4 Մարտ 2011 - 09:30 AMT
Կարատեի Հայաստանի հավաքականը Շվեյցարիայի բաց առաջնությունից վերադարձել է 6 մեդալներով: Ոսկե մեդալ է նվաճել Հայկ Մանասյանը, արծաթե մեդալ` Կարեն Սարգսյանը: Հայաստանի հավաքականն իր հաշվին ունի նաև 4 բրոնզե մեդալներ:
Կարատեի Ազգային ֆեդերացիայի նախագահ և հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արման Մաքյանը Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է, որ բաց առաջնությունում Հայաստանը ներկայացրել են 11 կարատեիստներ: «Առաջնությանը մասնակցել են 1133 կարատեիստներ 27 երկրներից: ԽՍՀՄ նախկին երկրներից մասնակցել ենք մենք և ռուսները: Ընդհանուր թիմային հաշվարկում մեր թիմը զբաղեցրել է 6-րդ տեղը»,- ասել է Մաքյանը:
Մինչ այդ առաջնությունը տեղի է ունեցել Եվրոպայի պատանեկան առաջնությունը, որտեղ երկու հայ մարզիկներ զբաղեցրել են 7-րդ տեղերը: Մարտի 19-ին «Դինամո» մարզասրահում տեղի է ունենալու Հայաստանի առաջնությունը, որից հետո ձևավորվելու է հավաքականը, որը մայիսի 6-9-ը մասնակցելու է մեծահասակների շարքում Եվրոպայի առաջնությանը: Հոկտեմբերին կայանալու է պատանիների և երիտասարդների շարքում աշխարհի առաջնությունը:
«Ցավոք սրտի, մեր կառավարությունը սպորտի օլիմպիական ձևերին մեծ ուշադրություն չի հատկացնում: Այս տարի մենք ստացել ենք 2 մլն դրամ, և այդ գումարը չի հոգում մեր բոլոր ծախսերը: Մենք կփորձենք հնարավորինս շատ մեդալներ նվաճել և դրանով գրավել մեր նախարարության ուշադրությունը»,- ասել է Մաքյանը:

Сборная Армении по каратэ с открытого чемпионата Швейцарии вернулась с шестью медалями. Золотую медаль завоевал Айк Манасян, а серебряная медаль на счету у Карена Саркисяна. В копилке армянской сборной также четыре бронзовые медали.
Президент Национальной Федерации каратэ и главный тренер сборной Арман Макян на пресс-конференции в Ереване заявил, что на открытом чемпионате Армению представили 11 каратистов. «В чемпионате участвовали 1133 каратиста из 27 стран. Из бывших стран СССР были только мы и россияне. В общекомандном зачете наша сборная заняла 6 место», – сказал Макян.
До этого чемпионата прошло юношеское первенство Европы, где двое армянских спортсменов заняли 7 места. Уже 19 марта в спортивном зале «Динамо» пройдет чемпионат Армении, после которого сформируется сборная, которая 6-9 мая примет участие в чемпионате Европы среди взрослых. В октябре состоятся чемпионаты мира среди юношей и молодежи.
«К сожалению, наше правительство не Олимпийским видам спорта не уделяет большого внимания. В этом году мы получили лишь 2 млн драмов, и эта сумма не покрывает наши расходы. Но мы постараемся завоевать как можно больше медалей, и этим привлечь внимание нашего Министерства»,- добавил Макян.