(?)Դուք խաղացել եք Հայաստանի երիտասարդական հավաքականում, իսկ հիմա հաջող կերպով հանդես եք գալիս ազգային հավաքականում: Ինչո՞վ է տարբերվում այդ հավաքականներում ելույթ ունենալը:
(!)Կառլեն. Երբ հանդես ես գալիս քո երկրի հավաքականներում, հսկայական պատասխանատվություն ես զգում և փորձում ամեն ինչ անել հույսերն արդարացնելու և լավ խաղալու համար: Ես փորձել եմ ինձ լավագույնս դրսևորել երիտասարդական հավաքականում, իսկ հիմա՝ ազգային:
Գևորգ. Երիտասարդական հավաքականն օգնում է ֆուտբոլիստին զարգանալ և հասնել այն մակարդակին, որպեսզի հրավիրեն ազգային հավաքական: Բառերով անհնար է արտահայտել այն զգացմունքները, երբ առաջին անգամ կրում ես քո երկրի հավաքականի մարզաշապիկը:
(?)Հայաստանի հավաքականի ո՞ր խաղն է ձեր համար հատուկ դարձել և ինչո՞վ է այն տարբերվում այլ խաղերից:
(!)Կառլեն. Անմոռանալի էր Հայաստանի երիտասարդական հավաքականի խաղը Թուրքիայի հավաքականի դեմ, մենք կարողացանք հաղթել 2:1 հաշվով, և ես դարձա գոլի հեղինակ:
Գևորգ. Պորտուգալիայի հավաքականի դեմ խաղը 2007-ին: Դա իմ առաջին խաղն էր Հայաստանի հավաքականի կազմում: Բացի դրանից, մենք կարողացանք լավ ֆուտբոլ ցույց տալ, և խաղն ավարտվեց 1:1 հաշվով:
(?)Դուք երկուսդ էլ շատ գոլեր եք խփել և Հայաստանի հավաքականի կազմում, և ձեր թիմերում, բայց լինում են գոլեր, որոնք դառնում են որոշիչ և անմոռանալի…
(!)Կառլեն. Գեղեցիկ և լավ գոլեր ես շատ եմ խփել, բայց իմ կարիերայում ամենակարևորը հենց Թուրքիայի դարպաս ուղարկած գնդակն էր, երբ հաշիվը 0:1 էր: Այդ ժամանակ մենք պարտվում էինք, անմոռանալի էր նաև Բանանցի դարպաս ուղարկած գոլը 2010-ի Հայաստանի առաջնության ժամանակ, երբ մենք հաղթեցինք 1:0 հաշվով, առաջ անցանք մրցակցից և դարձանք չեմպիոն:
Գևորգ. Գոլը, որը ես խփել եմ Սլովակիայի դարպասին: Հաշիվը 1:1 էր, իսկ իմ գոլից հետո մենք սկսեցինք ավելի վստահ գործել և արդյունքում հաղթեցինք 3:1 հաշվով:
(?)Ո՞ր ֆուտբոլիստի հետ կցանկանայիք հանդիպել դաշտում:
(!)Կառլեն. Երբեք այդ մասին չեմ մտածել, ես ուղղակի իմ առաջ նպատակ եմ դնում յուրաքանչյուր խաղում լավագույն խաղ ցուցաբերել և թիմին օգուտ բերել: Ինձ համար ամենակարևորը թիմում լավ մթնոլորտն է, որպեսզի խաղացողները հասկանան միմյանց և որակյալ ֆուտբոլ ցուցաբերեն:
Գևորգ. Կցանկանայի խաղալ Զենեդին Զիդանի հետ:
(?)Երբևէ ձեր մոտ առաջացե՞լ են ֆուտբոլը թողնելու մտքեր:
(!)Կառլեն. Իհարկե, ֆուտբոլում լինում են դժվար պահեր, երբ հոգնում ես, բայց ես փորձում եմ չհուսահատվել, փորձում եմ դժվարությունները հաղթահարել և շարունակել զբաղվել սիրած գործով:
Գևորգ. Ոչ, ես չեմ կարող ինձ պատկերացնել առանց ֆուտբոլի:
(?) Ձեր թիմակիցներն ուղղակի գործընկերնե՞ր են, թե ավելի շատ՝ ընկերներ:
(!)Կառլեն. Իհարկե, մենք շփվում ենք նաև ֆուտբոլից դուրս, և ես շատ ընկերներ ունեմ թե թիմում, թե հավաքականում:
Գևորգ. Գրեթե բոլորին գիտեմ պատանի հասակից և բոլորի հետ ընկերություն եմ անում: Ինձ թվում է, որ խաղի ժամանակ օգնում է այն փաստը, որ դաշտում դու շատ ընկերներ ունես:
(?)Ինչպիսի՞ արտահայտություններ եք թույլ տալիս ձեզ դաշտում, բղավում կամ երբեմն բարկանո՞ւմ եք գործընկերների վրա:
(!)Կառլեն. Դաշտում փորձում եմ շատ չխոսել և կարծում եմ, որ չի կարելի բղավել գործընկերների վրա, քանի որր մենք իդեալական չենք և կարող ենք սխալվել: Իսկ երբ ընկերները սխալվում են, փորձում եմ ոգևորել նրանց, որպեսզի լավ խաղան:
