Երևանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարանի ֆիզիկական կուլտուրայի ամբիոնի մանկավարժ Դավիթ Ֆահրադյանը Գինեսի ռեկորդների կենտրոնական գրասենյակից ստացել է հավաստագիր, որը պաշտոնապես հաստատում է նրա ռեկորդը:
Այդ ռեկորդը Ֆահրադյանը հաստատել է 2010-ի նոյեմբերի 13-ին` ձախ ձեռքով 76 պտույտ կատարելով պտտաձողի վրա:
Մարտի 14-ին ԵՊԼՀ-ում Ֆահրադյանը հանդիպել է լրագրողների հետ և ներկայացրել հավաստագիրը: Նա դարձել է միակ հայ մարզիկը, որը երկու անգամ սահմանել է Գինեսի ռեկորդ: Առաջին անգամ նա 10 րոպեում 350 անգամ պտտվել է պտտաձողի վրա:
Մարզիկը խոստովանել է, որ ռեկորդների սահմանումը նրան ոչ միայն ճանաչում է բերել, այլ նաև նա հպարտ է, որ արժանի կերպով ներկայացրել է Հայաստանը. «Ինձ հրավիրել են ելույթ ունենալ տարբեր միջազգային մրցաշարերում, բայց հիմա ես աշխատում եմ իմ ատենախոսության վրա և այն ավարտելուց հետո կմտածեմ այդ մասին»,- ասել է նա:

Педагог кафедры физической культуры Ереванского государственного лингвистического университета им. В. Я. Брюсова Давид Фаградян получил от центрального офиса рекордов Гиннеса сертификат, официально подтверждающий его рекорд.
Этот рекорд Фаградян установил 13 ноября 2010 года, сделав 76 переворотов на турнике на левой руке.
14 марта в ЕГЛУ Фаградян встретился с журналистами и представил сертификат. Он стал единственным армянским спортсменом, который дважды установил рекорд Гиннеса. В первый раз он в течение 10 минут сделал 350 переворотов на турнике.
Спортсмен признался, что установление рекордов принесло ему не только известность, но он также горд, что достойным образом представил Армению: “Меня пригласили выступить на разных международных турнирах, но сейчас я работаю над своей диссертацией и после ее завершения подумаю над этим”, – сказал Фаградян.