Ավարտվել է շախմատի Հայաստանի 66-րդ առաջնությունը: Չեմպիոնի տիտղոսը նվաճել է Սիրանուշ Անդրիասյանը, որն ամենաբարձր վարկանիշն է ունեցել մասնակիցների շարքում: Առաջնությունում Անդրիասյանը 5 պարտիաներում տարել է 5 հաղթանակ, և 4 պարտիաներն ավարտվել են ոչ ոքի:
Երկրորդ տեղը 4.5 միավորով զբաղեցրել է 2010-ի Հայաստանի չեմպիոն Անահիտ Խառատյանը, երրորդ տեղում 4.5 միավորով Լիա Մարտիրոսյանն է:
Հաղթողը ստացել է 300 հազար դրամ և մտել շախմատի Հայաստանի կանանց հավաքական, իսկ երկրորդ և երրորդ տեղը զբաղեցնողները ստացել են համապատասխանաբար 200 հազար և 150 հազար դրամ:
Տղամարդկանց շարքում շախմատի Հայաստանի 71-րդ առաջնությունում կայացել է 2-րդ տուրը: Երկրորդ հաղթանակն է տարել Հրանտ Մելքումյանը, որը երկրորդ տուրում ավելի ուժեղ էր Արա Մինասյանից: Իր ելույթը հաջող կերպով շարունակում է Արման Փաշիկյանը, որը հաղթել է Տիգրան Քոթանջյանին: Ավետիք Գրիգորյանը և Տիգրան Պետրոսյանը հաղթանակ են տարել համապատասխանաբար Ռոբերտ Հովհաննիսյանի և Աշոտ Անաստասյանի նկատմամբ:
Ֆուտբոլ. Հայաստանի հավաքականի պաշտպան Ռոբերտ Արզումանյանը, որը փորձաշրջան է անցնում լեհական «Սլասկ» ակումբում: Հունվարի 17-ին «Կուբան» ՖԱ-ն Բելեկում անցկացրել է երկրորդ ընկերական խաղը «Լոկոմոտիվի» հետ (Աստանա, Ղազախստան) և հաղթել 2:0 հաշվով:
Ռուսական թիմի կազմում հանդես են եկել Հայաստանի հավաքականի ֆուտբոլիստներ Կառլեն Մկրտչյանը և Գևորգ Ղազարյանը, որոնք ակումբում փորձաշրջան են անցնում:
Հայաստանի առաջնության լավագույն ռմբարկու Գևորգ Ղազարյանը երկու անգամ դաշտ է դուրս եկել: Առաջին անգամ դաշտ է դուրս եկել մեկնարկային կազմում, երկրորդ անգամ` Բուկուրի վնասվածքից հետո, հաղորդում է ակումբի պաշտոնական կայքը: Նա նաև նշել է, որ երկրորդ խաղում իրեն ավելի լավ է զգացել, և յուրաքանչյուր մարզումի և խաղի հետ խաղային կապերն ամրապնդվում են. «Կուբանում» ես ինձ լավ եմ զգում, ինչը, բնականաբար, ազդում է խաղի վրա»:
Հունվարի 16-ին Դոնեցկի «Մետալուրգն» ու Երևանի «Բանանցը» մեկնել են Թուրքիա հավաքի: Թիմերը 12-օրյա նախապատրաստում կանցնեն:
ԱՊՀ և Բալթյան երկրների Համագործակցության գավաթի քառորդ եզրափակչի հանդիպումը հայկական «Միկայի» և ադրբեջանական «Ինտերի» միջև ավարտվեց հայկական ակումբի պարտությամբ (4:0):
Թենիս. Դավիթ Նալբանդյանը Heineken Open-ի եզրափակչում զիջել է իսպանացի Դավիթ Ֆերերին 6:3, 6:2 հաշվով: Դա թենիսիստների 12-րդ հանդիպումն էր և այդ հանդիպումների հաշիվն է 6:6:
Սա Նալբանդյանի առաջին մրցաշարն էր 2011թ., որից հետո նա հունվարի 17-30-ին կմասնակցի «Մեծ սաղավարտի» Ավստրալիայի բաց առաջնությանը: Առաջին շրջանում նա կհանդիպի Լլեյտոն Հյուիթի հետ (Ավստրալիա):
Նալբանդյանի հետ հանդիպման մասին Հյուիթն ասել է հետևյալը. «Դավիթը շատ լավ թենիսիտ է, նա երրորդ-չորրորդն էր աշխարհում, հաղթել է տարվա առաջնությունում և եղել է «Մեծ սաղավարտի» բոլոր մրցաշարերի եզրափակչում կամ կիսաեզրափակչում: Դա շատ դժվար խաղ է, սակայն ես պատրաստ կլինեմ դրան»,-ասել է Հյուիթը, հաղորդում է gotennis.ru. Թենիսիստները հանդիպել են «Մեծ սաղավարտի» մրցաշարերում և Դևիսի գավաթի մրցաշարում, 3:2 հաշվով առաջատարն է Նալբանդյանը:
Հունվարի 18-ին Դավիթ Նալբանդյանը իր առաջին խաղն է անցկացրել «Մեծ սաղավարտի» մրցաշարի՝ Ավստրալիայի 2011թ. բաց առաջնությունում ավստրալացի Լլեյթոն Հյուիթի հետ:
Խաղն անցավ դժվարին պայքարում: Նալբանդյանը զիջեց միայն առաջին սեթում 3:6 հաշվով, կարողացավ վերցնել երկրորդ սեթը՝ 6:4, սակայն Հյուիթը կարողացավ 3:6 հաշվով իր օգտին ավարտել 3-րդ սեթը: 4-րդ սեթում Նալբանդյանը հավասարեցրեց հաշիվը սեթերում՝ հաղթելով 7:6 հաշվով: Հանդիպման ելքը վճռվեց 5-րդ սեթում, որտեղ ավելի ուժեղ էլ Նալբանդյանը: Նա հաղթեց 9:7 հաշվով:
Սա թենիսիստների վեցերորդ հանդիպումն էր, դեռևս հաշիվը հավասար է՝ 3:3: Ավստրալացին համաշխարհային վարկանիշով 54-րդ տեղում է, իսկ Նալբանդյանը՝ 27-րդ:
Բռնցքամարտ. Առաջին միջին քաշային կարգում NABF և NABO տիտղոսակիր և WBA վարկածով միջմայրցամաքային գոտու տիտղոսակիր Վանես Մարտիրոսյանը (28-0, 17 КО, որը փետրվարի 5-ին պետք է 8 ռաունդից կազմված մենամարտ ունենար, մրցակից չի գտել:
Մարտիրոսյանի մենեջեր Սթիվ Ֆեդերը հայտնել է fightnews.com-ին, որ հայ բռնցքամարտիկը երկշաբաթյա նախապատրաստական փուլ կանցկացնի Ֆրեդդի Ռոուչի հետ, պատրաստ լինելու համար մարտին կայանալիք մենամարտին: Մարտիրոսյանը ռինգ դուրս չի եկել 2010թ. հունիսին Ջո Գրինի հանդեպ մրցավարների որոշմամբ տարած դյուրին հաղթանակից հետո:
Մարտիրոսյանը WBA վարկածով աշխարհի չեմպիոն պուերտոռիկացի Միգել Կոտտոյի պոտենցիալ մրցակիցների ցուցակում էր, սակայն վերջինս ընտրեց նիկարագուացի վետերան Ռիկարդո Մայորգին:

В турнире В Габриель Саркисян сыграл вничью с Вутером Споелманом (Голландия) и с 2,5 очками делит с другими участниками 2-5 места. В пятом туре он встретится с Ли Чао (Китай).