Գևորգ. Ֆուտբոլի ժամանակ չի կարելի գուշակել այն ամենն, ինչ կարող է պատահել, և երբեմն թույլ եմ տալիս ինձ հայհոյել:
(?)Ե՞րբ եք առաջին անգամ նվաճել առաջին մեդալը:
(!)Կառլեն. Ես խաղում եմ պատանեկան հասակից և նվաճել եմ շատ մեդալներ, բայց չեմ հիշում, թե երբ եմ հատկապես ստացել առաջին մեդալը:
Գևորգ. Իմ առաջին մեդալը նվաճել եմ 14 տարեկան հասակում: Մենք խաղում էինք Համլետ Մխիթարյանի հուշամրցաշարում և կարողացանք հաղթել: Այդ մեդալը մինչև հիմա իր հատուկ տեղն ունի իմ բոլոր մեդալների շարքում:
(?)Հավաքների ժամանակ ո՞ւմ հետ եք սովորաբար բնակվում մեկ սենյակում:
(!)Կառլեն. Երիտասարդական հավաքականի ժամանակ՝ Հենրիխ Մխիթարյանի, իսկ հիմա՝ Հրայր Մկոյանի հետ:
Գևորգ. Էդգար Մալաքյանի հետ:
(?)Ո՞ւմ եք սովորաբար նվիրում ձեր գոլերը:
(!)Կառլեն. Գոլերը նվիրում եմ թիմին, ոչ մեկին չեմ առանձնացնում:
Գևորգ. Առաջին հերթին՝ իմ ծնողներին և բոլորին, ով ցավում է և ուրախանում մեզ համար:
(?) Ձեր կարծիքով, ո՞վ է ամենատաղանդավոր մարզիչը ժամանակակից ֆուտբոլում:
(!)Կառլեն. Վարդան Մինասյանը, նա հսկայական փորձ ունի՝ չնայած երիտասարդ տարիքին: Մինասյանը հաջող կերպով գլխավորում է և «Փյունիկը», և հավաքականը, և նրա ղեկավարությամբ ակումբը բազմիցս չեմպիոն է դարձել, իսկ հավաքականը սկսել է գեղեցիկ և արդյունավետ ֆուտբոլ ցույց տալ:
Գևորգ. «Բարսելոնայի» մարզիչ Պեպ Գվարդիոլան, որի ղեկավարությամբ թիմը ցույց է տալիս գեղեցիկ և արդյունավետ ֆուտբոլ:
(?)Ո՞ր գիրքը կվերցնեիք ձեր հետ արձակուրդի գնալիս:
(!)Կառլեն. Ալեքսանդր Դյումայի «Կոմս Մոնտե Քրիստոն», մի քանի անգամ կարդացել եմ այդ գիրքը և շատ եմ սիրում այն:
Գևորգ. Սիրում եմ կարդալ բնության մասին գրքեր, հավանաբար դրանք կվերցնեի:
(?)Ինչպիսի՞ ֆիլմեր չեք սիրում դիտել:
(!)Կառլեն. Ֆանտաստիկ ֆիլմեր:
Գևորգ. Ավելի լավ է ասեմ, թե ինչ ֆիլմեր եմ սիրում: Ինձ հատկապես դուր են գալիս մարտաֆիլմերը:
(?)Քանի՞ խաղ է Հայաստանի հավաքականի կազմում անցկացրել հավաքականի ավագ Սարգիս Հովսեփյանը:
(!)Կառլեն. 100-ից ավել խաղ:
Գևորգ. 100-ից ավել, հավանաբար 104 (118` խմբ. դիտ.):
(?)Քանի՞ մարզիչ է գլխավորել Հայաստանի ազգային հավաքականը:
(!)Կառլեն. Կարծում եմ՝ 13:
Գևորգ. Հավանաբար 15 (15՝ խմբ. դիտ.):
(?)Ո՞ր հավաքականին երբեք չի զիջել Հայաստանի ազգային հավաքականը:
(!)Կառլեն. Անդորրայի հավաքականին:
Գևորգ. Մենք երբեք չենք զիջել Անդորրային: (?)«Բարսելոնայի» քանի՞ ֆուտբոլիստներ են հանդես եկել Իսպանիայի հավաքականի կազմում 2010-ի աշխարհի առաջնությունում, և «Փյունիկի» քանի՞ ֆուտբոլիստներ են EURO-2012-ի ընտրական մրցաշարի վերջին խաղերում հանդես եկել Հայաստանի հավաքականում:
(!)Կառլեն. Եթե չեմ սխալվում, «Բարսելոնայի» 8 խաղացողներ, իսկ մեր ակումբից հանդես են եկել 9 ֆուտբոլիստներ:
Գևորգ. «Բարսելոնայի» 7 ֆուտբոլիստներ, «Փյունիկի»՝ 10: («Բարսելոնայի» 8 խաղացողներ, «Փյունիկի»՝ 11, խմբ. դիտ.):
(?)Աշխարհի առաջնությունում ո՞վ է դարձել լավագույն ֆուտբոլիստ և ո՞ւմ կշնորհեիք այդ կոչումը:
(!)Կառլեն. Չեմ հիշում, թե ով է դարձել լավագույնը, բայց ես պարգևը կշնորհեի Լեո Մեսսիին:
Գևորգ. Դիեգո Ֆորլանը. իհարկե, նա շատ բան է արել իր հավաքականի համար և լավ խաղ ցուցաբերել, բայց ես այդ կոչումը կշնորհեի Ինյեստային կամ Խավիին:
