10 Փետրվար 2011 - 08:03 AMT
Հայաստանի հավաքականի կազմում հանդիպումը բաց թողեց պաշտպան Ռոբերտ Արզումանյանը, որը մարզումների ժամանակ վնասվածք է ստացել, պաշտպանության կենտրոնում խաղացին Արարատ Առաքելյանն ու Հրայր Մկոյանը: Հանդիպումը բաց թողեց նաև հարձակվող Յուրա Մովսիսյանը:
Խաղի սկզբում թիմերը փոխանակվեցին մի քանի հարվածներով, սակայն աստիճանաբար Վրաստանի հավաքականն իր ձեռքը վերցրեց խաղը` հայ ֆուտբոլիստներին հարկադրելով սխալներ թույլ տալ: 22-րդ րոպեին ալեքսանդր Իաշվիլիի շնորհիվ Վրաստանի հավաքականն առավելություն ստացավ, իսկ 12 րոպե հաշիվը կրկնապատկեց Դավիթ Սիրաձեն:
Երկրորդ խաղակեսում հայ ֆուտբոլիստները փորձեցին ավելի շատ հարձակվել և որոշակի առավելության հասան: Հեռակա հարվածներով աչքի ընկան Էդգար Մալաքյանն ու Մարկոս Պիզելլին, սակայն հաշիվը կրճատել հաջողվեց միայն 67-րդ րոպեին: Հենրիկ Մխիթարյանը պենալտի վաստակեց, որը հաջողությամբ իրացրեց Էդգար Մանուչարյանը: Այս գոլը վստահություն հաղորդեց հայ ֆուտբոլիստների գործողություններին, սակայն նրանց այդպես էլ չհաջողվեց հավասարեցնել հաշիվը: Հանդիպումն ավարտվեց Վրաստանի հաղթանակով` 1:2:
Սա Հայաստանի ու Վրաստանի հավաքականների 5-րդ հանդիպումն էր, և առայժմ առաջատար են վրացիները, նրանք իրենց հաշվում ունեն երեք հաղթանակ, մեկ ոչ ոքի և մեկ պարտություն:
Փետրվարի 9-ին Աբու Դաբիի «Heikh Zayed» մարզադաշտում Ռուսաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականն անցկացրեց 2011թ. իր առաջին հանդիպումը: Ընկերական հանդիպմանը Դիկ Ադվոկատի սաները մրցեցին Իրանի հավաքականի հետ, որտեղ հանդես է գալիս հայազգի ֆուտբոլիստ Անդրանիկ Թեյմուրյանը:
Ռուսաստանի հավաքականը գնդակ ընդունեց իր դարպասը խաղի ավարտին. 89-րդ րոպեին խաղի միակ գոլն իրացրեց և իր թիմին հաղթանակ բերեց Մոհամմադ Հալաթբարին:
«Մենք վատ խաղացինք: Նման ֆուտբոլով ոչ թե Եվրոպայի առաջնությունում, այլ նույնիսկ Հայաստանում ակնկալիքներ չպետք է ունենանք: Երևանում մենք պետք է բոլորովին այլ խաղ ցույց տանք: Ըստ իս, այսօր դա հասկացավ մեզանից յուրաքանչյուրը»,-Իրանի հավաքականին պարտվելուց հետո ասել է Ռուսաստանի հավաքականի ավագ Անդրեյ Արշավինը:
Իսկ sport-express.ru-ի այն դիտողությանը, որ Հայաստանը ևս զիջեղ վրացիներին 1:2 հաշվով, կիսապաշտպանն ասել է. «Հասկանում եմ, որ նման խաղից հետո դա այնքան էլ տեղին չի հնչի, սակայն, Ռուսաստանի հավաքականը Հայաստանից չէ, որ պետք է օրինակ վերցնի: Բնականաբար, Երևանում կայանալիք խաղը բարդ է լինելու, բոլորը դա հասկանում են, սակայն, եթե մենք վերադարձնենք մեր խաղը, իսկ մենք դա պարտավոր ենք անել, ամեն ինչ մեր ձեռքերում կլինի»:
Ըստ պաշտպան Ռոման Շիշկինի, «հանդերձարանում Ադվոկատը մի երկու խոսքով հայտնեց իր տպավորությունը խաղից: Եվ վերջ, ոչ մի կոնկրետ դիտողություն: Աստված տա, որ Բելգիայից ու Իրանից կրած պարտությունները մեզ համար դաս լինեն և մենք լավ մարզավիճակում լինենք Հայաստանի հետ խաղից առաջ»,-ասել է Շիշկինը:
