16 Մարտ 2011 - 08:27 AMT
Ֆինանսական հաշտարարը և Հայաստանի Ավտոապահովագրողների բյուրոն միասին կպաշտպանեն ՃՏՊ ժամանակ տուժածների իրավունքները
Մարտի 1-ին Ֆինանսական հաշտարարի գրասենյակը և Հայաստանի Ավտոապահովագրողների բյուրոն ստորագրել են համագործակցության մասին համաձայնագիր, որի շրջանակներում բարձրացվելու է երկու կառույցների աշխատանքի արդյունավետությունը ճանապարհատրանսպորտային պատահարների ժամանակ տուժածների իրավունքների պաշտպանության հարցում: Ինչպես հայտնել է մարտի 16-ին Երևանում ֆինանսական հաշտարարի գրասենյակի ղեկավար Փիրուզ Սարգսյանը, համաձայնագրի նպատակն է տեղեկատվության փոխանակությունը, ինչը թույլ է տալու երևան հանել առաջացող խնդիրները, բարձրացնել քաղաքացիների իրազեկությունը, ինչպես նաև ապահովել տուժած կողմի իրավունքների պաշտպանությունը: Փիրուզ Սարգսյանի խոսքերով, տարեսկզբից հաշտարարի գրասենյակ է ստացվել 29 բողոք, գրավոր տեսքով` միայն 2-ը, ինչը վկայում է ապահովագրական ընկերությունների բարձր պատասխանատվության մասին:
Իր հերթին, Հայաստանի Ավտոապահովագրողների բյուրոյի գործադիր տնօրեն Վահան Ավետիսյանը, կարևորելով այդ համագործակցությունը, նշել է, որ «այդ համաձայնագիրը թույլ կտա ազդակներ ստանալ բյուրոյի կողմից մշակված նորմերի իրագործման մասին և բացահայտել ԱՊՊԱ գործըթնացում բացթողումները և խախտումները»:

16 Март 2011 - 08:27 AMT
Финансовый омбудсмен и Бюро автостраховщиков Армении вместе будут защищать права пострадавших при ДТП
Офис финансового примирителя и Бюро автостраховщиков Армении 1 марта подписали соглашение о сотрудничестве, в рамках которого будет повышена эффективность работы двух структур по защите прав пострадавших в результате дорожно-транспортных происшествий. Как сообщила на пресс-конференции 16 марта в Ереване руководитель Офиса Пируз Саркисян, целью соглашения является обмен информацией, что позволит выявить возникающие проблемы, повышение информированности граждан, а также обеспечение защиты прав пострадавших сторон. По словам Пируз Саркисян, в офис омбудсмена с начала года поступило 29 жалоб, однако в письменном виде всего 2, что свидетельствует о высокой ответственности страховых компаний по выполнению своих обязательств.
В свою очередь исполнительный директор Бюро автостраховщиков Армении Ваган Аветисян, придав важность данному сотрудничеству, отметил, что «подписанное соглашение позволит получить импульсы о реализации норм, разработанных со стороны Бюро, и выявить упущения и нарушения в процессе ОСАГО».