19 Մարտ 2011 - 11:19 AMT
Մարտի 26-ին 2012 թվականի Եվրոպայի առաջնության ընտրական մրցաշարի շրջանակներում Երևանում կայանալիք Հայաստան-Ռուսաստան ֆուտբոլային հանդիպման բոլոր տոմսերն արդեն սպառվել են:
Մարտի 12-ի դրությամբ վաճառքում մնացել էին միայն հյուսիսային և հարավային տրիբունաների տոմսերը` 3000 դրամ արժողությամբ: Արևելյան և արևմտյան տրիբունաների 5000 և 7000 դրամ արժողությամբ տոմսերը շատ ավելի վաղ էին սպառվել: Տոմսերը վաճառքում հայտնվել էին մարտի 7-ին և սպառվեցին 8 օրվա ընթացքում:
Հայաստան-Ռուսաստան ֆուտբոլի խաղից մեկ օր առաջ՝ մարտի 25-ին տեղի կունենա ֆուտբոլի հայ և ռուս վետերանների հանդիպումը: Հանդիպմանը կմասնակցեն նախկինում հայտնի ֆուտբոլիստներ Ալեքսանդր Միրզոյանը, Ալեքսեյ Պրուդնիկովը, Դմիտրի Անանկոն, Յուրի Կովտունը, Ախրիկ Ցվեյբան, Վագիզ Խիդիյատուլինը, Գեորգի Յարցևը, Դմիտրի Կուզնեցովը, Միխայիլ Գերշկովիչը, Յուրի Գավրիլովը, Սերգեյ Օլշանսկին, Ալեքսանդր Տուկմանովը, ինչպես նաև Էդուարդ Մարկարովը, Հովհաննես Զանազանյանը, Արկադի Անդրեասյանը, Խորեն Հովհաննիսյանը, Ալյոշա Աբրահամյանը, Սերգեյ Բոնդարենկոն, Լևոն Իշտոյանը, Նիկոլայ Ղազարյանն ու այլոք, հայտնում է ՌԴ ֆուտբոլային միության պաշտոնական կայքը:
1973թ. Հայաստանի հավաքականի վետերանները «Արարատ» ակումբի կազմում դարձան ԽՍՀՄ չեմպիոններ և գավաթակիրներ՝ ՌԴ ֆուտբոլային միության ներկայիս առաջին փոխնախագահ Նիկիտա Սիմոնյանի ղեկավարությամբ: Հանդիպումը տեղի կունենա Երևանի ժամանակով 15:00-ին «Միկա» մարզադաշտում:
Իսկ մարտի 26-ին «Փյունիկ» ՖԱ-ի բազայում տեղի կունենա ընկերական հանդիպում այդ երկրների հավաքականների երկրպագուների միջև:
Հայաստանի 20-րդ դարի լավագույն ֆուտբոլիստ ու World Soccer-ի վարկածով ԽՍՀՄ լավագույն կիսապաշտպան Խորեն Հովհաննիսյանը Հայաստան-Ռուսաստան խաղից 10 օր առաջ խոստովանել է, որ եթե հայ ֆուտբոլիստների խաղը ստացվի, նրանք կկարողանան «պայթեցնել Ռուսաստանի հավաքականը»:
«Սակայն ֆավորիտը միևնույն է մնում է Ռուսաստանի հավաքականը: Անշուշտ, մեր մոտ բոլորն են երազում, որ մրցաշարի ավարտին Հայաստանը B խմբում մնա նույն դիրքում՝ 2-րդ հորիզոնականում: Սակայն, եթե իրատես լինենք, նույնիսկ երրորդ տեղը մեր հավաքականի համար մեծ հաջողություն կլինի»,-մեջբերում է Հովհաննիսյանի խոսքերը sovsport.ru.-ն:
Հովհաննիսյանը նշել է նաև, որ նա մարզել է Հայաստանի հավաքականի մարզիչ Վարդան Մինասյանին, երբ նա 18 տարեկան էր. «Նա բավականին լավ էր խաղում, իսկ այժմ համարվում է հեռանկարային երիտասարդ մարզիչ»:
Հավաքականի կազմում նա առանձնացրել է Էդգար Մանուչարյանի, Գևորգ Ղազարյանի, Յուրա Մովսիսյանի և Հենրիխ Մխիթարյանի խաղը:
Հայաստանի գավաթ. Մարտի 14-ին կայացան Հայաստանի գավաթի քառորդ եզրափակչի երեք պատասխան հանդիպումները:
