18 Մարտ 2011 - 13:36 AMT
ԵՄ-ն կօգնի Հայաստանին շտրիխ կոդերով բոլոր ապրանքատեսակների հաշվառման միասնական համակարգի ներդրման հարցում
Հայաստանը ԵՄ հետ քննարկել է շտրիխ կոդերով բոլոր ապրանքատեսակների հաշվառման միասնական համակարգ ներդնելու մասին օրենսդրական նախաձեռնությունը: Այդ մասին մարտի 18-ին, բացելով կառավարության նիստը, հայտնեց Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: Նրա խոսքով, դրոշմապիտակների մասին օրենքի նախագիծը հետ կկանչվի Ազգային ժողովից, իսկ ԵՄ գործընկերների հետ կսկսեն լուծել շտրիխ կոդերով բոլոր ապրանքատեսակների հաշվառման միասնական համակարգ ներդնելու խնդիրը:
Այս կապակցությամբ վարչապետը նշել է, որ այդ համակարգն այսօր Եվրոպայում կիրառվում է, և դա նշանակում է, որ բոլոր ապրանքատեսակները կհաշվառվեն այդ միասնական համակարգով: «Այդ առումով մենք տեխնիկական օժանդակություն կստանանք մեր եվրոպական գործընկերներից: Կարծում եմ, որ տեխնիկական այդ օժանդակությունը կարող է էապես բարելավել մեր օրենսդրական կարողությունները, օրենքների մշակման կարողությունները»,- ավելացրել է Տիգրան Սարգսյանը:
2010 թվականին խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Դրոշմապիտակներով մագնիսային կրիչների պարտադիր նշագրման մասին» օրինագիծը, որը մասնագետների կարծիքի համաձայն, խոչընդոտում է հեղինակային և այլ իրավունքների իրացմանը:

18 Март 2011 - 13:36 AMT
Армения обсудила с ЕС законодательную инициативу о внедрении единой системы учета товаров с помощью штрих-кодов. Об этом 18 марта, открывая заседание правительства, сообщил премьер-министр Армении Тигран Саркисян. По его словам, из Национального Собрания будет отозван проект закона о голограммах, а с партнерами из ЕС Армения приступит к решению вопроса по внедрению единой системы учета всех товаров с помощью штрих-кодов.
В связи с этим премьер отметил, что в Европе все товары на сегодняшний день регистрируются по этой единой системе. «В этой связи мы получим техническую помощь от наших европейских партнеров тоже. Считаю, эта техническая помощь может существенно улучшить наши законодательные возможности», – добавил Тигран Саркисян.
В 2010 году парламент в первом чтении принял проект закона «Об обязательной маркировке контрольными знаками (голограммами) магнитных носителей», который согласно мнению специалистов, препятствует реализации авторских и других прав.