8 Փետրվար 2011 - 11:12 AMT
ՀՀ ՊՆ հանրային խորհրդի անդամները, քիք-բռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Գառնիկ Հայրապետյանը և ռազմական հոգեբան Դավիթ Ջամալյանը կարծում են, որ հոգեպես և ֆիզիկապես պատրաստված պատանիներն ավելի հեշտ են հարմարվում բանակում:
Հայրապետյանի խոսքերով, նրանք արդեն երեք տարի համագործակցում են պաշտպանության նախարարության հետ և բանակում անցկացնում մարզումներ: «2008-ին ՀՀ բանակում ծառայել է 35 քիք-բռնցքամարտիկ, իսկ արդեն 2011-ին նրանց թիվը հասնելու է 75-ի: Մեր խնդիրն է պատրաստել ոչ միայն չեմպիոններ, այլ նաև ֆիզիկապես և հոգեպես ամուր զինծառայողներ: Մարտին մենք անցկացնելու ենք ԶՈՒ առաջնություն, որտեղ մասնակցելու են նաև արևելյան մարտարվեստների մարզիկներ»,- ընդգծել է Հայրապետյանը:
Ջամալյանը կարծում է, որ սպորտը և հատկապես քիք-բռնցքամարտն օգնում են լավ կադրեր պատրաստել բանակի համար: «Վերջերս դեպք է եղել, երբ քիք-բռնցքամարտիկն ադրբեջանցիների կողմից դիվերսիոն հարձակումների ժամանակ հեշտությամբ կանգնեցրել է թշնամուն: Լավ զինվորների պատրաստմանը նպաստում է նաև դպրոցը, և դեռ փոքր հասակից տղաները պետք է հասկանան, թե որքան կարևոր է նրանց ծառայությունը»,- ասել է հոգեբանը:
Հայրապետյանն անդրադարձել է նաև Աշխարհի գավաթի թեմային, որն, ամենայն հավանականությամբ, տեղի է ունենալու Հայաստանում. «Մարտին ես Ֆրանսիայում գագաթնաժողովի ժամանակ ներկայացնելու եմ Աշխարհի գավաթ անցկացնելու մեր պատրաստակամությունը, և համաձայանության դեպքում Հայաստանը հունիսի վերջին անցկացնելու է այդ մրցաշարը»:

8 Февраль 2011 - 11:12 AMT
Члены общественного совета Министерства обороны РА, президент Федерации кик-боксинга Гарник Айрапетян и военный психолог Давид Джамалян считают, что психологически и физически подготовленные юноши легче адаптируются в армии.
По словам Айрапетяна, они уже три года сотрудничают с Министерством обороны и проводят тренировки в армии. “В 2008 году в армии служили 35 кик-боксеров, а уже в 2011 году их число достигнет 75. Наша задача – не только готовить чемпионов, но и физически и морально крепких военнослужащих. В марте мы проведем чемпионат Вооруженных сил, где примут участие также спортсмены восточных единоборств”, – подчеркнул Айрапетян.
Джамалян считает, что спорт и особенно кик-боксинг помогает готовить хорошие кадры для армии. “Недавно был случай, когда кик-боксер в армии во время диверсионных атак со стороны азербайджанцев с легкостью смог остановить врага. Подготовке хороших солдат способствует также школа, и еще с юных лет мальчики должны понимать, насколько важно их служба”, – отметил психолог.
Айрапетян также коснулся темы Кубка мира, который, по всей вероятности, пройдет в Армении: “В марте во Франции во время саммита я представлю нашу готовность к проведению Кубка мира, и, в случае согласия, Армения в конце июня проведет этот турнир”.