(?)Եվ վերջում, մի քանի խոսք Հայաստանի հավաքականի երկրպագուներին:
(!)Կառլեն. Ուրախացնում է, որ երկրապագուները սկսել են հավատալ մեզ և բուռն կերպով աջակցում են: Շատ հաճելի է, երբ մարզադաշտը լիքն է լինում, դա շատ կարևոր է մեզ համար: Մենք, մեր հերթին, պետք է փորձենք հաղթել, ուրախացնել մեր ժողովրդին և գեղեցիկ պահեր նվիրենք:
Գևորգ. Առաջին հերթին, ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել երկրպագուներին, որ մշտապես աջակցում են մեզ: Մենք միշտ փորձում ենք լավացնել մեր խաղի որակը: Չեմ կարող ինչ-որ բան խոստանալ մեր երկրպագուներին, բայց կարող եմ ասել մի բան. մենք հնարավոր ամեն ինչ կանենք, որպեսզի և մենք, և նրանք գոհ լինենք Հայաստանի հավաքականի խաղից:

22 Март 2011 - 12:09 AMT
Для Карлена самый талантливый тренер – Вардан Минасян, а Геворг не прочь встретиться на поле с Зиданом
(?) Вы выступали в молодежной сборной Армении, а сейчас весьма удачно защищаете цвета национальной сборной. Чем отличается выступление в этих сборных?
(!)Карлен: Когда выступаешь в сборных своей страны, чувствуешь огромную ответственность и пытаешься сделать все, чтобы оправдать надежды и сыграть хорошо. Я старался проявлять себя с лучшей стороны в молодежной сборной, а сейчас и в национальной.
Геворг: Молодежная сборная помогает футболисту развиваться и достичь такого уровня, чтобы пригласили в национальную сборную. Словами невозможно выразить чувства, которые испытываешь, впервые надев майку сборной своей страны.
(?) Какая игра сборной Армении для вас стала особенной, и чем она отличается от других матчей?
(!)Карлен: Незабываемой была игра молодежной сборной Армении против Турции, мы смогли победить со счетом 2:1, и я стал автором гола.
Геворг: Матч против сборной Португалии в 2007 году. Это был мой первый матч в составе сборной Армении. Кроме того, мы смогли показать хороший футбол, и матч закончился со счетом 1:1.
(?)Вы оба забили множество мячей и в сборной Армении, и в ваших командах, но бывают голы, которые становятся решающими и незабываемыми…
(!)Карлен: Красивых и хороших голов я забил много, но самым важным в моей карьере был именно мяч, забитый в ворота Турции при счете 0:1, когда мы проигрывали, и гол в ворота Бананца на чемпионате Армении 2010 года, тогда мы победили со счетом 1:0, опередили соперника и смогли стать чемпионами.
Геворг: Гол, который я забил в ворота Словакии. Счет был 1:1, а после моего гола мы стали действовать более уверенно и в итоге победили со счетом 3:1.
(?)С каким футболистом вы хотели бы встретиться на поле?
(!)Карлен: Никогда об этом не думал, я просто ставлю перед собой цель в каждом матче показывать лучшую свою игру и приносить пользу команде. Самое главное для меня – хорошая атмосфера в команде, что бы игроки понимали друг друга и показывали качественный футбол.
Геворг: Хотел бы сыграть с Зинедином Зиданом.
(?)Когда-либо у вас возникали мысли оставить футбол?
(!)Карлен: Конечно, в футболе бывают трудные моменты, когда устаешь, но я стараюсь не отчаиваться, пытаюсь преодолеть трудности и продолжать заниматься любимым делом.
