3 Փետրվար 2011 - 12:10 AMT
Փետրվարի 3-ին ՈՒԵՖԱ կենտրոնակայանում` Նյոնում, կայացավ ֆուտբոլի երիտասարդների ԵԱ – 2011-2013 նախընտրական շրջանի խմբային փուլի վիճակահանությունը: Հայաստանի ֆուտբոլի մինչև 21 տարեկանների հավաքականն ընկավ C խումբ, որտեղ նրա մրցակիցները կլինեն Չեխիայի, Ուելսի, Չեռնոգորիայի և Անդորրայի հավաքականները:
ՀՖՖ նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանը հայտնել է, որ Հայաստանի երիտասարդական հավաքականի մարզիչը կորոշվի վիճակահանությունից հետո: Նախկինում Հայաստանի հավաքականը գլխավորում էր Ֆլեմինգ Սերիցլևը:
Առաջնությանը մասնակցելու հայտ են ներկայացրել ՈՒԵՖԱ 53 ազգային ասոցացիաներ: Իսրայելի հավաքականը չի մասնակցի որակավորմանը, քանի որ ինքնաբերաբար եզրափակիչ առաջնության ուղեգիր է ստացել դաշտի տիրոջ իրավունքով: Մնացած 52 թիմերը պայքարը կսկսեն նախընտրական շրջանից, որի խմբային փուլում կբաժանվեն տաս խմբերի: Խմբերի տաս հաղթողները և երկրորդ տեղեր զբաղեցրած չորս լավագույն թիմերը կմրցեն միմյանց հետ: Յոթ հաղթողները դուրս կգան եզրափակիչ առաջնություն, որը տեղի կունենա 2013 թվականի հունիսին:

3 февраля в штаб-квартире УЕФА – в Ньоне состоялась жеребьевка группового этапа отборочного цикла ЧЕ-2011-2013 среди молодежи. Сборная Армении попала в группу С, где ее соперниками будут сборные Чехии, Уэльса, Черногории и Андорры.
Президент ФФА Рубен Айрапетян заявил, что имя тренера молодежной сборной Армении определится после жеребьевки. Ранеe сборную Армении возглавлял Флеминг Серицлев.
Заявки на участие в турнире подали все 53 национальные ассоциации УЕФА. Сборная Израиля не примет участия в квалификации, так как автоматически получила путевку в финальную стадию на правах хозяина. Оставшиеся 52 команды начнут борьбу с отборочного цикла, на групповом этапе которого будут разбиты на десять групп. Десять победителей групп и четыре лучшие команды из числа занявших вторые места примут участие в стыковых матчах. Семь победителей выйдут в финальный турнир, который состоится в Израиле в июне 2013 года.