04.04.2001, ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ. Արկանզասի նահանգապետը հանդես է եկել Հռչակագրով` 2001թ. ապրիլի 24-ը որպես «Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր» ճանաչելու մասին:
Ինչպես ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հաղորդել են Ամերիկայի Հայ Դատի Հանձնախմբում, Հռչակագրում ասվում է, որ «իր տանջանքների դիմաց հայ ժողովուրդը փոխհատուցում չի ստացել, իսկ ներկայիս թուրքական կառավարությունը ժխտում է Հայոց ցեղասպանության փաստը»:
Վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում ամերիկյան Քալիֆորնիա եւ Մերիլենդ նահանգների սենատները ընդունել են ապրիլի 24-ը որպես «Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր» ճանաչող բանաձեւերը:

2 Апрель 2001 - 13:53 AMT
ГУБЕРНАТОР ШТАТА АРКАНЗАС ВЫПУСТИЛ ДЕКЛАРАЦИЮ О ПРИЗНАНИИ 24 АПРЕЛЯ “ДНЕМ ПАМЯТИ АРМЯНСКОГО ГЕНОЦИДА”
ЕРЕВАН, 2 апреля. /Медиамакс/. Губернатор американского штата Арканзас Майк Хаккаби выпустил Декларацию о признании 24 апреля 2001 года “Днем памяти Армянского геноцида”.
Как сообщили Медиамакс в Армянском Национальном Комитете Америки, в Декларации говорится, что “армянский народ не получил возмещений за свои страдания, а нынешнее турецкое правительство отрицает факта Армянского геноцида”.
В течение последних 2 недель сенаты американских штатов Калифорния и Мэриленд приняли резолюции о признании 24 апреля “Днем памяти Армянского геноцида”. –0–