B խմբում Հայաստանի մրցակիցներից հաղթանակ է տարել միայն Իռլանդիայի հավաքականը. Ջովանի Տրապատոնիի սաները 3 անպատասխան գնդակ ուղարկեցին հակառակորդի դարպասը: Սլովակիայի հավաքականը հյուրընկալվեց «Ժոզի Բարտել» մարզադաշտում, որտեղ հանդիպեց Լյուքսեմբուրգի հավաքականի հետ և զիջեց 1:2 հաշվով: Մակեդոնիայի հավաքականը նվազագույն հաշվով զիջեց Կամերունի հավաքականին:
Հիշեցնենք, որ B խմբում բարդ իրավիճակ է ստեղծվել, խմբի առաջատարը` Ռուսաստանի հավաքականն ունի 9 միավոր, Հայաստանի, Սլովակիայի և Իռլանդիայի հավաքականները` 7-ական միավոր:
Հայաստանի ֆուտբոլի երիտասարդական հավաքականը ԵԱ – 2011-2013 նախընտրական շրջանի խմբային փուլում C խմբում կխաղա Չեխիայի, Ուելսի, Չեռնոգորիայի և Անդորրայի հետ:
Վիճակահանության համաձայն, առաջին հանդիպումը հայ ֆուտբոլիստները կանցկացնեն Չեռնոգորիայի հավաքականի հետ հունիսի 7-ին Երևանում: Այնուհետև սեպտեմբերի 3-ին կհյուրընկալվեն Անդորրայում:
2011 թվականին Հայաստանի հավաքականը կանցկացնի ևս երեք հանդիպում. Սեպտեմբերի 6-ին Չեխիայի հետ, նոյեմբերի 11-ին Երևանում կկայանա պատասխան հանդիպում, իսկ նոյեմբերի 15-ին` Ուելսի հետ:
2012 թվականի հունիսի 12-ին Հայաստանում կկայանա Հայաստան-Անդորրա հանդիպումը, օգոստոսի 15-ին` Ուելս-Հայաստան և սեպտեմբերի 10-ին` Չեռնոգորիա-Հայաստան հանդիպումները, PanARMENIAN.Net ին հաղորդել են Հայաստանի Ֆուտբոլի ֆեդերացիայի մամլո ծառայությունից:
Ըմբշամարտ. Փետրվարի 2-ից, հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի առաջնության ավարտից հետո, Հայաստանի հավաքականը ուսումնամարզական հավաք է անցկացնում Երևանում: Ըմբիշները նախապատրաստվում են Աշխարհի գավաթի և Գրան-պրիի մրցաշարերին:
Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ, Օլիմպիական չեմպիոն Լևոն Ջուլֆալակյանը PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է, որ Աշխարհի գավաթի մրցաշարին կմասնակցեն երկրի առաջնությունում մրցանակային տեղեր զբաղեցրած ըմբիշները, իսկ ինքը կգլխավորի պատվիրակությունը: «Փետրվարի 17-20-ը Մինսկում Աշխարհի գավաթի մրցաշարում յուրաքանչյուր քաշային կարգում ես 2-ական մարզիկի եմ հայտագրել՝ Արմեն Չոմարյանին և Նարեկ Խաչատրյանին (55 կգ ք/կ), Արթուր Մկրտչյանին ու Արտակ Հարությունյանին (60 կգ ք/կ), Հովհաննես Վարդերեսյանին ու Արամ Ջուլֆալակյանին (66 կգ ք/կ) և Տիգրան Սահակյանին ու Հրայր Հովհաննիսյանին (84 կգ ք/կ)»,-ասել է հավաքականի մարզիչը:
Մինչև 74կգ քաշային կարգում հանդես կգա Վարշամ Բորանյանը, մինչև 96կգ կարգում՝ Սարգիս Տոնոյանն ու մինչև 120կգ քաշային կարգում՝ Վաչիկ Եղիազարյանը:
Գրան-պրիին, որը նույն ժամանակշրջանում կանցնի Սլովենիայում, Արամ Մարգարյանի գլխավորությամբ կմասնակցեն աշխարհի առաջնության բրոնզե մրցանակակիր, Եվրոպայի չեմպիոն և Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր Ռոման Ամոյանը (55 կգ ք/կ), Վահան Ջուղարյանը (60 կգ ք/կ), Եվրոպայի չեմպիոն ու աշխարհի առաջնության արծաթե մրցանակակիր Արսեն Ջուլֆալակյանը (74 կգ ք/կ) և Արթուր Շահինյանը (84 կգ ք/կ):