Завершился 66 женский чемпионат Армении по шахматам. Чемпионский титул завоевала Сирануш Андриасян, которая имела самый высокий рейтинг среди участниц. На чемпионате Андриасян в пяти партиях одержала победы, а четыре завершила вничью.
Второе место с 4,5 очками заняла чемпионка Армении 2010 года Анаит Харатян, третье место тоже с 4,5 очками завоевала Лия Мартиросян.
Победитель получила 300 тыс. драмов и вошла в женскую сборную Армении по шахматам, а занявшим вторые и третье места достались соответственно 200 и 150 тыс драмов.
На 71 чемпионате Армении по шахматам после двух туров лидирует Грант Мелкумян с двумя очками. Удачно продолжает свое выступление также Арман Пашикян, который тоже имеет два очка. На 3 месте с 1,5 очками Аветик Григорян.
Футбол: Футбольные клубы продолжают подготовительный этап и приобретают новых игроков, пока открыто зимнее трансферное окно. Первым из футболистов сборной Армении с зарубежными клубами подписал контракт нападающий Эдгар Манучарян. Футболист в 2011 году выступит в составе львовских “Карпат”.
А Роберт Арзуманян, Карлен Мкртчян и Геворк Казарян продолжают проходить просмотр. Арзуманян в составе польского клуба “Сласк” уже провел первый матч и надеется, что сможет пройти испытание и остаться в клубе. Казарян и Мкртчян уже провели два матча в “Кубани”. Лучший бомбардир чемпионата Армении Геворк сказал, что он уже чувствует себя хорошо в новом клубе и с каждой тренировкой, каждым матчем игровые связи крепнут. К сожалению, у Мкртчяна воспаление паховых связок, и он пропустит тренировки команды.
Донецкий “Металлург” и ереванский “Бананц” проводят совместные сборы в Турции. Команды проведут 12-дневную подготовку. И 21 января команды проведут товарищеский матч.
“Мика” в групповом этапе Кубка Содружества одержав одну победу и один матч сыграв вничью, несмотря на одно поражение вышла в четвертьфинал. В 1/4 финала ереванский клуб со счетом 0:4 уступил азербайджанскому “Интеру”.
Теннис: Давид Налбандян в финале турнира Heineken Open-2011 в Окленде со счетом 6:3, 6:2 проиграл испанцу Давиду Фереру. Эта была 12 встреча теннисистов и счет – 6:6.
Это был первый турнир Налбандяна в 2011 году, и благодаря хорошему выступлению он в рейтинге АТР поднялся на 21 место.
18 января Налбандян начал свое выступление в турнире Australian Open. В первом круге он встретился с Ллейтоном Хьюиттом (Австралия).
Матч прошел в трудной борьбе, Налбандян уступил в первом сете со счетом 3:6, смог взять второй сет – 6:4, но Хьюитт собрался и опять со счетом 3:6 завершил 3 сет в свою пользу. В 4 сете Налбандян собрался и сравнял счет по сетам, победив со счетом 7:6. Исход встречи решился в 5 сете, где сильнее оказался аргентинец, победив со счетом 9:7.
Эта была шестая встреча теннисистов, и пока что счет равный 3:3 Австралиец в мировом рейтинге занимает 54 место, а Налбандян- 27.
Во втором круге турнира Давид Налбандян встретился с литовцем Ричардасом Беранкисом. При счете 1:6, 0:6, 0:2 в третьем сете Налбандян из-за плохого самочувствия отказался от продолжения борьбы.
Бокс: Обладатель титулов NABF и NABO в первом среднем весе и интерконтинентального пояса по версии WBA Ванес Мартиросян (28-0, 17 КО), который 5 февраля должен был провести восьмираундовый поединок, не нашел для себя соперника.
Менеджер Мартиросяна Стив Фэдер сообщил fightnews.com, что армянский боксер с тренером Фредди Роучем проведет двухнедельный подготовительный этап, чтобы быть готовым к поединку в марте. Мартиросян не выходил на ринг после присужденной решением судей легкой победы над американцем Джо Грином в июне 2010 года.