы над Пересом я получу право сразиться с победителем пары Марес-Джозеф Агбеко в финале турнира и вернуть потерянные пояса. Тренировки начну с 2 февраля, как только вернусь в Австралию.
(?)Уже решено, где и когда пройдет поединок?
(!)Бой пройдет 23 апреля в Лос-Анджелесе, в Армении он будет показан соответственно 24 апреля. Все знают, какой этот день для всех армян, и поэтому поединок вдвойне важен для меня.
(?)Ты еще в прошлом году пообещал армянским любителям бокса, что один из твоих поединков, возможно, пройдет в Армении. Сможем ли мы в этом году увидеть этот поединок на родине?
(!)Надеюсь, что в этом году удастся организовать бой в Армении. Многое зависит от компании Showtime. Для этого надо привести в Армению огромное количество техники. Необходимо также согласие соперника. Посмотрим, как получится, но вероятность того, что бой пройдет в Армении, велика.
(?)Кроме поединков в рамках турнира легчащего веса, какие еще бои ты планируешь провести в 2011 году?
(!)Проведу, наверное, еще 3 поединка, хочу подняться на одну весовую категорию выше и завоевать новые титулы. Поскольку я уже не молодой, хочу достичь новых высот и стать недостигаемым для других боксеров.