Բռնցքամարտ. Արթուր Աբրահամի մարզիչ Ուլի Վեգները պատմել է, որ իր սանը հիանալի պատրաստվում է մենամարտին, որը տեղի է ունենալու փետրվարի 12-ին Գերմանիայում: Աբրահամի մրցակիցը լինելու է Ստեփան Բոժիչը (Խորվաթիա):
«Արթուրն իր կարիերայի անցումային փուլում է, բայց բացարձակ ուժ չի խնայում մարզումների ժամանակ: Նա պետք է ոչ միայն հաղթի, այլ պետք է դա անի իր ոճով: Ես համոզված եմ, որ նա չի հիասթափեցնի իր երկրպագուներին»,- Վեգների խոսքերը հաղորդում է allboxing.ru-ն:
Դա միջանկյալ հանդիպում է «Super Six» մրցաշարի կիսաեզրափակիչ հանդիպումից առաջ, որում Աբրահամը հանդիպելու է Անդրե Ուորդի հետ (ԱՄՆ): Մենամարտը, հավանաբար, տեղի է ունենալու մայիսին:
Լոս Անջելեսում կայացել է թեթևագույն քաշային կարգի մրցաշարի մասնակիցների մամլո ասուլիսը: Մրցաշարին մասնակցում է նաև Վիկ Դարչինյանը: Եզրափակիչ մարտերը տեղի են ունենալու ապրիլի 24-ին Լոս Անջելեսում Nokia Theatre-ում:
Դարչինյանը, որը հանդիպելու է Յոնի Պերեսի հետ (Կոլումբիա), ասել է, որ իսկական բռնցքամարտիկը փորձելու է իր ողջ ուժը ցույց տալ այդ մարտում: «Ես հաղթանակ կտանեմ նոկաուտով և ցույց կտամ, որ ավելի ուժեղ եմ: Անհամբերությամբ սպասում եմ այդ պայքարին և ֆավորիտ եմ համարվում»,- հայ բռնցքամարտիկի խոսքերը հաղորդում է fightnews.com-ը:
Մեկ այլ զույգում հանդիպելու են Աբներ Մարեսը (Մեքսիկա) և Ջոզեֆ Ագբեկոն (Գանա): Ագբեկոն Դարչինյան-Պերես մենամարտը համարում է մեծ գոտեմարտ:
Ձյուդո. Փարիզում ավարտվել է ձյուդոյի Մեծ սաղավարտի խաղարկությունը: 2009-ի աշխարհի բրոնզե մեդալակիր Հովհաննես Դավթյանը (60 ք/կ) և 2010-ի աշխարհի գավաթակիր Արմեն Նազարյանը (66 ք/կ) նվաճել են արծաթե մեդալներ: Բոլոր մենամարտերում նրանք տարել են վստահ հաղթանակներ` պարտվելով միայն եզրափակչում:
Եզրափակչում Դավթյանը և Նազարյանը պարտվել են համապատասխանաբար Ռիշոդ Սոբիրովին (Ուզբեկստան) և Ջունպեյ Մորիշիտեին (Ճապոնիա):
Փետրվարի 12-13-ը ձյուդոյի Հայաստանի հավաքականը Բուդապեշտում հանդես է գալու Աշխարհի գավաթի խաղարկությունում, փետրվարի 19-20-ը` Դյուսելդորֆի Գրան պրիում, փետրվարի 26-27-ը` Վարշավայում` Աշխարհի գավաթի հաջորդ փուլում:

Футбол: 9 февраля занимающая 62 место в рейтинге ФИФА сборная Армении по футболу померилась силами с соседями – со сборной Грузии, которая по рейтингу 71-ая и в 2010 году не проиграла ни в одной встрече. В начале игры команды обменялись несколькими ударами, но постепенно сборная Грузии взяла игру в свои руки, вынуждая армянских футболистов допускать ошибки. На 22 минуте Александр Иашвили вывел вперед сборную Грузии, а спустя 12 минут Давид Сирадзе удвоил счет.