Իրենց մարզադպրոցի դաշտում Հայաստանի 2010 թվականի գավաթակիր և չեմպիոն «Փյունիկն» ընդունեց «Շիրակին»: Առաջին խաղում թիմերը ոչ ոքի գրանցեցին` 1:1, և շատ բան կախված էր պատասխան խաղից: Թիմերն ընդմիջման գնացին 0:1 հաշվով. «Գյումրին» առջևում էր Տիագո Լոպեսի գոլի շնորհիվ: Չնայած գործադրած ջանքերին, «Փյունիկն» այդպես էլ չկարողացավ գնդակ ուղարկել Գյումրու թիմի դարպասը և առաջին իսկ փուլում դուրս մնաց Գավաթի խաղարկությունից, «Շիրակը» կիսաեզրափակչում կշարունակի պայքարն ու կհանդիպի «Ուլիսի» հետ:
«Ուլիսը» Միհրան Մանասյանի գոլի շնորհիվ հաղթանակ տարավ «Արարատի» նկատմամբ, առաջին խաղում Սևադա Արզումանյանի սաները նույնպես նվազագույն հաշվով հաղթանակ էին տարել:
«Բանանցը», որն առաջին խաղում 3:0 հաշվով պարտության մատնեց «Գանձասարին», Կապանում 1:0 հաշվով զիջեց: Երկու հանդիպումների արդյունքում 3:1 հաշվով երևանյան ակումբը հայտնվեց կիսաեզրափակչում, որտեղ իր ուժերը կչափի «Իմպուլս» – «Միկա» հանդիպման հաղթողի հետ:
Մարտի 30-ին «Միկան» իր մարզադաշտում ընդունելու է «Բանանցին», իսկ պատասխան խաղը կայանալու է ապրիլի 20-ին: Երկրորդ կիսաեզրափակիչ զույգում ապրիլի 6-ին Իջևանի «Արնար» մարզադաշտում խաղալու են «Շիրակը» և «Ուլիսը»: Վերջին երկու տարիների Հայաստանի առաջնության բրոնզե մեդալակիր «Ուլիսն» ընդունելու է Գյումրիի թիմին ապրիլի 27-ին Երևանի «Հրազդան» մարզադաշտում:
Հայ լեգիոներներ. Իրանի առաջնությունում Հայաստանի հավաքականի կիսապաշտպան Լևոն Փաչաջյանի «Սանատ Նավթ» ակումբը 2:0 հաշվով հաղթել է «Սթիլ Ազին»: Չնայած նրան, որ «Սանատ Նավթը» մնաց 10 խաղացողով, նա կարողացավ լավ պաշտպանվել ու արդյունքում խաղն ավարտեց իր օգտին:
Փաչաջյանը մասնակցել է ողջ խաղին, և, նրա խոսքերով, անց է կացրել ակումբում իր ամենահաջող խաղերից մեկը: Հաղթանակից հետո ակումբը 35 միավորով 8-րդ տեղում է:
Իսկ ռուսական «Կրասնոդարը», որտեղ հանդես է գալիս հարձակվող Յուրա Մովսիսյանը, Ռուսաստանի առաջնության առաջին տուրում խաղացել է «Անժիի» դեմ: Խաղն ավարտվել է 0:0 հաշվով:
Ուկրաինայի առաջնության 21-րդ տուրում Հենրիխ Մխիթարյանի ակումբը` Դոնեցկի «Շախտյորը» 1:0 հաշվով պարտություն է կրել «Կարպատի» կողմից: «Շախտյորը» 55 միավորով առաջատար է:
Լեհաստանի առաջնությունում կայացել է 8-րդ տուրը: «Լեխիան», որի կազմում հանդես է գալիս Լևոն Հայրապետյանը, 2:1 հաշվով հաղթանակ է տարել Ռոբերտ Արզումանյանի «Յագելոնիա» թիմի նկատմամբ: Հաղթանակից հետո «Լեխիան» 4-րդ տեղում է, «Յագելոնիան»` 2-րդ:

19 Март 2011 - 11:19 AMT
Тренер пригласил 20 сильнейших и основных игроков россиян. Подготовку к предстоящим матчам сборная России начнет вечером 22 марта. Матч против сборной Армении пройдет 26 марта в Ереване
А уже 15 марта стало ясно, что все билеты на этот матч уже проданы. Билеты поступили в продажу 7 марта и были проданы в течение 8 дней. Стоит отметить, что цена билетов составляла 3000, 5000 и 7000 драмов. За один день до этого матча пройдет футбольная встреча с участием команд-ветеранов Армении и России.
