7 Փետրվար 2011 - 15:12 AMT
Սպորտային բիոհավելումները, սնունդն ու դեղամիջոցները Հայաստան են ներկրվում տարբեր երկրներից, մասնավորապես ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից և Գերմանիայից, և պարտադիր հակադոպինգային վկայականներ ունեն: Բացի դրանից, բոլոր դեղամիջոցները պետք է գրանցվեն Հայաստանում և մարզիկների կողմից օգտագործվելու թույլտվություն ունենան:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդեց Սպորտային բժշկության և հակադոպինգային ծառայության հանրապետական կենտրոնի տնօրեն, դոկտոր Նաիրի Մանուկյանը, սպորտային պատրաստուկների ձեռքբերման համար գումարը հատկացնում է ՀՀ կառավարությունը: «2011 թվականին դրա համար կառավարությունն ավելի քան 25 մլն դրամ կհատկացնի: Սննդային կամ բիոհավելումները շատ թանկ պատրաստուկներ են, բայց մենք ստիպված ենք դրանք գնել այլ երկրներում»,- ասաց Մանուկյանը:
Հայ մարզիկների դոպինգային թեստերը տեղի են ունենում Մոսկվայի և Քյոլնի հակադոպինգային կենտրոններում, քանի որ Հայաստանում չկան հակադոպինգային կենտրոններ: «Մեր կենտրոնում մարզիկներն անալիզներ են հանձնում, որոնք հատուկ տարաներով տեղափոխվում են Մոսկվայի կամ Քյոլնի լաբորատորիաներ և հետազոտությունից հետո պահվում ևս 50 տարի,- բացատրեց դոկտորը:- Հայաստանում նման կենտրոններ չկան, քանի որ դրանց հիմնումը կապված է մեծ գումարների հետ, բացի դրանից մեկ մասնագետը տարվա ընթացքում պետք է մոտ 4000 մարզիկ սպասարկի:

7 Февраль 2011 - 15:12 AMT
Правительство Армении в 2011 году на приобретение спортивных медикаментов выделит более 25 млн драмов
Спортивные биодобавки, питание и лекарства в Армению импортируются из разных стран, в частности, из США, России и Германии, и обязательно имеют антидопинговые сертификаты. Кроме этого, все препараты должны быть зарегистрированы в Армении и должны иметь разрешение на использование спортсменами.
Как сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net директор Республиканского центра спортивной медицины и антидопинговой службы, доктор Наири Манукян, для приобретения спортивных препаратов деньги выделяет правительство РА. “В 2011 году правительство для этих целей выделит более 25 млн драмов. Пищевые или биоактивные добавки – очень дорогие препараты, но нам приходится покупать их в других странах”, – сказал Манукян.
Допинговые тесты армянских спортсменов проходят в антидопинговых центрах Москвы и Кельна, поскольку в Армении нет антидопинговых центров. “В нашем центре спортсмены сдают анализы, которые в особых тарах перевозят в лаборатории Москвы или Кельна и после обследования хранятся еще 50 лет, – объясняет доктор, – В Армении нет подобных центров, поскольку их создание связанно с большими деньгами, кроме этого один специалист в течение года должен обслужить около 4000 спортсменов”.