Во втором тайме армянские футболисты пытались больше атаковать и имели некоторое преимущество. Дальними ударами отличились Эдгар Малакян и Маркос Пизелли, но забить гол удалось лишь на 63 минуте. Генрих Мхитарян заработал пенальти, который удачно реализовал Эдгар Манучарян. Забитый гол придал уверенность действиям армянских футболистов, но им так и не удалось сравнить счет. Матч закончился победой сборной Грузии со счетом 1:2.
Эта была 5 встреча сборных Армении и Грузии, и пока что впереди грузины, они в своем активе имеют три победы, одну ничью и одно поражение.
В этот же день следующий соперник сборной Армении в группе В EURO-2012 сборная России в Абу-Даби в товарищеском поединке со счетом 1:0 уступила сборной Ирана, где выступает армянский футболист Андраник Теймурян.
“Мы играли плохо. С таким футболом не то что на чемпионате Европы, а даже в Армении не на что рассчитывать. В Ереване надо будет показать совсем другую игру. По-моему, сегодня это понял каждый из нас”, – сказал капитан сборной России Андрей Аршавин.
Аршавин признался, что после такой игры, как в Абу-Даби сборная России должна равняться совсем не на Армению: “Естественно, матч в Ереване предстоит сложный, это все прекрасно понимают, но если мы вернем свою игру, а мы обязаны это сделать, все будет в наших руках”.
По словам защитника Романа Шишкина, проигрывать такой матч обидно. “В раздевалке Адвокат парой фраз выразил свое впечатление о матче. И все, никаких конкретных претензий. Дай бог, чтобы эти поражения от Бельгии и Ирана, сослужили нам добрую службу, и мы набрали хорошую форму к матчу с Арменией”,- отметил Шишкин. Наставник сборной России Дик Адвокат сказал, что после трех побед в официальных матчах психология сборной России должна была быть неуязвима, но она уступила Бельгии, а теперь и Ирану.
“Футболисты должны показать истинный уровень в игре с Арменией, когда сезон в России уже начнется. Армения – такой же тип команды, как Иран, в чем я только убедился. Но с момента сегодняшнего матча пройдет шесть недель, которые многое должны изменить”,- признался Адвокат.
А президент российского футбольного союза (РФС) Сергей Фурсенко заявил, что трагедии в поражении от иранской сборной нет, и эта неудача может пойти команде на пользу, как это произошло после поражения от сборной Словакии в Москве.
''Надо понимать, что это был товарищеский матч, в котором проверялись различные игровые связки. К тому же не смогли принять участие в матче несколько основных игроков сборной. Вместе с этим, игра была очень полезной. Иранская сборная очень похожа на армянскую сборную. Поэтому это поражение, может быть, и к лучшему: злее будут. Помните, что после поражения от словаков в Москве мы Ирландию просто порвали. Так что трагедии никакой нет, хотя играть можно было бы и с большим желанием, как мне кажется'',- сказал Фурсенко.
Из соперников сборной Армении победу одержала лишь сборная Ирландии, подопечные Джовани Трапатони отправили 3 безответных мяча в ворота соперника. Сборная Словакии в гостях на стадионе "Жози Бартель" встретится со сборной Люксембурга и тоже уступила со счетом 1:2. Сборная Македонии с минимальным счетом уступила сборной Камеруна, а Андорра со счетом 1:2 – Молдове.
Напомним, что в группе В сложилась непростая ситуация, лидер группы – сборная России с 9 очками, сборные Армении, Словакии и Ирландии имеют по 7 очков.
Молодежная сборная Армении по футболу в групповом этапе отборочного цикла ЧЕ-2011-2013 в третьей группе сыграет против сборных Чехии, Уэльса, Черногории и Андорры.