Сыграют все известные футболисты СССР, в том числе и легенды “Арарата”, которые в 1973 году под руководством нынешнего первого вице-президента российского футбольного союза Никиты Симоняна стали чемпионами и обладателями Кубка СССР под руководством.
А 26 марта на базе ФК "Пюник" состоится товарищеский матч между болельщиков национальных сборных этих стран.
Лучший футболист Армении 20 века и лучший полузащитник СССР по версии “World Soccer” Хорен Оганнисян признался, что если игра армянских футболистов получиться, то они смогут «бахнуть россиян». «Но фаворитом все равно будет сборная России. Конечно, у нас все мечтают, чтобы по окончании турнира Армения в группе В осталась на своей нынешней позиции – на 2 месте. Но если смотреть на вещи реально, то даже третье место станет для нашей сборной большим успехом»,- сказал Оганнисян.
“Футбольный матч между сборными Армении и России завершится победой армянских футболистов со счетом 2:1 или же 1:0. Когда я увидел ажиотаж и волнение армянских болельщиков, понял, что футболисты должны сделать все ради победы ”, – а это мнение серебряного призера Олимпийских Игр, двукратного чемпиона мира и Европы, трехкратного чемпиона СССР по тяжелой атлетике Юрия Саркисяна.
Кубок Армении:
14 и 15 марта состоялись ответные матчи четвертьфинала Кубка Армении. Обладатель и чемпион Армении 2010 года “Пюник” принял “Ширак”. В первой игре команды расстались миром 1:1, и многое должно было решиться в ответной игре. Сильнее оказались футболисты “Ширака” и минимальным счетом – 0:1 одержали победу. В полуфинале соперником гюмрийской команды будет “Улисс”, который в итоге двух игр победил “Арарат”.
В полуфинале сыграют так же “Бананц” и “Мика”, которые оказались сильнее соответственно от “Гандзасара” и “Импульса”.
30 марта «Мика» на своем стадионе примет «Бананц», а ответная игра состоится 20 апреля. Во второй полуфинальной паре 6 апреля сыграют «Ширак» и «Улисс», ответный матч этих команд состоится 27 апреля.
Армянские легионеры:
На чемпионате Ирана ''Санат Навт'', цвета которого защищает полузащитник сборной Армении Левон Пачаджян, со счетом 2:0 одержал победу над ''Стил Азином''. Пачаджян сыграл весь матч и, по его словам, провел один из своих лучших матчей в клубе. После победы, “Санат Навт” набрал 35 очков и поднялся на 8 место.
А российский ''Краснодар'', где выступает нападающий Юра Мовсисян, в первом туре чемпионата России сыграл против “Анжи”. Матч завершился ничейным счетом – 0:0 , и “Краснодар” смог заработать первое очко.
В 21 туре чемпионата Украины клуб Генриха Мхитаряна – донецкий «Шахтер» в гостях потерпел поражение от «Карпат» со счетом 1:0. “Шахтер” возглавляет турнирную таблицу с 55 очками, опережая своего соперника киевское “Динамо” на 9 очков.
На чемпионате Польши состоялся 8 тур. «Лехия», в составе которого выступает Левон Айрапетян, со счетом 2:1 одержал победу над клубом Роберта Арзуманяна «Ягеллонией». После победы «Лехия» с 30 очками на 4 месте, а
«Ягеллония», несмотря на поражение, продолжает занимать второе место с 31 очком. Армянский нападающий Роберт Зебелян официально оформил отношения с минским «Динамо». Контракт рассчитан на два года с возможностью продления еще на один год.
Зебелян играл в клубах “Сочи-04”, “Кубань Краснодар”, “Химки” и “Жемчужина”. Футболист дебютировал в составе национальной сборной Армении в 2006 году в матче против сборной Финляндии.