«Կարծում եմ` մեր ըմբշամարտիկները Մուրսկա Սոբոտա քաղաքում կայացած Գրան Պրիում լավ ելույթ ունեցան, քանի որ Հայաստանի հավաքականի չորս հիմնական անդամները մեդալներ են նվաճել»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Հայաստանի հունա-հռոմեական ըմբշամարտի հավաքականի գլխավոր մարզիչ, Օլիմպիական չեմպիոն Լևոն Ջուլֆալակյանը:
Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր, ԱԱ և Եվրոպայի առաջնությունների արծաթե մեդալակիր Ռոման Ամոյանը (55կգ ք/կ) առաջին տեղն է զբաղեցրել, ինչպես նաև ճանաչվել է որպես առաջնության լավագույն ըմբշամարտիկ: Ոսկե մեդալ է նվաճել նաև Արթուր Շահինյանը (84կգ ք/կ):
«Ամեյանը Հայաստանի փորձառու մարզիկներից մեկն է և այս առաջնությունում նա ցույց տվեց իր լավագույն արդյունքը: Վահան Ջուհարյանը, որը բրոնզե մեդալ է նվաճել, առաջին անգամ էր ելույթ ունենում 66կգ քաշային կարգում և վատ արդյունք ցույց չի տվել»,- ընդգծել է Ջուլֆալակյանը:
Եվրոպայի չեմպիոն և ԱԱ արծաթե մեդալակիր Արսեն Ջուլֆալակյանը (74կգ ք/կ) նույնպես իր քաշային կարգում երրորդն էր: Գլխավոր մարզչի խոսքով, եզրափակիչ դուրս գալու համար անցկացված մենամարտում մրցավարները չհաշվեցին Ջուլֆալակյանի հնարքը, ուստիև նա դուրս չեկավ եզրափակիչ: Չնայած դրան, հավաքականի մարզիչը գոհ է ըմբշամարտիկի ելույթից:
«Կարևորը, որ նման մրցավարական սխալներ չլինեն Եվրոպայի առաջնությունում: Արդեն փետրվարի 27-ից մենք հաջորդ հավաքը կմեկնարկենք Երևանում` պատրաստվելով Եվրոպայի առաջնությանը: Այնտեղ մենք հանդես կգանք հիմնական կազմով և կփորձենք որքան հնարավոր է շատ մեդալներ նվաճել»,- ավելացրել է Ջուլֆալակյանը:

23 Февраль 2011 - 05:24 AMT
“Думаю, наши борцы на Гран При в городе Мурска Собота выступили хорошо, поскольку четыре основных члена сборной Армении завоевали медали”, – сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net главный тренер сборной Армении по греко-римской борьбе, Олимпийский чемпион Левон Джулфалакян.
Бронзовый медалист Олимпийских игр, серебряный призер ЧМ и чемпион Европы Роман Амоян (в/к 55) занял первое место, а также был назван лучшим борцом турнира. Золотую медаль завоевал и Артур Шагинян в весовой категории до 84 кг.
“Амоян один из опытных спортсменов Армении и в этом турнире он показал свои лучшие результаты. Ваан Джугарян, который завоевал бронзовую медаль, в весовой категории до 66 кг выступал впервые и показал неплохой результат”, – подчеркнул Джулфалакян.
Чемпион Европы и серебряный призер ЧМ Арсен Джулфалакян (в/к 74) тоже в своей весовой категории был третьим. По словам главного тренера, в поединке за выход в финал судьи прием Джулфалакяна не защитали, и поэтому он не вышел в финал. Несмотря на это, наставник сборной доволен выступлением борца.
“Главное, чтобы таких судейских ошибок не было на чемпионате Европы. Уже с 27 февраля мы начнем следующие сборы в Ереване, готовясь к первенству Европы. Мы там выступим основным составом и постараемся завоевать как можно больше медалей”, – добавил Джулфалакян.