Այս շաբաթ UEFA-ի հովանու ներքո կայանալիք բոլոր հանդիպումները կմեկնարկեն լռության րոպեով` ի օժանդակություն Ճապոնիային և ի հիշատակ Ճապոնիայում մարտի 11-ին տեղի ունեցած երկրաշարժի ու ցունամիի զոհերին, հաղորդում է UEFA պաշտոնական կայքը:
«Ողջ եվրոպական ֆուտբոլային ընտանիքը կմիավորվի ֆուտբոլային դաշտերում, որպեսզի իր խորին ցավակցությունն ու աջակցությունը հայտնի Ճապոնիայի ժողովրդին: Մենք Ճապոնիային մեծ ուժ ենք ցանկանում այդ ողբերգության արդյունքում ծագած խնդիրների լուծման համար»,- հայտնել է UEFA-ի նախագահ Միշել Պլատինին:
Լռության րոպեով կմեկնարկեն Չեմպիոնների լիգայի 1/8 եզրափակչի չորս պատասխան հանդիպումները, Եվրոպայի Լիգայի 1/8 եզրափակչի չորս պատասխան հանդիպումները և կանանց Չեմպիոնների լիգայի 1/4 եզրափակչի չորս առաջին հանդիպումները:
Մարտի 11-ին Ճապոնիայում տեղի ունեցավ 9.0 մագնիտուդով երկրաշարժ, որն առաջացրեց 10 մ բարձրությամբ ցունամի: Երկրաշարժի արդյունքում խափանվել է «Ֆուկուսիմա-1» ատոմակայանի սառեցման համակարգը: Ըստ վերջին պաշտոնական տվյալների, երկրաշարժի ու ցունամիի արդյունքում Ճապոնիայում զոհվածների ու անհայտ կորածների թիվն անցնում է 10 հազարից: Ոստիկանությունը զգուշացնում է, որ խոսքը գնում է նախնական տվյալների մասին, և զոհերի թիվը կարող է աճել:

15 Март 2011 - 16:02 AMT
Все матчи под эгидой UEFA, которые пройдут на этой неделе, начнутся минутой молчания в поддержку Японии и в память жертв землетрясения и цунами, произошедшее в Японии 11 марта, сообщает официальный сайт UEFA. "Вся европейская футбольная семья на этой неделе объединится на футбольных полях перед матчами, чтобы выразить глубочайшее сочувствие и полную поддержку японскому народу. Мы желаем Японии обилия сил для решения проблем, возникших в результате этой трагедии", – заявил президент UEFA Мишель Платини.
Минута молчания пройдет перед четырьмя ответными матчами 1/8 финала Лиги чемпионов, восемью ответными встречами 1/8 финала Лиги Европы и четырьмя первыми поединками 1/4 финала Лиги чемпионов среди женщин. Землетрясение магнитудой 9,0 произошло в Японии 11 марта, оно вызвало цунами высотой более десяти метров. В результате землетрясения на станции "Фукусима-1" отказала система охлаждения реакторов. По последним данным, в результате землетрясения и цунами в Японии погибли и пропали без вести более 10 тысяч человек. В полиции предупреждают, что речь идет о предварительных данных и число жертв может возрасти.