2 Փետրվար 2011 - 07:45 AMT
«Խնդիրները սկսվեցին Բաքու ժամանելուն պես: Օդանավակայանի աշխատակիցները, ընթերցելով իմ ազգանունը, անմիջապես կանչեցին ավագ աշխատակիցներին: Եկան ինչ-որ տղամարդիկ, վերցրեցին իմ անձնագիրն ու գնացին: Ինձ ասացին, որ թույլ չեն տա դուրս գալ քաղաք, քանի որ չեն կարող ապահովել իմ անվտանգությունը: Միակ անվտանգ վայրը ըստ նրանց օդանավակայանն էր»,-ասել է ձյուդոյի աշխարհի առաջնության բրոնզե մրցանակակիր Արսեն Գալստյանը (Ռուսաստան), որը վերջերս երկրորդ տեղը զբաղեցրեց Բաքվի միջազգային մրցաշարում, հաղորդում է «Երկրամասը»:
Ըստ Գալստյանի, իր թիմակիցները հայտարարեցին, որ եթե իրեն թույլ չտան մասնակցել մրցաշարին, նրանք ևս կհրաժարվեն մասնակցությունից:
«Դահլիճը, որտեղ անցնում էին մրցումները, լիքն էր: Հենց որ իմ ազգանունն էր հնչում, դահլիճը սկսում էր աղմկել, բղավել, հայհոյանքներ տեղալ, և այդպես յուրաքանչյուր մենամարտի ժամանակ: Եզրափակիչ դուրս գալու համար ես մենամարտում էի ադրբեջանցու հետ: Մենամարտը սկսվեց նույն աղմուկ-աղաղակով, սակայն, երբ ես նրան գետնեցի, մեռյալ լռություն տիրեց: Իսկ երբ ես կռվում էի եզրափակչում, ողջ դահլիճը կրկնպատիկ եռանդով սատարում էր իմ մրցակցին Ուզբեկստանից»,-ասել է մարզիկը:

“Когда мы прилетели в Баку, сразу же начались проблемы. Работница аэропорта прочитала мою фамилию и сразу же вызвала старших по званию. Подошли мужчины, забрали мой паспорт и начались часы ожидания. Мне сразу сказали, что не пропустят в город, так как не могут гарантировать моей безопасности. Единственное безопасное место для меня они определили в аэропорту, где я должен был дожидаться обратного рейса и улететь”,- слова бронзового призера чемпионата мира по дзюдо Арсена Галстяна (Россия), который недавно в международном турнире в Баку занял второе место, передает “Еркрамас”.
По словам дзюдоиста, команда у них очень дружная и все решили, если не пропустят Галстяна, то все откажутся от участия в турнире.
“Зал, где проходили соревнования, был переполнен и как только диктор называл фамилию Галстян, весь зал приходил в неистовство – начинал гудеть, шуметь, выкрикивать нецензурные выражения и так было в каждом бою с моим участием. В бою за выход в финал я встретился с азербайджанцем. Бой начался с такого же рева, как всегда, но когда я его бросил, возникла гробовая тишина. Трибуны пришли в себя от неожиданности только после объявления моей фамилии. И когда я боролся в финале, весь зал с удвоенными усилиями стоял против меня, поддерживая моего соперника из Узбекистана”,- признался спортсмен.