Геворг: Нет, я не могу себя представить без футбола.
(?)Ваши партнеры по команде лишь коллеги или все же больше друзья?
(!)Карлен: Конечно, мы все общаемся и вне футбола, и у меня много друзей и в команде, и в сборной.
Геворг: Почти всех я знаю с юных лет и со всеми дружу. Мне кажется, и во время игры помогает тот факт, что на поле у тебя много друзей.
(?) Какие выражения позволяете себе на поле, кричите или злитесь ли иногда на партнеров?
(!)Карлен: На поле стараюсь много не говорить, и считаю, что нельзя кричать на партнеров, поскольку все мы не идеальны и можем ошибаться. А когда товарищи ошибаются, стараюсь подбодрить их, чтобы играли хорошо.
Геворг: Во время футбола нельзя предсказать все, что может случиться, и иногда я позволяю себе позволяю ругаться.
(?) Когда впервые завоевали свою первую медаль?
(!)Карлен: Я играю с юных лет и завоевал очень много медалей, но не помню, когда именно получил первую медаль.
Геворг: Свою первую медаль я завоевал, когда мне было 14 лет. Мы играли на Мемориале Гамлета Мхитаряна и смогли победить. И эта медаль до сих пор имеет свое особое место среди всех моих медалей.
(?) Во время сборов с кем обычно живете в одной комнате?
(!) Карлен: Во времена молодежной сборной с Генрихом Мхитаряном, а сейчас с Грайром Мкояном.
Геворг: С Эдгаром Малакяном.
(?)Кому вы обычно посвящаете свои голы?
(!) Карлен: Голы посвящаю команде, никого не выделяю.
Геворг: В первую очередь моим родителям и всем, кто болеет и радуется за меня.
(?) Кто, по-вашему, самый талантливый тренер в современном футболе?
(!) Карлен: Вардан Минасян, у него огромный опыт, несмотря на молодой возраст. Минасян удачно возглавляет и “Пюник” и сборную, и под его руководством клуб неоднократно становился чемпионом, а сборная начала показывать красивый и результативный футбол.
Геворг: Наставник “Барселоны” Пеп Гвардиола, под руководством которого команда показывает красивый и результативный футбол.
(?) Какую книгу бы взяли собой на отпуск?
(!) Карлен: ”Граф Монте Кристо” Александра Дюма, несколько раз я уже читал эту книгу и очень люблю ее.
Геворг: Я люблю читать книги о природе, наверное, их и взял бы.
(?) Какие фильмы вы не любите смотреть?
(!) Карлен: Фантастические фильмы.
Геворг: Лучше скажу, какие фильмы люблю. Мне особенно нравятся боевики.
(?) Сколько игр в составе сборной Армении провел капитан сборной Саркис Овсепян?
(!)Карлен: Больше 100 игр.
Геворг: Более 100, наверное 104. (118 игр – прим. ред.).
(?) Сколько тренеров возглавляли национальную сборную Армении?
(!) Карлен: Я думаю, 13.
Геворг: Наварное, 15. (15 – прим. ред.).
(?) Какой сборной никогда не уступала национальная сборная Армении?
(!) Карлен: Сборной Андорры.
Геворг: Мы никогда не уступали Андорре.
(?) Сколько футболистов “Барселоны” выступали в составе сборной Испании на чемпионате мира 2010 года и сколько футболистов “Пюника” в последних матчах оборочного турнира EURO-2012 выступали в сборной Армении?
(!) Карлен: Если не ошибаюсь, 8 игроков “Барселоны”, а из нашего клуба играли 9 футболистов.
Геворг: 7 из “Барселоны”, 10 – из “Пюника”. ( 8 из “Барселоны”, 11 из “Пюника”- прим. ред.).
(?) Кто на чемпионате мира стал лучшим футболистом и кому бы вы присудили это звание?
(!) Карлен: Не помню, кто стал лучшим, но я бы эту награду вручил Лео Месси.
Геворг: Диего Форлан. Конечно, он многое сделал для своей сборной и показал хорошую игру, но я бы присудил это звание Иньесте или же Хави.
(?) И напоследок, несколько слов болельщикам сборной Армении
(!) Карлен: Радует, что болельщики стали верить в нас и бурно поддерживают. Очень приятно, когда стадион бывает переполнен, это очень важно для нас. Мы, в свою очередь, должны стараться побеждать, радовать наш народ и дарить им красивые моменты.
Геворг: Во-первых, хочу поблагодарить болельщиков за то, что они всегда поддерживают нас. Мы всегда стараемся прибавлять в игре. Не могу реально что-то пообещать нашим болельщикам, но могу сказать одно: мы сделаем все возможное, чтобы и мы, и они были довольны игрой сборной Армении.