Согласно жеребьевке, первый матч армянские футболисты проведут 7 июня в Ереване против сборной Черногории. Затем, 3 сентября сборная Армении погостит в Андорре.
В 2011 году сборная Армении проведет еще три матча: 6 сентября против сборной Чехии, 11 ноября в Ереване состоится ответный матч, а 15 ноября – против сборной Уэльса.
В 2012 году в Армении состоится лишь матч Армения-Андорра (12 июня), 15 августа – Уэльс- Армения и 10 сентября Черногория- Армения.
Борьба: Со 2 февраля сборная Армении по греко-римской борьбе проводит учебно-тренировочные сборы в Ереване. Борцы готовятся к Кубку мира и Гран При.
Главный тренер сборной Армении, Олимпийский чемпион Левон Джулфалакян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил, что на Кубке мира выступят более молодые борцы, которые заняли призовые места на чемпионате страны, и делегацию будет возглавлять он. “17-20 февраля в Минске на Кубке мира в каждой из четырех весовых категорий я заявил по два спортсмена – Армен Чомарян и Нарек Хачатрян (в/к 55), Артур Мкртчян и Артак Арутюнян (в/к 60), Оганнес Вардересян и Арам Джулфалакян (в/к 66), Тигран Саакян и Грайр Оганнисян (в/к 84)”, – сказал наставник сборной Армении.
В весовой категории до 74 кг выступит Варшам Боранян, до 96 кг – Саргис Тоноян и до 120 кг – Вачик Егиазарян. На Гран При, который пройдет в Словении в тот же период, под руководством тренера Арама Маргаряна поедут бронзовый призер чемпионата мира, чемпион Европы и бронзовый медалист Олимпийских игр Роман Амоян (в/к 55), Ваан Джугарян (в/к 60), чемпион Европы и серебряный призер ЧМ Арсен Джулфалакян (в/к 74) и Артур Шагинян (в/к 84).
Бокс:Тренер Артура Абрахама Ули Вегнер рассказал, что его подопечный отлично подготовился к поединку, который пройдет 12 февраля в Германии. Соперником Абрахама будет Стефан Божич (Хорватия).
“Артур на переходной стадии своей карьеры, он также совершенно не жалел сил во время подготовки. Он должен не только победить, но он должен сделать это в своем стиле. Я убежден, что он не разочарует своих поклонников”, – передает слова Вегнера allboxing.ru.
Это промежуточный поединок до полуфинальной встречи турнира “Super Six”, где Абрахам встретится с Андрэ Уордом (США). Этот поединок, по всей вероятности, пройдет в мае.
Сам Абрахам сказал, что он не недооценивает соперника и планирует сделать 2011 год своим годом: “ В 2011 году я проведу два поединка в рамках турнира "Super Six", и бой с Божичем поможет подготовиться к этим поединкам. А в Лос-Анджелес состоялась пресс-конференция участников турнира легчащего веса, в котором принимает участие и Вик Дарчинян. Финальные поединки пройдут 24 апреля в Лос-Анджелесе в Nokia Theatre.
Дарчинян, который встретится с Йонни Пересом (Колумбия), сказал, что настоящий боксер постарается показать всю свою мощь в этом бою: “ Я одержу победу нокаутом и покажу, что я намного сильнее. С нетерпением жду этой борьбы и фаворитом считаюсь я”.
В другой паре встретятся Абнер Марес (Мексика) и Джозеф Агеко (Гана). Агбеко поединок Дарчинян-Перес считает большой схваткой.
Дзюдо: В Париже завершился розыгрыш Большого Шлема по дзюдо. Бронзовый медалист мира 2009 года Оганнес Давтян (в/к 60) и обладатель Кубка мира 2010 года Армен Назарян (в/к 66) завоевали серебряные медали. Во всех поединках они одержали уверенные победы, уступив лишь в финальной схватке.
Давтян проиграл Ришоду Собирову (Узбекистан), а Назарян – Джунпею Моришите (Япония).
12-13 февраля сборная Армении по дзюдо в Будапеште выступит на розыгрыше Кубка мира, 19-20 февраля в Дюссельдорфе – на Гран При, 26-27 февраля в Варшаве – на следующем этапе Кубка мира.