31 Հունվար 2011 - 14:54 AMT
Գեղարդ Մովսեսյանը սկսել է որակավորման գործընթացը Հոլանդիայի Օլիմպիական հավաքականում ընդգրկվելու համար
Հոլանդիայում խառը մարտարվեստի հայազգի ըմբշամարտիկ Գեղարդ Մուսասին (Գեղարդ Մովեսեսյան) սկսել է որակավորման գործընթացը Հոլանդիայի բռնցքամարտի Օլիմպիական հավաքականում ընդգրկվելու համար, որպեսզի մասնակցի 2012 թվականին Լոնդոնում կայանալիք Օլիմպիական խաղերին: Ինչպես հաղորդում է Ռուսաստանի հայերի «Երկրամաս» թերթի Տեղեկատվական կենտրոնը, մարզիկը ծրագրում է Օլիմպիադայում պաշտպանել Նիդեռլանդների եռագույնը:
Մուսասիի մենեջեր Ապի Էչտելդը հայտնել է, որ ձեռքբերումները բռնցքամարտում միայն կնպաստեն Մուսասիի կարիերային խառը մարտարվեստում. «Կարող եմ ասել, որ ինչ սպորտաձևով էլ նա զբաղվի, նա մեծ հաջողությունների է հասնում: Եթե նա կարողանա հաջող ելույթներ ունենալ նաև բռնցքամարտում, դա միայն կօգնի նրան MMA-ում»,- ասել է Էչտելդը:
Բռնցքամարտը ոչ մի կերպ չի խախտում Մուսասիի խառը մարտարվեստի ծրագրերը և արդեն ապրիլի 9-ին ծրագրված է նրա առաջին մենամարտը խառը մարտարվեստի «Strikeforce» առաջնության շրջանակներում: Նրա մրցակիցը կլինի Մայք Քայլը: Առաջնության անցկացման վայրը դեռևս հայտնի չէ, սակայն հնարավոր տարբերակներից մեկը կարող է դառնալ Ճապոնիան:
Գեղարդ Մովսեսյանը ծնվել է Իրանում` հայկական ընտանիքում: Իրանա-իրաքյան պատերազմից հետո Մովսեսյանների ընտանիքը տեղափոխվել է հոլանդական Լեյդեն, որտեղ 15 տարեկանում նա սկսել է զբաղվել բռնցքամարտով: 16 տարեկանում Գեղարդը շահել է բռնցքամարտի պատանեկան սիրողական առաջնությունը: Այնուհետև զբաղվել է նաև քիքբռնցքամարտով, իսկ շուտով անցել խառը մարտարվեստին:

Боец по смешанным единоборствам армянского происхождения Гегард Мусаси (Гегард Мовсесян) из Голландии начал квалификационный процесс отбора в Олимпийскую сборную по боксу для участия на Олимпийских играх 2012 года в Лондоне. Как сообщает Информационный Центр газеты армян России «Еркрамас», спортсмен планирует на Олимпиаде защищать цвета Нидерландов.
Менеджер Мусаси Апи Эчтельд заявил, что достижения в боксе могут только помочь карьере Мусаси в смешанных единоборствах: “Могу сказать, что каким бы видом спорта он не занимался, Гегард достигает больших успехов. Если он сумеет удачно выступить и в боксе, это только поможет ему в ММА”, – сказал Эчтельд. Бокс никоим образом не нарушает планы Мусаси по смешанным единоборствам, и уже 9 апреля запланирован его бой в рамках турнира “Strikeforce”. Его соперником будет Майк Кайл. Место проведения турнира пока неизвестно, но одним из возможных вариантов может стать Япония.
Гегард Мовсесян родился в Иране в армянской семье. После ирано-иракской войны семья Мовсесянов переехала в голландский Лейден, где с 15 лет он начал заниматься боксом. В 16 лет выиграл юношеский любительский турнир по боксу. Затем занялся и кикбоксингом, а вскоре перешел к смешанному стилю.